Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Już w tym miesiącu rusza kolejna, już trzecia edycja wyjątkowego projektu, podczas którego dwie generacje – dziadkowie i babcie oraz wnuczęta, będą tworzyć wspólnie prototypy wynalazków przyszłości. Jeśli jeszcze nie wiecie czym jest projekt Very Senior Developers 2018 – Generacja Makerów, koniecznie musicie to nadrobić!

Generacje różnią się wiekiem, ale wszystkie łączy jedno – każde pokolenie tworzy sztukę piękną, sztukę użytkową, wynalazki. Bycie współczesnym twórcą to łączenie bardziej tradycyjnych umiejętności jak szycie, sklejanie, praca z drewnem z nowoczesnymi rozwiązaniami jak programowanie czy druk 3D. Projekt Very Senior Developers łączy umiejętności twórcze pokoleń o zupełnie różnych doświadczeniach, w formie wynalazków zrób-to-sam wykorzystujących technologię i pracę w duchu ruchu makersów np. instrumenty muzyczne reagujące na światło, poszukiwacz skarbów wykorzystujący mikroczujniki czy mini robot-odkurzacz.

Jak mówi Karolina Cikowska, jedna z organizatorek z Kids Code Fun: Podczas warsztatów pokażemy uczestnikom czym jest Internet Rzeczy, czyli połączenie rozwiązań technologicznych z przedmiotami codziennego użytku. Pokażemy, że nowe technologie to również instrumenty muzyczne, kreatywne gadżety. 

Projekt przeciwstawia się stereotypowi seniorów wykluczonych ze świata nowych technologii. Seniorom trudno odnaleźć się w świecie nowych technologii. Dzięki warsztatom mogą się z nią oswoić, odkryć jej kreatywne zastosowanie. A jednocześnie tworzymy przestrzeń do międzypokoleniowej wymiany między nimi i najmłodszymi użytkownikami technologii, mówi Jarosław Dąbrowski, prezes IGT Poland.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj!

W warsztatach, po raz trzeci, udział wezmą Senior Markers, czyli seniorzy w wieku 50+, reprezentujący pokolenie, które korzystało z tradycyjnych umiejętności twórczych oraz Junior Makers, czyli dzieci, które reprezentują pokolenie tworzące pomysły i prototypy wynalazków przyszłości. Nie każdy musi zostać programistą czy informatykiem. Programowanie, to również zabawa i rozwijanie wyobraźni. To satysfakcja z tworzenia, współpracy z innymi. Tymi wartościami kierujemy się realizując ten projekt, mówi Van Anh Dam z Kids Code Fun.

3. edycja projektu Very Senior Developers realizowana jest przez IGT Poland i Kids Code Fun. Składa się na nią cykl warsztatów, które odbywać się będą w maju i czerwcu. Uczestnikami będą dzieci w wieku 8-12 lat i osoby 50+, którzy pracować będą w międzypokoleniowych parach. Efektem wspólnego działania będą projekty i prototypy wynalazków przyszłości, łączące umiejętności i pomysły obu pokoleń. Prace będą miały postać rysunków, plakatów, makiet, prototypów.

//

Fundacja Kids Cofe Fun, organizator międzypokoleniowych warsztatów nadal zaprasza seniorów do udziału w projekcie. Zgłoszenia można wysyłać już tylko do 10 maja na adres: alicja.m@kidscodefun.com.