Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Macie już psa albo planujecie go kupić lub adoptować? Ta książka jest właśnie dla Was!

Ale najpierw zastanówmy się, czy tak naprawdę jesteście lub staniecie się właścicielami psa. W pewnym sensie tak, bo mieszka w waszym domu i odpowiadacie za niego jako właściciele. Jednak w tej książce będziemy Was nazywać opiekunami. Dobry opiekun dba o psa w zakresie jego podstawowych potrzeb, ale także emocji. Pies bowiem rzadko przysparza kłopotów, gdy czuje się bezpieczny i szczęśliwy. Jeśli opiekun ma świadomość, z czego wynikają różne psie zachowania, i umie odczytywać wysyłane przez niego sygnały, nawiązuje się głębsza więź. Chcemy pokazać jak łączyć naukę, trening i jednocześnie zwracać uwagę na emocje i nastroje psa.

Dzięki dobrej relacji staje się on mniej podatny na różne bodźce zewnętrzne, rzadziej ma problemy z lękliwością, nadpobudliwością czy agresją. Czasem tak bardzo kochamy naszego pupila, że traktujemy go jak małe dziecko, rozpieszczamy, nie stosujemy żadnych zasad. Nadajemy mu cechy ludzkie.

Miłość do psa to coś naturalnego, ale nadmierna antropomorfizacja czy personifikacja krzywdzi. Trzeba znaleźć balans między różnymi zachowaniami i emocjami. Z kolei wielu z nas wydaje się, że pies potrzebuje tylko jedzenia, miski z wodą i spaceru, tymczasem równie ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Zaspokojenie tej potrzeby wpływa na jego zachowanie, kondycję, stan zdrowia.

Rzadko myślimy o tym, że zwierzęta są różne, że mają inne potrzeby, charaktery. Książka Zofii i Piotra Wojtków, doświadczonych psich behawiorystów, postara się pomóc Wam najlepszym poznaniu i zrozumieniu psa.

Część wpływów z książki wydawca przekaże na schronisko w Korabiewicach.

 

Zofia Zaniewska – Wojtków

behawiorystka COAPE i trenerka psów. Absolwentka stosowanej psychologii zwierząt, magister bioetyki. Studiowała również socjologię na University of Bath. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE, certyfikowany trener Fear Free Animal Trainer. W latach 2013–2015 pełniła funkcję inspektora ds. ochrony zwierząt. Założycielka firmy Psiedszkole, w której prowadzi treningi psów oraz konsultacje psów z problemami, głównie agresywnych. Wraz z mężem prowadzi szkołę trenerską Wojtków Szkolenia, która organizuje kursy, wykłady i warsztaty przygotowujące do pracy trenera oraz behawiorysty psów. W wolnych chwilach zawzięcie trenuje ze swoim psem Bordo w konkurencji obedience oraz ostatnio również nosework.

Piotr Wojtków

skończył studia na Wydziale Ochrony Środowiska Politechniki Warszawskiej. Od tamtej pory całkowicie oddał się pracy z psami. Przez lata zajmował się szkoleniem psów asystujących dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W 2008 roku zaczął prowadzić pierwsze szkolenia grupowe. Od tego czasu zajmuje się nie tylko ogólnym szkoleniem, ale przede wszystkim pracą z psami problemowymi, w szczególności przejawiającymi zachowania ag resywne i lękliwe. W roku 2010 założył swoją pierwszą szkołę, w której prowadził zajęcia i przygotowywał trenerów. W latach 2012–2018 był członkiem zarządu Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Współpracuje jako behawiorysta z organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy psom przeznaczonym do adopcji i ich nowym opiekunom. Prowadzi wykłady oraz zajęcia praktyczne na wielu seminariach i szkoleniach organizowanych dla behawiorystów oraz trenerów.