Zwykłe rzeczy, cuda wianki – skarby z Bałuckiego
Tekst i zdjęcia: Mateusz Bzówka
Kiedyś na blogu ZŻ był taki cykl Cuda wianki, pamiętacie? Wracamy z nim! Co dwa tygodnie w soboty pokażemy to, co udało się nam i naszym przyjaciołom upolować na bezkrwawych łowach na targach staroci czy odnaleźć gdzieś w zapomnianych pawlaczach i u babci w kredensie.
Rynek Bałucki w Łodzi jest miejscem dziwacznym. Można znaleźć tam dosłownie WSZYSTKO. Ręcznie wyszywany i przetykany srebrną nitką, czerwony sztandar z orłem bez korony pamiętający zjazdy młodzieży PRL? Jest! Akwarium z welonkami pomimo 5 stopni i listopadowego harpaganu? Jest! 15 gatunków pomidorów? Znajdziesz ze 20! Co chcesz, to masz. Chociaż nie powiem – trzeba mieć szczęście. O czym warto jeszcze wiedzieć przed sobotnią wycieczką na Bałucki? Ceny! Są sprzedawcy-cwaniacy, typowe Mirki, co to próbują wcisnąć ci największy gniot za 40 zł. Ale są też przemili Państwo, sprzedający po „zatanio” cudeńka z Bolesławca – im zawsze zostawiam drobniaki z reszty.
Zakupy poczynione! Co udało się wyłowić z morza rupieci?
Dwie filiżanki z Mirostowic – to już klasyk! Podobnie jak zestaw 6 minikubeczków z tej samej, podżagańskiej manufaktury.
Dwie, metalowe puszki do przechowywania różnych mniejszych cudów wianków. Kolorowe, geometryczne wzorki i graficznie przedstawione laboratorium chemiczne. Puszki pochodzą z Zakładów Przemysłu Barwników „BORUTA” Przedsiębiorstwa Państwowego w Zgierzu. Co ciekawe, krótkie dochodzenie pokazało, że puszki prawdopodobnie pochodzą z czasów I wojny światowej!
Dwa tomy Astronautów Lema z wydawnictwa Czytelnik. Rok wydania? 1952! #kosmoskosmos
Statut PZPR z 1973 roku – piękne typo!
Dwie broszury Sport w obrazach nr 18 Codzienna gimnastyka mężczyzn i nr 19 Codzienna gimnastyka kobiet. Rok wydania? Lipiec 1953 roku. Wewnątrz porady, wskazówki higieniczne, zestawy ćwiczeń z elementami jogi i uwagi towarzysza Lenina o gimnastyce. Sztos!
Ostatnia rzecz: poradnik Heleny Dutkiewicz Roboty na drutach w teorii i praktyce wydany przez Spółdzielnię Wydawniczą „RZEMIEŚLNIK” w 1949 roku. Powojenny poradnik DIY.