Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Zawsze twierdzę, że książka albo komiks to prezenty w sam raz. Dla każdego coś się znajdzie. Uwielbiam dopasowywać tytuły do obdarowywanych i cieszę się jak potem dostaję informację zwrotną, że „przeczytano jednym tchem” albo „kupiłam kolejną książkę tej pisarki.”

W tym roku proponuję książki i komiksy o relacjach międzyludzkich. Bardzo przydatne w dzisiejszym świecie! Do tego jeden komiks naukowy, jedna książka kulinarna i jeden poradnik. Bierzcie i czytajcie to wszyscy!

Jak ktoś był chociaż raz w Japonii, pokocha wydawnictwo Tajfuny. Jeśli nie był, po lekturze książek z tego wydawnictwa, zrobi wszystko by się tam wybrać. Piękne, dopracowane graficznie i translatorsko w każdym calu. Można się delektowacć każdym słowem. Polecamy każdy jeden tytuł. A w ofercie mają także pierwszą książkę niejapońskiej autorki – opowiadania singapurskiej autorki Amandy Lee Koe. Przekracza literackie normy i łamie społeczne tabu, by pisać o tym, co w życiu najważniejsze – o miłości(ach).

Amanda Lee Koe, Ministerstwo moralnej paniki, tłum. Mikołaj Denderski, wyd. TAJFUNY

Kobiety z Vardø to historia w sam raz na teraz w Polsce, choć dzieje się w 1610 roku w małej norweskiej miejscowości. Kobiety, których mężowie, ojcowie i synowie zginęli na morzu, zostały na wyspie całkiej same. I uwaga – radzą sobie ze wszystkim bez pomocy mężczyzn. To wystarczający powód by oskarżyć je o czary. Opowieśc oparta na prawdziwych zdarzeniach, 91 kobiet spłonęło na stosie, bo ośmieliły się mieć swoje zdanie.

Kobiety z Vardø, Kiran Millwood Hargrave, tłum. Jędrzej Polak, wyd. Znak znak.com.pl

Koniec lipca to komiks o trudnych relacjach rodzinnych we współczesnej Polsce. Małe miasteczko, nuda, senna atmosfera połowy lipca. Przepiękne obrazy, każdy kadr można by powiesić na ścianie. Komiks dostał główną nagrodę na festiwalu komiksów w Łodzi. Zasłużenie!

Maria Rostocka, Koniec lipca, wyd. kultura gniewu 

Fani i fanki biografii oraz wielbiciele i wielbicielki Agnieszki Osieckiej ucieszą się z jej nowej biografii. Tak, wiem, było ich już kilka, ale to, jest moim zdaniem najlepszy portret ze wszystkich dotychczasowych. Myślałam, że o Osieckiej przeczytałam już wszystko, a tu proszę, niespodzianki!

Zofia Turowska, Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet, wyd. Marginesy

Palestyna to 110 przepisów i opowieści o historii miejsc i ludziach. Aż chce się podróżować i wspominać dawne wyprawy. Nie wyobrażam sobie lepszego prezentu dla wielbicieli książek kulinarnych. Sami Tamimi i Tara Wigley współtworzyli doskonałą Jerozolimę Ottolengiego i jego Prosto. Teraz zapraszają w podróż po Betlejem, Wschodniej Jerozolimie, Nablusie, Hajfie, Akce, Nazarecie, Galilei i Zachodnim Brzegu. Każdy region to odrębna, jedyna w swoim rodzaju kulinarna opowieść.

Sami Tamimi, Tara Wigley, Palestyna, tłum. Anna Palmowska, Katarzyna Skarżyńska, wyd. FILO

Wydawnictwo PAUZA specjalizuje się w czytadłach z wysokiej półki, wyłącznie literaturze obcej. Czyta się jednym tchem i czasu na te książki nie żal. Tym razem polecamy powieść norweskiej pisarki Marie Aubert. Ida jest bezdzietną architektką, która rozważa macierzyństwo. W pięknej scenerii klifów i norweskiej przyrody spotyka się z siostrą, jej mężem, pasierbicą i matką. Można naprawić nadszarpnięte więzy rodzinne albo wręcz przeciwnie.

Maria Aubert, Dorośli, tłum. Karolina Drozdowska, wyd. Pauza 

Zbiór blisko 150 komiksów, które ukazały się w naukowym tygodniku „New Scientist” i podbijają serca czytelników w rozmaitych zakątkach internetu. Spotkamy tu psa filozofa i kota Schrödingera, dowiemy się co czują nieodkryte gatunki i cząstki elementarne, poznamy mroczne sekrety biurek naukowców (SPOILER – to tylko bałagan) oraz odwiedzimy Instytut Geometrii Eksperymentalnej. Ale przede wszystkim przekonamy się, że nauka jest nie tylko pożyteczna, ale i szaleńczo zabawna!

Instytut bombowych teorii, Tom Gauld, tłum. Karolina Iwaszkiewicz i Adam Pluszka, wyd. Marginesy

Bożena Kowalkowska nie raz prowadziła warsztaty podczas naszych wydarzeń z cyklu „Niech żyje”. Redakcja „Zwykłego Życia” też zasięgała u niej porad jak organizować pracę, by pracować mniej a skuteczniej. Bożena wszystkie swoje porady przetestowała na własnej skórze, a ja osobiście od paru nocy, gdy nie mogę zasnąć, korzystam z jej podpowiedzi, żeby czytać przy czołówce, nie budząc śpiących obok osób. Nowy rok jest dobrą okazją, żeby wprowadzić w życie nowe postanowienia. Można zacząć od odzyskania czasu.

 

Bożena Kowalkowska, Odzyskać czas, wyd. Wielka Litera

Reklama