Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Tegoroczna edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wydarzenia dla młodych i najmłodszych widzów odbędzie się ponownie w formule hybrydowej. Festiwalowe filmy pokazywane będą od 25 września do 3 października w kinach w 20 miastach w Polsce, a od 7 do 24 października obejrzymy je w Internecie.

Dziecięce kino dla każdego

8. odsłona festiwalu Kino Dzieci to 157 tytułów, z których aż 87 pokazanych zostanie premierowo. Wydarzenie zainauguruje seans nagradzanej na świecie, zrealizowanej w polskiej koprodukcji animacji „Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička, po którym z warszawskimi widzami spotkają się jej twórcy.

I my film „Nawet myszy idą do nieba” serdecznie rekomendujemy! To animacja o z pozoru niemożliwej przyjaźni między myszką i lisem. Ciekawostką związaną z tym otwarciowym filmem festiwalu jest to, że zrobiony został w technice animacji lalkowej, a ponad polowa lalek występujących w filmie wyprodukowana została w Polsce!

Myszka, choć czasem bardzo nieśmiała i bojaźliwa, zrobi wszystko żeby udowodnić, że jest odważna. Zaryzykuje nawet spotkanie z lisem, z którym trafia do tajemniczej krainy: nieba. Przed nimi wyboista droga, podczas której będą musieli przeprawić się przez gorące źródła, rozwiązać zagadki z przedziwnego wesołego miasteczka i stawić czoła mrocznej Wszechpuszczy. Najtrudniejszym zadaniem okazuje się jednak pokonanie własnych lęków i głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Czy bohaterom uda się odnaleźć wspólny język? Ta opowieść udowadnia, że w przyjaźni nie ma rzeczy niemożliwych.

 

 

 

 

 

Jeśli macie iść tylko na dwa filmy festiwalu, to idźcie także na “Belle” Mamoru Hosody.

Rekordowe 14-minut owacji na stojąco – tak długo widzowie Festiwalu w Cannes oklaskiwali ostatnie dzieło japońskiego mistrza. Reżyser nominowanego do Oscara i znanego widzom Kina Dzieci „Mirai”, tym razem w swoim anime zachwyca niezwykłymi obrazami wirtualnego świata i historią niczym z „Pięknej i Bestii”. 

„Belle” to historia o wrażliwej Suzu, która wraz ze swoim ojcem mieszka w prowincjonalnej prefekturze Kochi. Dziewczyna w młodym wieku straciła mamę, porzuciła przez to ukochany śpiew, który przywoływał zbyt wiele wspomnień. Aby uporać się z bólem związanym ze stratą i nie najlepszą relacją z ojcem – Suzu coraz więcej czasu spędza w sieci.

W wirtualnym świecie U, pośród 5 miliardów innych użytkowników, dziewczyna rozkwita i zostaje światowej sławy piosenkarką – Belle. Pewnego dnia, podczas koncertu, pojawia się przed nią tajemnicza postać, wzbudzająca postrach wśród mieszkańców U. Niczym w „Pięknej i Bestii” połączy ich niezwykła relacja, dzięki której będą mieli szansę odkryć, kim są naprawdę. Ukrywanie się za wirtualnym awatarem, potrzeba zrozumienia własnej tożsamości to motywy, w których z pewnością odnajdzie się wielu widzów, i to niezależnie od wieku.

Wszystkie filmy z Konkursu głównego to polskie premiery, w tym zachwycające wizualnie anime Mamoru Hosody „Belle”, sensacja ostatniego festiwalu w Cannes. Na zakończenie festiwalu zaplanowaliśmy wyjątkowy pokaz niemych filmów Bustera Keatona z muzyką na żywo w wykonaniu Natalii Czekały i Krzysztofa Guzewicza.

Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje i dokumenty wybrane dla widzek i widzów w wieku od 4 lat pogrupowaliśmy w tym roku w 11 sekcji, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo. W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze międzynarodowe obrazy, które nie trafiły jeszcze do krajowej dystrybucji – składy jurorskie ocenią również tytuły w Konkursie filmowych odkryć i w Konkursie krótkich dokumentów. Niezmiennie, publiczność 20 festiwalowych miast w plebiscycie wybierze najlepszy film 8. MFF Kino Dzieci.

W tym roku przypominamy o tym, jak ważne jest dla nas dbanie o środowisko, a poprzez tytuły z sekcji Kino Dzieci gra w zielone zainspirujemy do działania i dodamy otuchy mającym realny wpływ na ochronę przyrody najmłodszym widzkom i widzom. Panorama światowa przybliży codzienność rówieśników z dalekiej Argentyny, Iranu i Korei Południowej, zaś Panorama europejska zabierze nas w podróż po kinie z Francji, Holandii czy Norwegii. Dłuższy przystanek planujemy w Belgii, aby poznać zarówno najnowsze, jak i uznane już i wielokrotnie nagradzane filmy z tego kraju – filmową Pocztówkę z Belgii wysyłamy w partnerstwie z Przedstawicielstwem Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz Biurem Walonii-Brukseli w Polsce. Na miłośników krótkich metraży czekają Krótkie historie, na moli książkowych, gotowych śledzić losy literackich bohaterów na dużym i małym ekranie, sekcja Z nosem w książkach. Do tego Klasyka Kina Dzieci, czyli blok tworzony wspólnie z uczestnikami od początku istnienia festiwalu: tytuły docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów, które możemy oglądać na okrągło. I wreszcie – Kino Dzieci o wychowaniu, czyli kontynuacja dialogu z dorosłą publicznością, w którym pomogą nam pełnometrażowe filmy wybrane z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Seansom towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi ekspertkami i ekspertami.

Kino Dzieci dostępne jest dla wszystkich – w programie festiwalu uwzględniliśmy również stacjonarne pokazy filmowe przyjazne sensorycznie dla tych, którzy nie lubią hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo i nie czują się komfortowo w ciemnych, kinowych salach. Z kolei, dzięki dodaniu słownego opisu, pokazy z alternatywną ścieżką dźwiękową – audiodeskrypcją umożliwią osobom niewidomym i słabowidzącym udział w festiwalu. Wszystkie filmy z Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć oraz Konkursu krótkich dokumentów do zobaczenia będą z angielskimi napisami.

Jeszcze więcej filmowych atrakcji

Wiemy, że pokazy filmowe podczas festiwalu Kino Dzieci wyzwalają w młodych i najmłodszych widzach twórczą energię – jak co roku i tym razem zadbaliśmy o to, aby mądrze ją spożytkować, proponując moc atrakcji towarzyszących seansom. Nasze edukatorki, Magda Bravo i Michalina Drygasiewicz, przygotowały zadania plastyczne inspirowane wybranymi filmami – uczestnicy warsztatów kreatywnych dla dzieci w wieku 4+, 6+ i 8+ nie tylko stworzą niezwykłe prace z ich pomocą, ale i lepiej zrozumieją i zapamiętają tematykę danego tytułu. Filmy z sekcji Konkurs filmowych odkryć poprzedzać będą z kolei krótkie wstępy ze wskazówkami interpretacyjnymi od Kasi Witt, edukatorki i projektantki materiałów edukacyjnych – do wszystkich konkursowych tytułów powstały unikatowe pocztówki z zadaniami dla filmowych odkrywczyń i odkrywców. Przewodniczką po świecie przyrody przedstawionym w obrazach z sekcji Kino Dzieci gra w zielone będzie Aneta Chmielińska, pedagożka leśna i twórczyni podcastu Dzikoprzygody, która prowadząc widzów Szlakiem dzikoprzygód, wyjaśni nam najważniejsze zagadnienia związane z ekologią i środowiskiem naturalnym. Na miłośników sekcji krótkich dokumentów czekają natomiast autorskie materiały przygotowane przez reżysera filmów dokumentalnych Macieja Cuske we współpracy z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Dla wszystkich widzek i widzów festiwalu zaprojektowaliśmy też wyjątkowe Karty Kina Dzieci z zadaniami plastycznymi – pomóżmy Kasi Walentynowicz, ilustratorce naszych festiwalowych materiałów, dokończyć rozpoczęte przez nią prace!

Nie zabraknie również spotkań i rozmów z filmowymi twórczyniami i twórcami – w tym roku przeprowadziły je dziennikarki filmowe Anna Tatarska i Marta Bałaga, pytając reżyserki i reżyserów oraz aktorki i aktorów dziecięcych o ich pracę i wspomnienia z planu filmowego.

Tu znajdziesz pełen program festiwalu Kino Dzieci