Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej od 17 do 29 listopada. Ogólnopolska publiczność będzie uczestniczyła w 15. edycji wydarzenia dzięki platformie online, widzowie w Warszawie zasiądą w kinowych fotelach. Największą niespodzianką jest retrospektywa niezwykłych filmów Wong Kar-waia z odrestaurowanych kopii. 

 

Wong Kar-wai to najbardziej znany międzynarodowo hongkoński autor, którego osobista wizja tego niezwykłego miasta, zamknięta w pięknych, wyrazistych kadrach i zapewniła mu trwałe miejsce w sercach widzów i w historii kina. W retrospektywie znajdzie się siedem tytułów z jego dorobku: od drapieżnego debiutu (“Kiedy łzy przeminą”), poprzez pulsujące teledyskowym rytmem czułe portrety mieszkańców labiryntowego miasta (“Chungking Express” i “Upadłe anioły”), po wyrafinowane, zmysłowe arcydzieła o miłości niemożliwej (“Spragnieni miłości” i “2046”).

Seanse te będą z pewnością zupełnie nowym przeżyciem – blask filmów został przywrócony przy użyciu nowoczesnych cyfrowych technik pod nadzorem reżysera. Jak mówi sam reżyser: Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Za każdym razem jest to już inna rzeka i inna jest osoba, która do niej wchodzi. (…) Zapraszam widzów, by dołączyli do mnie w tym nowym początku, bo nie są to te same filmy, a my nie jesteśmy tą samą widownią.

Świeże, pulsujące światłem neonów fabuły o buntownikach i niepokornych duszach. Zmysłowe, ekstatycznie eleganckie poematy o samotności i niespełnionych pragnieniach. Fascynujące portrety Hongkongu i przeszywające do głębi opowieści o skrywanych głęboko emocjach. Reżyserowi udało się uchwycić ducha przełomu tysiącleci, czasu ciągłych przemian, balansowania między trudną, lecz znajomą przeszłością i rozedrganym pędem zagadkowej przyszłości: Moje filmy nigdy nie były o tym, jaki jest Hongkong, nie próbowały być jego realistycznym obrazem. Są o tym, jak postrzegam Hongkong i jaki chciałbym, żeby był – mówi artysta.

Dla nas filmy mistrza to wspomnienie dojrzewania. Już nie możemy się doekać i trzymamy kciuki za możliwość obejrzenia filmów w kinie!