Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Open’er 2019 rusza już dzisiaj. Przed festiwalowiczami 4 dni muzyki i wieczornego szaleństwa, po którym przychodzi dzień… i co tu robić w Trójmieście? Gdzie rozchodzić kaca? Służymy podpowiedziami!

BODY WORKS, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Jako pierwszą propozycję mamy dla was wystawę BODY WORKS w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To problemowy przegląd kilkudziesięciu prac artystek i artystów (m.in. Agaty Bogackiej, Domu Mody Limanka, Doroty Kozieradzkiej, Doroty Nieznalskiej, Gosi Golińskiej, Grupy Sędzia Główny, Honoraty Martin, Kacpra Szaleckiego, Karola Radziszewskiego, Magdaleny Łapińskiej-Rozenbaum, Przemka Branasa czy Zuzy Golińskiej), które dedykowane są ludzkiemu ciału umieszczonemu w różnych kontekstach związanych z cenzurą i polityką. W dzisiejszej epoce, epoce social-mediów, gdzie zacierają się granice między tym, co publiczne i prywatne a przekraczanie granic intymności stawia ciało pod pręgierzem opinii i ocen, jego widok stał się sztandarowym narzędziem manifestowania potrzeby akceptacji, równości wobec prawa i wolności, również tej artystycznej. Jak piszą kuratorzy wystawy – Romuald Demidenko oraz Gosia Golińska, „Łatwość wypowiedzi, którą współcześnie oferują media społecznościowe, działa w dwie strony, a zmieniająca się rzeczywistość narzuca przedstawieniom ciała wciąż inne interpretacje, często radykalne, uwarunkowane politycznie i światopoglądowo.” Kilka zdjęć z wystawy na zachętę znajdziesz poniżej.

Wydarzenie na FB tutaj!

Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci, Muzeum Miasta Gdyni

Kolejna wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni zapowiada się wyjątkowo. Po pierwsze: po raz pierwszy jej bohaterką będzie kobieta – projektantka mody, niezwykła Barbara Hoff. Jej bogata twórczość nigdy dotąd nie była prezentowana na wystawie monograficznej, a powinna! Bo Barbara Hoff to twórczyni szczególna, wymykająca się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta. Hoff z wykształcenia jest historyczką sztuki, a początkiem jej związków z modą nie było projektowanie, a pisanie o modzie w „Przekroju” od 1954 roku. Dopiero po latach stała się dizajnerką z własną marką odzieżową. W czasach PRL Hoffland był dla milionów Polaków synonimem „modnej masówki” a sama Hoff, postrzegana była jako kobieta-instytucja, dyktatorka i fenomen oraz projektantka, która na przekór trudnej socjalistycznej rzeczywistości ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jej kultowe propozycje dla Hofflandu to nie tylko ważny rozdział w historii polskiego wzornictwa, to także część „ikonosfery zwykłego życia” Polski lat 70., 80. i 90. XX wieku.

W Gdyni zobaczymy liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

UWAGA! Wernisaż wystawy w sobotę 6 lipca, oglądanie wystawy możliwe dopiero od niedzieli, 7 lipca.

Wydarzenie na FB tutaj!

Gdyński Szlak Modernizmu, Gdynia

Jeśli wizyty w instytucjach kultury to nie twoja para kaloszy, proponujemy świadomy archi-spacer po modernistycznym centrum Gdyni. Garść historii: Gdynia powstała w latach międzywojennych, w czasie gdy królował międzynarodowy styl modernistyczny – prosty, minimalistyczny, gdzie budynki nawiązywały swoją formą do… transoceanicznych okrętów. W centrum Gdyni znajdziesz sporo przykładów architektury, której próżno szukać w innych polskich miastach.  Jeśli tylko pogoda dopisze, warto przejść się głównymi ulicami centrum Gdyni: Świętojańską, 3 maja, 10 lutego czy Starowiejską a jak starczy czasu, wybrać się pod imponującą Halę Targową. Warto zwrócić uwagę na detal wykończenia (szczególnie we wnętrzach, nie bój się wejść na klatkę schodową, warto zaryzykować chociażby dla niewiarygodnych mozaikowych podług!) oraz geometrię architektonicznych rozwiązań. Jeśli samotne spacery niewiele ci dadzą, można zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem, chociażby TUTAJ.

Więcej informacji o Gdyńskim Szlaku Modernizmu znajdziesz tutaj!

Gdynia Design Days 2019, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia

Gdynia Design Days to międzynarodowy festiwal prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki z zakresu projektowania. Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji GDD jest Polaryzacja, rozumiana jako rozbieżność, dychotomia w poglądach i opiniach oraz rozwarstwiająca się zbiorowość. Na odwiedzających Pomorski Park Naukowo-Technologiczny czeka ponad 130 wydarzeń podzielonych na bloki tematyczne, które koncentrują się na polaryzacji w kontekście mody, grafiki, wzornictwa, architektury i wnętrz. Tegoroczna edycja GDD to poszukiwanie alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku oraz szans na lepsze wykorzystanie sztucznej inteligencji, tak aby skorzystali na tym jej użytkownicy. Poza tym kuratorzy zderzą ze sobą pojęcia współczesnej ekonomii i polityki, jak również zmobilizują do poszukiwania źródła niewykorzystanych surowców w ludzkim ciele oraz zadadzą sobie, i odwiedzającym pytanie: jak w designie można wykorzystać empatię i wiedzę o zdrowiu psychicznym oraz fizycznym istot żywych.

UWAGA! Otwarcie 12. edycji GDD w sobotę, 6 lipca.

Wydarzenie na FB tutaj!

Niebieskie Psy, Gdańska Galeria Miejska 1, Gdańsk

Jedna z naszych ulubionych projektantek – Pat Guzik wraz z pierwszym niepokornym polskiej sztuki – Tomkiem Armadą, na wstawie Niebieskie Psy w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1, zabierają w podróż na nieznany ląd. To podróż po niedookreślonych wyspach i lądach spowitych zanieczyszczeniem w kolorze indygo, ponoć najmodniejszym w tym sezonie. Pat i Tomek, oddaleni od siebie, prowadzili kilkumiesięczną rozmowę między Łodzią a Hong Kongiem. Wymieniają się swoimi doświadczeniami i refleksjami, jednocześnie kontestując przemysł odzieżowy, czego wyrazem jest ta wystawa, bo tytułowe niebieskie psy, to nawiązanie do wideo ukazującego jak po ulicach jednego z największych miast Indii przez kilka dni biegało jedenaście niebieskich psów, czemu winne było zanieczyszczenie wody i powietrza. Do jakich wniosków doszli Pat i Tomek? Właśnie to można zobaczyć i  odczuć, odwiedzając GGM1, gdzie jak piszą artyści, zaaranżowali „przestrzeń skrojoną na miarę dzisiejszych czasów (…) gdzie  zastajemy codzienność, w której ubrania są nośnikiem historii i przeżyć”.

Wydarzenie na FB tutaj!