Bezdatownik – niech was ręka poniesie
Tekst: Sonia Mielnikiewicz
Zdjęcia: Alicja Kielan
Jeśli, drogi projektancie, w technorewolucyjnym zapale wyrzuciłeś do śmieci wszystkie swoje kredki i pisaki, czym prędzej biegnij do sklepu papierniczego. W nadchodzącym roku możesz ich potrzebować bardziej niż kiedykolwiek. Okaże się bowiem, że nowe technologie nie zastępują tradycyjnych miejsc pracy, start-upem człowiek się nie wyżywi, a na mobilnej aplikacji nie da się usiąść i wypocząć. To jest, wbrew pozorom, bardzo dobra wiadomość, ponieważ kto, jak nie ty, posiada umiejętności i narzędzia potrzebne do kształtowania rzeczywistości – tej najbardziej materialnej? („Horoskop projektanta na 2016 rok”, Agata Szydłowska, Bezdatownik, wyd. BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej)
Bezdatownik to wyjątkowy projekt będący owocem współpracy pomiędzy galerią Dizajn BWA Wrocław, grupą Arctic Paper, drukarnią dziełową Edica i projektantem Jakubem Stępniem aka Hakobo. Stanowi on alternatywną wersję kalendarza pozbawionego dat i sztywnych ram, który może pełnić funkcję organizera, szkicownika oraz notatnika w jednym.
Niedatowany kalendarz to ćwiczenie na wyobraźnię. Jego otwarta forma ma pobudzać kreatywność, ułatwiając planowanie czasu z większym poczuciem wolności – tak, aby każdy dogodny moment można było wykorzystać na szkicowanie, projektowanie, zapisywanie spostrzeżeń. Kalendarz elektroniczny może służyć do zarządzania datami spotkań, a kartki Bezdatownika pomogą zawczasu się do nich przygotować. Z niedatowanego kalendarza można korzystać w pojedynkę albo podzielić się nim ze znajomymi. Cadavre exquis, czyli gra w wyrafinowanego trupa, to ulubiona gra surrealistów – puść Bezdatownik w obieg i przekonaj się, jakie pomysły mają inni. Taka rozrywka to również fajne ćwiczenie dla dłoni i nadgarstków zmęczonych pracą przy komputerze.
Ważnym dla całego przedsięwzięcia jest hasło współpracy, które połączyło instytucję kultury z biznesem – Grupą Arctic Paper produkującą wysokogatunkowy papier graficzny oraz drukarnią dziełową Edica Sp. z o.o. specjalizującą się w oprawie twardej. Dzięki tej owocnej współpracy powstał produkt, który w modelowy sposób pokazuje, że kulturę i przedsiębiorczość można pomysłowo połączyć – wystarczy, że znajdzie się wspólny cel.
Stworzyliśmy „Bezdatownik” z myślą o projektantach, grafikach, rysownikach, artystach. Dedykujemy go jednak nie tylko im, ale także wszystkim tym, którzy cenią dobrze wydane książki, ładny papier i estetykę codziennych przedmiotów.
Katarzyna Roj, galeria Dizajn BWA Wrocław