Fotografia analogowa i siła kobiet czyli 8. Vintage Photo Festival
Nigdy wcześniej nie pokazywane zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz, surferki z Iranu i Biały Miś z Krupówek. Polecamy wydarzenie oddające hołd fotografii analogowej, które już niebawem w Bydgoszczy
Festiwalowi od lat przyświeca idea odkrywania na nowo fotografii analogowej. Dawne techniki fotograficzne przeżywają dziś renesans, co potwierdzają obserwacje producentów filmów fotograficznych, takich jak Kodak, który po latach przywrócił do produkcji film Ektachrome. Firma zapowiada powrót kultowego już filmu Kodachrome, na którym powstały tak słynne zdjęcia, jak portret afgańskiej dziewczyny autorstwa amerykańskiego fotoreportera Steve’a McCurry’ego. Podczas tegorocznego festiwalu pokazany zostanie film „McCurry. W pogoni za kolorem” – pierwszy pełnometrażowy dokument będący portretem fotografa. Ważne miejsce na festiwalu ma też eksplorowanie archiwów fotograficznych oraz pokazywanie odbitek vintage nigdy wcześniej niepublikowanych. Festiwal cyklicznie odbywa się w Bydgoszczy, mieście, które posiada bogate tradycje fotograficzne. Do lat 90. XX wieku działała tu druga co do wielkości w kraju, fabryka produkująca materiały fotograficzne FOTON. Na bazie tego dziedzictwa stworzone zostało prekursorskie wydarzenie, którego celem jest propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie. Do tej pory w ramach festiwalu odbyły się wystawy m.in. takich fotografek i fotografów jak Sandro Miller, Amy Friend, Rie Yamada, Eric Schütt, Laurent Benaïm, Eva Rubinstein, Tadeusz Rolke czy Chris Niedenthal.
W tym roku hasłem przewodnim 8. edycji Vintage Photo Festival jest „siła kobiet”. Jego bohaterki zabiorą odwiedzających w podróż od Zakopanego po Himalaje. Artystki, których wystawy będzie można zobaczyć są jak romantyczne bohaterki: silne indywidualistki, buntowniczki, idealistki, tworzące w duchu własnych przekonań. Wielokrotnie przełamywały konwenanse, własne słabości, aby sięgnąć po marzenia.
Zobaczymy zatem po raz pierwszy kolorowe zdjęcia Wandy Rutkiewicz z Himalajów jej autorstwa. Himalaistka zaginęła 30 lat temu na Kanczendzondze, trzeciej co do wysokości górze świata, położonej we wschodnim Nepalu. Po Wandzie Rutkiewicz, pozostało wiele wspomnień i zdjęć. Przez 30 lat jej domowe archiwum fotograficzne leżało w ukryciu. Na początku opiekował się nim i dbał o nie Michał Błaszkiewicz, młodszy brat alpinistki. Po jego śmierci, dzięki pomocy siostry Wandy, Janiny Fies, archiwum było przechowywane przez filmowców (pod wodzą reżyserki Justyny Tafel), którzy pracują nad filmem fabularnym o Wandzie. Jednak dopiero praca nad dokumentem, w reżyserii Elizy Kubarskiej, spowodowała, że materiał trafił do digitalizacji. Na wystawie będzie można zobaczyć kilka dziesiąt, nigdy niepublikowanych wcześniej zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, która była również wspaniałą fotografką i filmowczynią. Materiał fotograficzny był realizowany przez Wandę od początku jej wypraw m.in ze zdobycia Everestu w 1978 roku.
Polecamy też z całego serca wystawę „Surfing Iran”. W wybitnym reportażu fotograficznym Giulia Frigieri przedstawia rewolucyjny ruch hidżabskich surferek i surferów w Balochistanie w Iranie, kraju jednak w większości pustynnym. Młodzi mężczyźni i kobiety z Iranu, w równym stopniu, zaangażowani są we wspieranie surfingu jako siły napędowej, narzędzia zmiany. Pracując na rzecz lepszej przyszłości i nowych możliwości, pokolenie młodych Irańczyków tworzy nowe, potężne narzędzie, które ma zapowiadać „fale wolności”.
To tylko dwa z naprawdę wielu fascynujących punktów programu festiwalu. O „Białym Misiu z Krupówek” będziemy pisać w odrębnym poście.
Jak co roku, także i teraz na specjalnej wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia nagrodzone w konkursie Vintage Grand PRIX, na który co roku zgłoszenia napływają z całego świata. Jest to jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie konkurs fotograficzny poświęcony wyłącznie technikom tradycyjnym.
8. Vintage Photo Festival to także wiele wydarzeń towarzyszących jak wycieczka rowerowa „Dzieje bydgoskiego przemysłu fotochemicznego, której częścią będzie zwiedzanie m.in. Muzeum Fotografii, budynków po byłej Fabryce „Foton” oraz „Alfa”, opisanych w wydanej przez naszą fundację książce „Kobiety Fotonu” (Bydgoszcz, 2018), warsztaty z podstaw fotografii analogowej zorganizowane we współpracy z Muzeum Fotografii czy “Vintage Photo Bazar”, czyli giełda fotografii.
Do zobaczenia w Bydgoszczy!