Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Interesuje was ambitne, zaangażowane społecznie kino dokumentalne? Przez najbliższy tydzień nie wyjdziecie z kina! Festiwal Filmowy WATCH DOCS to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka. Celem jego twórców jest popularyzacja ambitnego, zaangażowanego społecznie kina dokumentalnego. W programie znalazło się 60 filmów z całego świata. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka, wykłady oraz warsztaty. Festiwal potrwa do czwartku 15 grudnia.

Gościem specjalnym będzie autor „Łaskawych” oraz książek reporterskich „Zapiski z Homs” i „Czeczenia. Rok III”, laureat nagrody Goncourtów Jonathan Littell, który w latach 1994-2001 pracował w międzynarodowej organizacji humanitarnej Action Internationale Contre la Faim. Ceremonię otwarcia festiwalu uświetni polska premiera jego filmu „Szkodliwe jednostki” („Wrong Elements”), który opowiada o dzieciach-żołnierzach przymusowo wcielanych do powstałej w Ugandzie pod koniec lat 80. Armii Bożego Oporu Josepha Kony’ego. Światowa premiera tego obrazu miała miejsce w maju tego roku na festiwalu w Cannes.

Zobacz program i zaplanuj swój festiwalowy tydzień

Kolejnym gościem festiwalu będzie Nima Sarvestani, członek jury 16. MFF WATCH DOCS i laureat Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W tegorocznym programie znalazła się retrospektywa twórczości Sarvestaniego. Widzowie zobaczą cztery jego filmy: „Sprzedana” („I Was Worth 50 Sheep”), „Ci którzy powiedzieli nie” („Those Who Said No”), „Za kratami nie nosimy burek” („No Burqas Behind Bars”) i „Więzienne siostry” („Prison Sisters”). Ostatni z tych obrazów zostanie pokazany podczas ceremonii zamknięcia festiwalu, która odbędzie się w czwartek 15 grudnia w Kinie Muranów. Film ten jest kontynuacją głośnego, wyróżnionego Emmy, Prix Europa i Nagrodą WATCH DOCS dokumentu „Za kratami nie nosimy burek”.

W tegorocznym konkursie o Nagrodę WATCH DOCS powalczy 12 wybitnych dokumentów z całego świata. W tej sekcji, obok „Szkodliwych jednostek” Littella, zobaczycie m. in. dokument „Nieustraszony wróbel” („Hooligan Sparrow”) w reż. Nanfu Wang, poświęcony chińskiej aktywistce Ye Haiyan słynącej z niekonwencjonalnych metod walki o prawa sex workerek. W konkursie weźmie również udział obraz Mayi Zinshtein „Czyści” („Forever Pure”), dokumentujący dwa wyjątkowe lata w historii Beitaru Jerozolima – jednego z najsłynniejszych izraelskich klubów piłkarskich. Kolejnym filmem konkursowym jest „A 157”, przejmujący obraz kurdyjskiego reżysera Behrooza Nooranipoora, który odsłania bezmiar cierpienia jazydów pod rządami ISIS. O Nagrodę WATCH DOCS będzie też walczył dokument „Zrób sobie kraj” („DIY Country”), w którym brytyjski filmowiec Anthony Butts przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy, ujawniając korupcję, nepotyzm i wyborcze oszustwa przywódców tzw. „Noworosji”. Do zobaczenia w kinie!