Fotofestiwal po raz 20. Bardziej łódzki niż kiedykolwiek
Ponad 40 wystaw w całym mieście, prezentacje prac 150 artystów wizualnych i pierwsza w historii wystawa fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, w tym tych autorstwa Andy’ego Warhola, Romana Opałki czy Natalii LL. Program jubileuszowej, 20. edycji Fotofestiwalu jest imponujący i wypełniony
łódzkimi akcentami. Jego główna część powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego. Nadciągamy do Łodzi!
Program 20. edycji Fotofestiwalu jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów, aktywistów, twórców, uczelnie wyższe i studentów. Razem stworzymy opowieść o mieście, w którego fascynującej historii poszukiwania awangardowych artystów i artystek mieszają się z popularną kulturą robotniczą – mówi Krzysztof Candrowicz z kolektywu tworzącego Fotofestiwal. Łódzka scena artystyczna oparta jest przede wszystkim na oddolnych, często anarchistycznych i antysystemowych inicjatywach, jest wynikiem kolektywnej energii i również dzięki takiej energii tworzymy edycję jubileuszową – podkreśla.
Główna część programu Fotofestiwalu powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego i poświęcona jest łódzkiej scenie artystycznej. Na wystawie zbiorowej „Reinkarnacja” w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi prezentowane będą prace takich artystów jak: Ryszard Waśko, Aleksandra Ska, Karolina Breguła, Karolina Wojtas
czy Grzegorz Przyborek.
Szczególnym wydarzeniem będą wystawy realizowane we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć tak obszerną prezentację kolekcji fotografii Muzeum Sztuki – mówi Marta Szymańska współkuratorka wystawy. A na niej blisko 200 prac takich artystów jak: Nadar, Karol Hiller, Witkacy, Zofia Rydet, Zbigniew Libera, Roman Opałka czy nawet, spoza kolekcji fotografii, słynną Marilyn Monroe Andy’ego Warhola. Z kolei w ms1 będzie można obejrzeć indywidualną wystawę Agnieszki Kurant – artystki pochodzącej z Łodzi, której prace można było dotychczas oglądać w Muzeum Guggenheima czy na Biennale Architektury w Wenecji.
W ramach projektu PROGRAM MIASTO zorganizowanych zostanie niemal 30 wystaw w muzeach, galeriach oraz przestrzeniach tymczasowych.
To fantastycznie, że festiwal ogarnie całą Łódź. Pozwoli to nadać właściwą skalę jubileuszowej edycji jednej z najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych w naszym mieście, a jednocześnie umożliwi bezpieczne rozproszenie publiczności – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, współorganizatora Fotofestiwalu.