Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Gdy myślimy o meblach przyszłości, większości z nas przychodzą do nas wizje wyposażenia wnętrz sterowanego za pomocą telefonu lub głosu, wyręczającego ludzi z ich średnio lubianych obowiązków, choćby takich jak ścielenie łóżka czy ścieranie stołu po posiłku. Czy jednak naprawdę chcemy otaczające nas przedmioty zamienić w roboty? Wielu z nas w meblach i dodatkach wciąż widzi coś więcej niż tylko spełniające określone funkcje obiekty domowego użytku. Stół, komoda, oświetlenie czy obraz potrafią stworzyć wyjątkowy klimat i sprawić, że we wnętrzu będziemy czuć się po prostu dobrze. Idąc tym tropem wielu projektantów stawia dzisiaj na trendy przyszłości w zupełnie innym niż elektronicznym wydaniu. Personalizacja, naturalność, recykling, uniwersalność i unikatowość to pięć tych, którymi coraz częściej kierują się młodzi artyści. Ich prace możemy znaleźć w sklepie internetowym Artvesta.

Personalizacja

Projektanci sztuki użytkowej już dawno przestali wierzyć, że wiedzą najlepiej, czego potrzebuje ich odbiorca. Dlatego nie tylko podają mu na tacy gotowe rozwiązania, ale i zachęcają do personalizowania projektów, umożliwiają wprowadzanie zmian do zaproponowanych przez siebie mebli czy dodatków. W tym przypadku technologia okazuje się być pomocna – Internet umożliwił bowiem bezpośredni kontakt artysty z klientem, dzięki czemu powstają wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju produkty. Zyskują na tym obydwie strony – odbiorca, który otrzymuje unikalny przedmiot oraz twórca, który może lepiej poznać potrzeby nabywców.

Marką otwartą na pomysły swoich klientów jest Plywood Project. Według jej twórców przy aranżowaniu wnętrza zazwyczaj potrzebny jest spersonalizowany projekt pod względem estetycznym i w odpowiednich rozmiarach. Dlatego też realizują oni projekty według potrzeb odbiorców.

Naturalność

Jak stworzyć przytulny i ciepły klimat w domu? Najprościej zrobić to wykorzystując meble wykonane z naturalnego, znanego ludzkości od zawsze materiału, czyli litego drewna. Przeżywa ono obecnie swoją „drugą młodość”, a tworzone z niego wyposażenie traktowane jest jako doskonała inwestycja nie tylko w jakość, ale i ponadczasowy design. Prawdziwe drewno zaspokaja też naszą potrzebę naturalności w sztucznym świecie. Oprócz tego ma także bardziej praktyczne, przemawiające za jego wykorzystaniem cechy. W drewnianych meblach kuchennych żywność zachowuje dłużej świeżość, a jego właściwości antyelektrostatyczne sprawiają, że zapobiega wzbijaniu się kurzu.

Właściwości tego surowca docenia marka Mazzivo. Według jej twórców każde drzewo ma swoją historię, odzwierciedloną w unikatowym rysunku słojów. Aby je podkreślić projektanci impregnują drewno naturalnymi olejami i woskami. Ich projektowanie łączy w sobie nowoczesny styl z ponadczasowym charakterem drewna, które daje poczucie stabilności i trwałości. Naturalny surowiec, wrażliwość estetyczna oraz precyzja wykonania pozwalają im tworzyć meble wyjątkowe. Głównym obiektem nich sprzedaży są łóżka z litego drewna.

Recykling

W dzisiejszym świecie coraz mocniej ścierają się ze sobą dwa trendy. Po jednej stronie stoi konsumpcjonizm, który każe nam kupować wciąż więcej i wymieniać na nowe, kiedy tylko się zepsuje lub po prostu trochę zużyje. Po drugiej dzielnie walczy o swoją pozycję moda na recykling i ogólna niechęć do wyrzucania i marnowania, zarówno żywności, jak i przedmiotów codziennego użytku. Nadawanie drugiego życia starym meblom stało się tak popularne, że obecnie nie ma konieczności samodzielnego wyszukiwania ich na targach staroci, ponieważ już odnowione możemy kupić przez Internet. W sieci znajdziemy także coraz więcej produktów nowych, ale stworzonych z materiałów przyjaznych środowisku, podlegających w 100% recyklingowi.

Odrestaurowane meble vintage z lat 60, 70 i 80 ma w swojej ofercie marka KAPA. Ich prace, po tym jak dostają nowe życie, stają się oryginalne i niepowtarzalne, między innymi dlatego, że każdy z nich pojawia się w tylko jednym egzemplarzu.

Uniwersalność

Witryna do przechowywania szkła, komoda na bieliznę czy regał na książki – meblom od zawsze z góry nadawano określone przeznaczenie. Dzisiaj zaczyna się to zmieniać. Artyści coraz częściej stawiają na uniwersalność i projektują wielofunkcyjne przedmioty, które można wykorzystywać na kilka sposobów, zmieniać według własnych upodobań. Dzięki temu ich prace lepiej wpisują się w przestrzenie, które zamieszkują młode, nielubiące, gdy im się cokolwiek narzuca, osoby. To ludzie, którzy chcą żyć po swojemu, lubią zmiany i doceniają, gdy marka wsłuchuje się w ich potrzeby.

Takie podejście do projektowania przyjęła marka DO_M. Wszystkie ich pomysły powstały podczas rozmów o projektowaniu wnętrz. Pomagali im socjologowie, którzy badali potrzeby ludzi urządzających swoje mieszkania. Twórcy zastanawiali się, jakie powinny być naprawdę dobre meble dla osób, które lubią zmieniać wystrój swoich mieszkań, urządzać je oryginalnie, po swojemu.

Unikatowość

Trendy wnętrzarskie wymienione do tej pory dotyczyły przede wszystkim mebli. Co w takim razie z dodatkami? Czym kierują się artyści obecnie i jaki trend będzie wyznaczał kierunek ich działalność w przyszłości? W tym przypadku najważniejsza okazuje się być unikatowość. O ile trudniej kupić stół, który będzie niepowtarzalny, o tyle obraz czy zdjęcie może być jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony to nic nowego, ponieważ malarze czy rzeźbiarze od zawsze tworzyli pojedyncze sztuki swoich dzieł. Jednak nie zawsze cieszyły się one zainteresowaniem zwykłego odbiorcy, nie były dla niego dostępne. Dzisiaj każdy z nas może do swojego domu wprowadzić emocje i uczucia, które przenoszą na papier, drewno, kamień czy jakikolwiek inny materiał, zdolni artyści, tacy jak na przykład malarka Anita Owsianna. Malarstwo jest dla niej osobistą syntezą rzeczywistości, która następnie znajduje swoje miejsce w przestrzeniach należących do innych ludzi.

Nowoczesne technologie powoli opanowują nasze domy i mieszkania. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z tradycyjnych mebli i dodatków, które tworzą wyjątkowy klimat i sprawiają, że w stworzonej przez siebie przestrzeni czujemy się „jak u siebie”. W przyszłości z pewnością nie zabraknie więc miejsca na rzeczy naturalne, dopasowane do naszego stylu życia, przyjazne środowisku. Już dzisiaj znajdziemy je w sklepie internetowym Artvesta.

//

Więcej informacji: www.artvesta.pl