Imieniny Jana Kochanowskiego już w sobotę
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe
Kiedy awangarda jest awangardowa? Czy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie? – w tym roku będziemy eksperymentować, pytać i szukać odpowiedzi. Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy, muzycy i czytelnicy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego.
Biblioteka Narodowa zaprasza 20 czerwca do Ogrodu Krasińskich na 4. edycję Imienin Jana Kochanowskiego. W programie znalazły się między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Akcja rozgrywać się będzie równolegle na trzech scenach w otoczeniu kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.
THEMERSONOWIE?
Bohaterami 4. edycji Imienin Jana są Franciszka i Stefan Themersonowie, jedni z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.
Dlaczego Stefan Themerson, pisarz i filozof rzadko pojawia się na listach lektur? Czy jego filozoficzne powieści są kryminalne? Tłumaczka Klara Kopcińska, znawca literatury Jan Gondowicz i wykładowca UW Robert Pruszczyński opowiedzą o ulubionej książce filozofa Bertranda Russella, która jego zdaniem, była „tak szalona jak świat”.
Zdaniem Themersonów, najlepszy czytelnik i odbiorca sztuki to kosmita, który właśnie spadł na ziemię i patrzy na wszystko po raz pierwszy. Czy dzieci są kosmitami? Jak rozmawiała z nimi przy pomocy swoich rysunków Franciszka Themerson? O tym opowiedzą: historyczka sztuki Anita Wincencjusz-Patyna, dizajnerka i badaczka Magda Frankowska, Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg oraz autorka biografii Themersonów Adriana Prodeus. Rozmowie towarzyszyć będzie wystawa rysunków Franciszki Themerson.
PO CO ODGRZEWAĆ? CZEGO NIE POTRAFI JĘZYK?
Spotkania poświęcone współczesnej polskiej literaturze, również tej najnowszej, to drugi ważny element programu 4. edycji Imienin Jana Kochanowskiego. Wszystkich fanów „Nowych wierszy sławnych poetów” zapraszamy na spotkanie z poetą Grzegorzem Uzdańskim. Prowadzenie: Aldona Kopkiewicz – krytyczka, autorka esejów, bajek.
Czego nie potrafi język? – to nasze następne tegoroczne pytanie. Odpowiedzi będziemy szukać w książkach Magdaleny Tulli (m.in. Szum, Włoskie Szpilki) i Marka Bieńczyka (Jabłko Olgi, Stopy Dawida i Książka Twarzy). Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun – redaktor działu „Czytając” w „Kulturze Liberalnej”.
THEMERSONOWIE DLA DZIECI?
Inspirując się twórczością Themersonów przygotowaliśmy eksperymentalny program dla dzieci. A w nim między innymi spektakl wykorzystujący filmy Franciszki i Stefana Themersonów („Oko i ucho”), muzykę Karola Szymanowskiego (pieśń „Św. Franciszek”) oraz libretto opery Stefana Themersona „Św. Franciszek i Wilk z Gubbio” – w nowym, specjalnie na tę okazję sporządzonym przekładzie Magdaleny Heydel. Reżyser Tomasz Cyz przygotował opowieść o świętym, który zmęczony życiem pod dyktando rodziców ucieka z domu w poszukiwaniu szczęścia. Czy spotkanie z Wilkiem z Gubbio i założony wspólnie biznes przyniosą rozwiązanie? – tego dowiemy się już 20 czerwca.
DANSING!
Na koniec, już o nic nie pytając, zapraszamy na wieczorny dansing z zespołem Mitch & Mitch. Koncert jednego z najciekawszych muzycznych zjawisk ostatniej dekady zamknie tegoroczną edycję Imienin Jana Kochanowskiego. Przygotujcie się na muzyczną ucztę z poczuciem humoru i porywającą energią.
KONKURS
Kochasz czytać w plenerze? Pokaż nam jak to robisz i weź udział w konkursie. Trzy najlepsze zdjęcia oznaczone #czytamwplenerze nagrodzimy „wieżami książek” przekazanymi przez partnerskie wydawnictwa – jest o co walczyć! Śledź uważnie wydarzenie a FB, klikając TUTAJ.
Szczegółowy program oraz więcej informacji znajdziesz TUTAJ.