Architektonicze Gra-Fiki
Tekst: Remek Wąs
Zdjęcia: Gra-Fika
Perły modernizmu, architektonicze buble czy paskudne komunistyczne pudła? Ile ludzi, tyle opinii w sprawie dziedzictwa architektonicznego, które pozostało po epoce komunizmu. My jednak opowiadamy się za pierwszą opcją. Bo jak można nie docenić formy falowanego, betonowego dachu pawilonu EMILIA, czy jego przeszkleń, które wpuszczają do środka masę światła i otwierają przestrzeń na miasto? Na szczęście nie jesteśmy w naszej ocenie sami!
Łódzka Gra-Fika tworzy plakaty. Współcześnie minimalistyczne, ale posiadające jednocześnie wyraźny retro sznyt. Ich tematyka, estetyka i kolorystyka nawiązuje do lat 50., 60. i 70. XX wieku. Mamy więc były pawilon meblowy EMILIĘ, CDT Smyk i stację kolei średnicowej WARSZAWA POWIŚLE czy łódzki DOMUS.
Jednak Gra-Fika portretuje nie tylko kultowe polskie budynki, ikony światowej architektury i różne miasta, jedna z ostatnich kolekcji przedstawia planety. Generalnie niezły kosmos!
Wszystkie plakaty drukowane są tradycyjną metodą sitodruku i w limitowanych edycjach. Wszystkie są numerowane i sygnowane. Co ważne – w tej tradycyjnej technice druku wykorzystywane są efekty niemożliwe do uzyskania w druku cyfrowym: złota i srebrna farba czy piękne, kolorowe kartony.