Piastowski Wrocław Tadeusza Ciałowicza
Tekst: Sonia Mielnikiewicz
Zwiedzajcie Piastowski Wrocław to nawiązanie do nazwy słynnego wrocławskiego neonu, a zarazem historia Tadeusza Ciałowicza – projektanta totalnego i zapalonego fotografa w jednej osobie – rozgrywająca się na tle powojennych przemian na Ziemiach Odzyskanych. W trakcie swojej wieloletniej kariery zawodowej Ciałowicz skrupulatnie dokumentował pracę, przyjaciół, rodzące się środowisko projektowe i odbudowujące się po wojnie miasto. Unikatowy zbiór, którym podzielił się z autorami książki, posłużył za trop do zgłębienia nieznanej historii wrocławskiego dizajnu.
Tadeusz Ciałowicz urodził się w 1927 roku w Zielonce k/Warszawy a od 1948 roku mieszka we Wrocławiu. Jest projektantem graficznym, pionierem wrocławskiej szkoły plakatu, architektem wnętrz, projektantem mebli, neonów, wystaw i dekoracji okolicznościowych, jest również fotografem i dokumentalistą. Dzięki jego kolekcji można się przekonać, jak przebiegał proces oswajania dziedzictwa Breslau, jak wyglądały wówczas „dzikie pola” i powojenne wnętrza, kim byli ówcześni trendsetterzy – tacy, jak choćby Zbigniew Horbowy, Józef Chierowski czy Rajmund Hałas – oraz sprawdzić, czym wyróżniała się wrocławska szkoła plakatu. Setki zdjęć i projektów z archiwum Ciałowicza to tradycja lokalnego projektowania w pigułce. Materiał o dużej sile rażenia. Nie do odnalezienia w Google.
Wydawcą książki Zwiedzajcie Piastowski Wrocław. Tadeusz Ciałowicz – projektant totalny jest Fundacja 102 poszukująca nowych sposobów analizy zagadnień wizualnych, popularyzująca typografię i drążąca niezbadaną niszę wrocławskiego projektowania. Książkę można zakupić na stronie Fundacji 102 (kliknij TUTAJ) i wkrótce w Barze Barbara we Wrocławiu.