Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Clamart, ciche i spokojne miasteczko na przedmieściach Paryża. To tu w latach 30-tych, na skarpie  położonej na skraju lasu powstał dom pary artystów francuskiej awangardy: Jean Arpa oraz jego żony Sophie Taeuber. Inspirowany Bauhausem,  pracami Le Corbusiera i Charlotte Perriand, został zaprojektowany przez samą Taeuber.

Prawie sto lat później miejsce to wciąż zachwyca. Niegdyś miejsce schadzek takich sław jak Joan Miró, Max Ernst, Marcel Duchamp czy James Joyce, dziś przyciąga głównie miłośników sztuki – około 2 tysiące odwiedzających rocznie. W 2003 roku dom został poddany gruntownemu remontowi trwającemu blisko 10 lat, jednak charakter obiektu pozostał nienaruszony.

Hans (Jean) Arp (ur. 16 września 1887 w Strasburgu; zm. 7 czerwca 1966 w Bazylei) – francuski malarz, grafik, rzeźbiarz i poeta, pochodzenia niemieckiego przyczynił się do powstania dadaizmu. W latach 1926 -1930 uczestniczył też w ruchu surrealistów. Główny nurt jego twórczości określić można mianem abstrakcji organicznej. Arp tworzył abstrakcyjne rzeźby o zaokrąglonych kształtach i wygładzonych powierzchniach, które dziś wypełniają ogród i dom, w którym mieszkał z Sophie Taeuber. 

Do Clamart docieramy w słoneczny listopadowy dzień, w dawnym domu artystów obecnie działa fundacja, której profil nakreślił Arp na kilka lat przed swoją śmiercią. Rolą fundacji jest promocja wiedzy i twórczości obojga artystów. Warunki zwiedzania są bardzo intymne, oprócz nas w domu przebywa w tym samym czasie tylko dwójka zwiedzających. Chłoniemy każdy szczegół w skupieniu i spokoju, poddając się woli Arpa, aby sztuka przemawiała do zmysłów.

 

***

Marta Syrzistie – koordynatorka projektów artystycznych na stałe związana z Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie odpowiada za wystawy czasowe. Założycielka QUOME– ręcznie robionych klipsów i kolczyków nawiązujących swoją formą do nurtu abstrakcji organicznej.