Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Jubileuszowa 15. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii była doskonałą okazją do wielu podsumowań. Wielobarwna dżungla, która stała się symbolem wizualnym piętnastolecia, mówiła o długoletniej historii konkursu, jego meandrach i przeobrażeniach. Wraz z rozwojem idei konkursowej, wykształciła się potrzeba nowych wyzwań, jaką naturalnie rodzi uczestnictwo w sztuce.

– W najnowszej 16. edycji konkursu zachęcamy szczególnie mocno do zmiany optyki, nakłaniamy do spojrzenia na sztukę i otaczającą nas rzeczywistość z różnych stron. „Zmień perspektywę” – to bardzo ważny przekaz i argument, którym pragniemy podkreślić, że konkurs jest platformą do wyrażania głosu pokolenia – zarówno młodych twórców, jak i wszystkich odbiorców. Wszystko po to, aby inicjować, podsycać i angażować się w dialog na polu sztuki – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Porzucenie utartych metod percepcji świata czy sposobu użytkowania przedmiotów na rzecz nowej ich interpretacji, może się bowiem okazać uwalniające – dodaje.

Zmień perspektywę i wyjedź!

Na zwycięzców konkursu APH jak co roku czekają prestiżowe miesięczne rezydencje artystyczne w Walencji i Nowym Jorku. Ponadto, jeden z finalistów otrzymuje komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia. Kto w tym roku zgarnie laury? Dowiemy się już 27.06 na finałowej gali w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

— Finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii przynosi nam w tym roku 26 bardzo ciekawych propozycji. Są to prace młodych, dopiero rozpoczynających swoją twórczą karierę osób z całej Polski. Niektórzy mogą powiedzieć, że studenckie prace nie mają tej samej wartości, co dzieła uznanych mistrzów, ale my wychodzimy z ideowego założenia, że to właśnie w młodości i twórczej ciekawości młodych ludzi upatrywać trzeba siły zmieniającej perspektywę i kąt widzenia rzeczywistości. To jest szansa, jakiej nie chcemy marnować — mówi Magdalena Kąkolewska.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Polecamy wydarzenia towarzyszące gali finałowej i samej wystawie. O oprawę muzyczną galowego wieczoru zadbają twórcy muzycznej oficyny MOST Records, która od 2015 roku promuje polskich niezależnych twórców muzyki miejskiej za granicą. Zgodnie z nazwą, MOST stawia na przybliżanie nowych twórców szerszej publiczności, z kolei jej angielskie rozwinięcie — Music Of Stories Told — to akcent na muzyczne historie i konteksty. Dotychczasowe projekty — kolektywny elektroniczny album nagrany w Szuminie oraz wspólne wydawnictwo z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i holenderskim RE:VIVE — wpisują się w te założenia. Na wernisażu wystawy finałowej APH, za sprawą specjalnej selekcji winylowych płyt, twórcy MOST zabiorą uczestników w podróż po historii muzyki tanecznej od Nowego Jorku lat 80. do współczesnej Warszawy.

Pierwszy lipcowy weekend (1-2 lipca br.) będzie natomiast okazją do zmiany perspektywy i przyjrzenia się młodej polskiej sztuce z autorskim komentarzem jurorów tegorocznej edycji konkursu APH. W sobotę 1 lipca o godz. 13.00 po wystawie oprowadzać będzie Bogna Świątkowska. Dzień później, w niedzielę 2 lipca o godz. 13.00 – Michałem Suchorą.

W ramach wystawy finałowej organizowane są również warsztaty edukacyjne dla dzieci, które zainspirują najmłodszych do innej perspektywy patrzenia na sztukę i których zwieńczeniem będzie wspólne stworzenie bardzo dużej przestrzennej pracy-instalacji z zaskakujących materiałów. Warsztaty odbędą się 2 lipca o godz. 11.00 w budynku Muzeum nad Wisłą. Zapisy są możliwe przez formularz na stronie Muzeum.