Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

W zeszły weekend wystartowała kolejna, już 12. edycja LGBT Film Festival, największego w tej części Europy święta kina spod znaku tęczy. Przyglądamy się programowi, polecamy i oczywiście – zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!

W zeszły weekend w warszawskiej Kinotece odbyła się gala otwarcia tegorocznej, już 12. edycji LGBT Film Festival, największego święta tęczowego kina w tej części Europy. Podobnie jak w roku ubiegłym, tegoroczna edycja również ma formułę hybrydową. Widzowie i widzki będą mogli i mogły obejrzeć wszystkie filmy w kinach w ośmiu miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i Bydgoszczy, a na początku października filmy z tegorocznego programu zagoszczą, już tradycyjnie, na platformie Outfilm.pl.

Pełen program i więcej informacji o 12. edycji LGBT FF znajdziesz TUTAJ!

Ten rok jest rekordowy, ponieważ w programie znajdziecie ponad pięćdziesiąt tytułów filmowych z całego świata. Oprócz obrazów uznanych twórców, pokazywanych na największych festiwalach filmowych i rewelacji ostatniego sezonu, także wśród rodzimych produkcji, w programie znajdziecie queerową klasykę polskiego i niemieckiego kina oraz historyczne dokumenty dotyczące osób queer żyjących podczas drugiej wojny światowej. Na deser będzie można zobaczyć pokaźną kolekcję shortów, podzielonych na aż pięć bloków tematycznych.

Program 12. edycji LGBt FF jest dostępny na stronie www festiwalu oraz w wydarzeniu na FB, a my przedstawiamy Wam kilka propozycji, na które szczególnie warto zwrócić uwagę:

„Łabędzi śpiew”, film otwarcia, reż. Todd Stephens

Legendarny aktor, Udo Kier, jako emerytowany fryzjer ucieka ze swojego domu opieki po tym, jak dowiaduje się o ostatnim życzeniu jego byłej klientki – cudownej Lindy Evans, która marzy, aby ten ułożył jej ostatnią fryzurę. Mężczyzna wyrusza w podróż, w której konfrontuje się z duchami swojej przeszłości… „Łabędzi śpiew” to słodko-gorzka komedia, w której genialny Udo Kier odkrywa na nowo swój blask.

„Ostatni Komers”, reż. Dawid Nickel

Aakcja filmu rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę, tytułowy komers, grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

„Ostatni Komers” oparty na motywach fragmentów powieści „Ma być czysto” Anny Cieplak, to pełnometrażowy debiut fabularny Dawida Nickela, zarazem współautora scenariusza do filmu. Twórcy postawili sobie za cel stworzenie opowieści o kawałku świata młodych ludzi bez moralizowania i oceniania. Ważnym elementem filmu jest muzyka, usłyszycie kawałki od: DJ Lotos, Low Roar, Duit, Kalwi&Remi, Hania Rani, Bella Ćwir, Rysy, Rotterdam Terror Corps, MX TORO.

„Transkids”, reż. Hilla Medalia

16-letni Noam przyszedł na świat w ciele kobiety i uczył się w żeńskiej szkole prowadzonej przez duchownych. 16-letni Ofri zawsze był „tą fajną dziewczyną, biegającą z chłopakami za piłką”. 16-letnia Romy urodziła się wprawdzie jako biologiczny chłopak w świeckiej rodzinie, ale gdy tylko zaczęła bawić się lalkami, rodzice wysłali ją do religijnej szkoły. 17-letni Liron długo ukrywał się pod warstwą mocnego makijażu i błyszczących kostiumów, zanim zyskał odwagę do skonfrontowania się z prawdą o sobie samym.

„Transkids” to efekt czteroletniej dokumentacji życia czwórki nastolatków i ich rodzin, rzucający nowe światło na problemy społecznego i osobistego wpływu, jaki wywiera na osobach transpłciowych najbliższe otoczenie. Uzgodnienie płci w młodym wieku wzbudza wciąż kontrowersje na całym świecie, nie tylko we współczesnym, zmilitaryzowanym Izraelu, gdzie powstawał film. Jednak ten – naturalnie trudny – proces, to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą sobie radzić ludzie na tak wczesnym etapie życia.

„7-my sierpnia”, reż. Michał Bolland

7 sierpnia 2020 roku w Warszawie odbyła się demonstracja solidarnościowa w obronie Margot, aktywistki LGBT, aresztowanej w związku ze zniszczeniem homofobicznej ciężarówki, która od 2018 roku krąży po ulicach polskich miast. Doszło wtedy do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 osób protestujących na Krakowskim Przedmieściu trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy filmu – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka. Ich historie pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także – w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT.

„Jednorożec”, reż. Maya Teryaki, Marta Bogdańska

Zabawny i zarazem refleksyjny portret Kim Lee, ikony sceny Drag Queen w Polsce. Opowieść o człowieku, który zachwycał swoją nietuzinkową osobowością, charyzmą i błyskotliwym dowci- pem. Publiczność go kochała, a on chciał być dla nich – jak sam to określał – przybyszem z innej planety, jednorożcem. Film jest luźną impresją na tjego temat, wycinkiem z jego życia, swoistym hołdem dla Kim Lee. Widzimy go w garderobie, gdzie pokazuje nam niezliczone kreacje, na sce- nie, na próbach, na ulicy. Przyglądamy się archi- walnym nagraniom z osiemnastoletniej kariery i poznajemy tajniki transformacyjnej mocy dragu.

„Zygfryd”, reż. Andrzej Domalik

Lata międzywojenne. Do prowincjonalnego miasta przybywa wędrowny cyrk, którego dy- rektorem jest Waldo (Jan Nowicki). Jego żona, Maria (Maria Pakulnis), romansuje z młodym akrobatą Zygfrydem (Tomasz Hudziec). Podczas występów chłopiec zwraca na siebie uwagę starszego pana – estety i humanisty o wszechstronnych zainteresowaniach – Stefana Drawicza (Gustaw Holoubek). Drawicz wprowadza Zygfryda w świat kultury i sztuki, zaszczepia mu pojęcie sensu istnienia. Oszołomionemu akro- bacie przestaje wystarczać cyrk, Maria budzi jego niechęć, Waldo – pogardę… Film oparty na motywach prozy Jarosława Iwaszkiewicza, był pierwszym polskim filmem fabularnym (prod. 1986) z otwarcie homoseksualnym bohaterem.

12. LGBT Film Festival

  • Warszawa – Kinoteka, 17-24 września
  • Gdańsk – kino Kameralne Cafe, 17-24 września
  • Wrocław – kino Nowe Horyzonty, 17-23 września
  • Kraków – Kino pod Baranami, 17-23 września plus e-kinopodbaranami.pl, 24 września – 3 października
  • Łódź – kino Bodo, 18-23 września
  • Poznań – CKZ/Kino Pałacowe, 27 września – 3 października
  • Katowice – Drzwi Zwane Koniem, 29 września – 3 października
  • Bydgoszcz – MCK/kino Orzeł, 30 września – 3 października
  • wersja online’owa na platformie Outfilm.pl 4-18 października

Więcej informacji na Lgbtfestival.pl oraz na Facebook.com/LGBTfestival