Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

156. Tyle dokładnie filmów znajdziecie w repertuarze tegorocznej, już 16. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który startuje w najbliższy weekend i potrwa do 19 maja. Wybieramy dla was zaledwie kilka z nich, na zachętę!

Marta:

„W zwierciadle Mai Deren”, reż. Martina Kudlácek

W tym roku na festiwalu najbardziej czekam na sekcję „Eksperyment”. Lubię Millennium Docs Against Gravity za to, że eksperymentuje. Dyrektor festiwalu – Artur Liebhart w wywiadzie dla ZŻ powiedział, że najbardziej interesują go film z pogranicza gatunków. Podzielam jego pasję i już zaplanowałam w kalendarzu, żeby zobaczyć całą proponowaną w tym roku awangardę. „Jak mała dziewczynka urodzona w Kijowie i wychowana w Syracuse w stanie Nowy Jorku może znaleźć szczęście jako kapłanka wudu w Greenwich Village?” – to pytanie zapowiada dokumentalny film Martiny Kudlácek o życiu i twórczości jednej z najbardziej wpływowych twórczyń awangardy – Mai Deren. Zostało w nim po raz pierwszy szeroko upublicznione wiele zdjęć i materiałów, więc czuję, że film będzie ważny nie tylko dla tych, którzy chcą poznać sylwetkę artystki, ale też dla jej wiernych fanów i wyznawców.

„Aquarela”, reż. Wiktor Kossakowski

Od dzieciństwa mam powracający sen o zalewającej moje blokowisko wielkiej fali niczym z blockbusterowych filmów katastroficznych. Chyba pierwszy raz w historii kina będę mogła obejrzeć film poświęcony w całości wodzie. „Aquarella” to 89-minutowy filmowy kolaż przedstawiający to, co w wodzie zachwyca i przeraża.  Twórcy zrezygnowali z komentarza czy narracji. Obraz mówi sam za siebie.

„Reformatorka islamu”, reż. Marie Skovgaard

Czy reforma w Islamie jest możliwa? Imamka Sherin Khankan zakłada w Kopenhadze Mariam – pierwszy w Europie meczet prowadzony przez kobiety. Khankan rozpoczyna dyskusję o nowej interpretacji Koranu. Czy to początek ważnych zmian, czy nic nie znaczący epizod? Warto rozmawiać.

Agata:

„Spektakl królów”, reż. Bettina Perut i Iván Osnovikoff

Z pewnością wybiorę się na „Spektakl królów”. Jakiś czas temu czytałam o najstarszym skateparku w Santiago. Ale tutaj najbardziej interesuje mnie zapowiadana psia narracja – skateparkowi przyglądają się bowiem dwa bezpańskie psy i to one snują opowieść podsłuchując rozmowy nastolatków o rodzinach, narkotykach, szkole i innych kłopotach.

„Ferrante Fever. Gorączka czytania”, reż. Giacomo Durzi

Drugi film, który chciałabym zobaczyć to „Ferrante Fever. Gorączka czytania”. Ellena Ferrante to Banksy literatury. Nikt nie wie, czy za tym pseudonimem kryje się jedna osoba, a może cały zespół. Interesuje mnie biografia Ferrante oraz to jak można zaistnieć na rynku książki nie pokazując twarzy. Po filmie dyskusja, też chętnie zostanę.

Mateusz:

„Perły socrealizmu”, reż. Georgi Bogdanov i Boris Missirkov

Wybierając wakacyjne destynacje zawsze staram się wybrać takie miejsca, aby zobaczyć na własne oczy znane z historii, Instagrama czy portali dla pasjonatów architektoniczne cuda, ikony XX wieku. Czy to elegancki i wywarzony modernizm spod znaku Le Corbusiera czy ekspresyjny w formie socmodernizm z Gruzji, zdecydowanie chętniej odwiedzam takie nieoczywiste z punktu widzenia klasycznych turystów miejsca, nierzadko bardzo zbaczając z wyznaczonych, popularnych ścieżek. Stąd też mój oczywisty wybór „Pereł socrealizmu” w reżyserii Georgia Bogdanova i Borisa Missirkova. Film przedstawia wyjątkowe budowle: Narodowy Pałac Kultury w Sofii, Moskiewski Uniwersytet Państwowy, Pałac Parlamentu w Bukareszcie, Pałac Serbii w Belgradzie i Pałac Republiki w Berlinie od podszewki, oczyma ludzi, którzy kiedyś byli z nimi powiązani: architektów, byłych i obecnych dyrektorów, a także zwykłych pracowników.

„Penisokracja”, reż. Luca Ragazzi i Gustav Hoffer

Podważanie utartych ról społecznych i schematów przypisanym płciom to obecnie jeden z głównych tematów dyskusji toczącej się od social mediów, przez rozrywkowe programy telewizyjne takie jak np. RuPaul Drag Race aż po debaty polityków, czy to w Polsce (choć tutaj ciężko mówić o debacie) czy na świecie. Jak to wciąż możliwe, aby w XXI wieku, biały heteroseksualny mężczyzna uważał się za pana i władcę świata? Na to pytanie odpowiedzi szukają Gustav i Luca, para włoskich gejów, którzy podczas swojej podróży przez Włochy przygotowują się do zawarcia związku małżeńskiego, ale dziś zachodzą w głowę, jak wyjaśnić sekret tak długiego trwania fallocentryzmu.

Więcej informacji i program godzinowy 16. MDAG znajdziesz tutaj!

„America Is Not Ready For This”, reż. Karol Radziszewski

Jeśli jeszcze ktoś po ostatniej bananowej histerii wokół Muzeum Narodowego i decyzji jego dyrektora odnośnie zmiany ekspozycji nie wie kim jest Natalia LL, to jest to z pewnością film dla niego. Karol Radziszewski postanowił wyruszyć w podróż do Stanów Zjednoczonych śladami „kontrowersyjnej” artystki, aby spotkać się z twórcami i galerzystami, których podczas swojego stypendialnego wyjazdu do Nowego Jorku w 1977 poznała Natalia LL. Karol Radziszewski rozmawia z artystkami i artystami: Mariną Abramović, Vito Acconcim, AA Bronsonem, Carolee Schneemann, galerzystą Antonio Homemem, krytykiem Douglasem Crimpem oraz gwiazdą filmów Warhola – Mario Montezem, którzy opowiadają o rzeczywistości artystycznego świata Nowego Jorku.

Ewelina:

„Sakawa”, reż. Ben Asamoah

Temat kolonializmu i jego skutków jest bardzo żywy, dlatego chętnie obejrzę dokument o ghańskiej grupie oszustów internetowych, którzy z wysypiska elektrośmieci zbierają twarde dyski i z łatwością pozyskują z nich dane osobowe i zdjęcia, by okradać ich właścicieli. Celem Sakawy są głównie Europejczycy, którzy okradali Afrykę, więc teraz kierując się własnym poczuciem sprawiedliwości, odbierają to, co według nich się im należy.

„Instynkt (nie)macierzyński”, reż. Inés Peris Laura García

Kolejnym ważnym i wzbudzającym duże emocje tematem jest prawo kobiet do decydowaniu o własnym ciele i macierzyństwie. Hiszpański dokument „Instynkt niemacierzyński” opowiada o kobietach, które świadomie decydują, że nie chcą mieć dzieci i o emocjach, jakie takie decyzje wzbudzają w społeczeństwie.