Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Jakie to szczęście, że moi bliscy nie krzywią się, kiedy czują, że w ten świąteczny papier zawinięta jest Z PEWNOŚCIĄ kolejna książka. Uwielbiam obdarowywać książkami i robię to bez żenady co roku i na wszystkie okazje. Ten post jest wprawdzie wynikiem współpracy z wydawnictwem WAB i Buchmann, jednak nie bójcie się, poniższe książki polecam z czystym sumieniem, bo poniższy zestaw wybrałam sama, wszystkie miałam w łapkach i przeczytałam.

OBSESJA PIĘKNA. JAK KULTURA POPULARNA KRZYWDZI DZIEWCZYNKI I KOBIETY, Renee Engeln

Na prezent dla każdego i każdej. Ja bym położyła pod choinką nastolatkom i ich rodzicom. Żeby wiedzieć, co media nam wciskają za kity od najmłodszych lat i nie mówić córkom, że mają się ładnie uśmiechnąć, bo pyk – fotka leci na Instagram i już ciocia dała lajka, a sąsiadka skomentowała serduszkiem, że jesteś taka śliczna. Książka o tym, co robią z kobietami  (oczywiście nie tylko, ale według statystyk nadal głównie) media społecznościowe, filtry i ciągły monitoring wyglądu. “Dzięki tej książce nauczymy się, jak porzucić krzywdzące schematy myślenia, zmienić sposób postrzegania swojego ciała, odwrócić się od lustra i zamiast się w nim przeglądać – zacząć działać.”

KSIĄŻKA O PRZYJAŹNI, Maciej Marcisz

 

Być może znacie już tę książkę, bo mam wrażenie, że Maciej Marcisz był z nią już WSZĘDZIE i WSZYSCY już ją przeczytali. Ale jeśli Wy jeszcze nie, to zapewniam, że warto! Bezpretensjonalna i sentymentalna opowieść o tym jak kształtują nas przyjaźnie z czasów szkoły średniej, o tym, że dorosłość rozczarowuje i lepiej brnie się w nią z bliskimi ludźmi. Podaruj przyjaciółce lub przyjacielowi, tym najlepszym od serca.

 

JANE AUSTEN I JEJ RACJONALNE ROMANSE, Anna Przedpełska-Trzeciakowska

 

Świetna biografia, z dobrze przedstawionym tłem historycznym. Napisana przez wyjątkowo kompetentną osobę – wybitną tłumaczkę i znawczynię literatury angielskiej Annę Przedpełską-Trzeciakowską. Autorka książki przetłumaczyła na język polski wszystkie dzieła Austen. We wstępie pisze, próbowała rozwiązać zagadkę niesłychanej popularności Jane Austen na całym świecie. Jak to się stało, że pisarka, która żyła na przełomie XVIII i XIX wieku na głuchej angielskiej prowincji, a w jej książkach, mogłoby się zdawać, niewiele się dzieje, od dwustu lat ma rzesze wielbicieli i wielbicielek, na podstawie jej książek powstają kolejne filmy? Sprezentowałabym komuś, kto na platformach streamingowych wzdycha do seriali typu Crown, Downton Abbey.

FRANCUSKIE PRZEPISY Z KULTOWEGO BISTRO CHARLOTTE, Justyna Kosmala i Ewa Łuniewska

 

Bistro Charlotte jest już kultowe, otworzyło się na Placu Zbawiciela dziesięć lat temu i serio zmieniło mapę gastronomiczną Warszawy. Bardzo lubię wszystkie Charlotte ze względu na wyraźny francuski vibe, piękne wnętrze i pyszne jedzenie. A Justynie Kosmali ufam w kwestii smaku i gustu. Książka jest smakowicie wydana i spodoba się osobom, które lubią restauracyjno-kawiarniane życie, Paryż i proste przepisy z lekkim twistem.

HISZPANIA DO ZJEDZENIA, Bartek Kieżun

Książki Bartka Kieżuna cenię za miks kulinarno-historyczno-socjologiczny. I za to, że z tych przepisów naprawdę da się gotować. Warto przeczytać Kieżuna przed wyprawą do Hiszpanii, ale też sięgnąć po jego wcześniejsze książki o Stambule, Portugalii i Włoszech. Pokazuje od kuchni zakamarki i często nieznane oblicza tych krajów. Dla podróżników (choć tych cegieł do plecaka się nie zabierze, a wersji w ebooku brak – hej wydawcy?) i dla gotujących