Spragnieni piękna przyjaciele MNW
24 lutego w Muzeum Narodowym podczas Balu Spragnieni piękna odbędzie się wyjątkowa aukcja, mająca na celu wsparcie Muzeum Narodowe. Wśród zaproszonych do niej artystów znaleźli się Agnieszka Brzeżańska, Rafał Dominik, Jarosław Modzelewski, Anna Molska , Witek Orski, Wojciech Pustoły, Zbigniew Rogalski czy Karol Radziszewski, którzy specjalnie na tę okazję stworzyli prace z kamienia.
Licytowany będzie też performens Katarzyny Kozyry, który odbędzie się na oczach wszystkich gości Balu, którzy de facto staną się jego uczestnikami. Zwycięzca tej wyjątkowej licytacji oprócz dokumentacji fotograficznej otrzyma kamienny blok sygnowany przez artystkę.
Karol Radziszewski dzięki rzeźbiarskiemu tematowi przewodniemu aukcji, nadał „ciała” swojemu Syrenowi. „Syren” to nowy symbol Warszawy. Jego forma zainspirowana została rysunkiem warszawskiej ,,Syrenki” Pabla Picassa, który artysta wykonał w 1948 roku (praca nie zachowała się). Podobnie jak w wersji katalońskiego malarza, zdeklarowanego komunisty, „Syren” Radziszewskiego zamiast miecza ma w dłoni młot symbolizujący budowę nowej rzeczywistości. Postać kobiety została tu zastąpiona męskim torsem – jest to nawiązanie do postaci „Alego”, Augusta Agboli O’Browna, jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego. W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości „Syren” mógłby stać się symbolem otwartym, herbem Warszawy XXI wieku, z którym mogliby identyfikować się wszyscy, niezależnie od płci, narodowości, koloru skóry czy wyznawanej religii.
Stowarzyszenie Przyjaciele MNW skupia społeczność zaangażowaną w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Do zadań Stowarzyszenia należy inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW oraz zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej tej instytucji i jej oddziałów. Aktywne uczestnictwo Przyjaciół w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i Muzeum pozwala pogłębić wiedzę o sztuce i kulturze oraz łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wspólny wysiłek na rzecz Muzeum przynosi satysfakcję z udziału w tworzeniu ważnej i ponadczasowej instytucji narodowej. Szczególne miejsce Stowarzyszenia w relacjach z Muzeum umożliwia udział w wyjątkowych spotkaniach z kuratorami, konserwatorami, dyrekcją, a także gośćmi Muzeum.
Dołącz do Stowarzyszenia Przyjaciele MNW: www.przyjacielemnw.pl