Warszawskich Targów Książki Artystycznej – program i konkurs!
Nowojorskie odbyły się w tym roku po raz dziesiąty, tokijskie przyciągnęły 10 000 odwiedzających, a londyńskie zgromadziły ponad 90 wydawnictw. Nareszcie podobnym wydarzeniem będzie mogła pochwalić się Warszawa – pierwsza edycja Warszawskich Targów Książki Artystycznej odbędzie się w dniach 27-29 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Organizatorami Warszawskich Targów Książki Artystycznej są księgarnia artystyczna Bookoff i rocznik Print Control poświęcony polskiemu projektowaniu drukowanemu. Na Targach będzie można znaleźć wydawane w limitowanych nakładach artbooki i fotobooki oraz książki gromadzące wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej – sztuki, fotografii, designu, architektury czy mody. Swoje publikacje zaprezentują polskie galerie sztuki, niezależne wydawnictwa współpracujące z artystami oraz najważniejsze, wielokrotnie nagradzane wydawnictwa z Europy i Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie też przedstawicieli niezależnego rynku wydawniczego z sąsiednich Czech, Słowacji, Litwy czy Ukrainy, a Azję reprezentowała będzie wyjątkowa kolekcja japońskich fotobooków.
Warszawskie Targi Książki Artystycznej to też spotkania z artystami i wydawcami, warsztaty oraz wystawa Fotograficzna Publikacja Roku 2015, którą w Warszawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Wśród zaproszonych na Targi gości znajdą się związani z książką artystyczną Paweł Szypulski czy Magdalena Buczek, swój najnowszy projekt zaprezentują fotografowie z kolektywu Sputnik Photos, a zespół MAGENTA MAG poprowadzi dyskusję o miejscu fotobooków w świecie sztuki. Podczas Targów odbędą się również premiery artystycznych publikacji, w tym książki Oskara Dawickiego, o której artysta opowie wspólnie z Łukaszem Gorczycą. Gościem specjalnym Targów będzie Andrew Hansen, dyrektor kreatywny brytyjskiego wydawnictwa Prestel Publishing.
Warszawskie Targi Książki Artystycznej to wydarzenie otwarte i darmowe. Mogą w nim wziąć udział zarówno specjaliści związani na co dzień z branżą wydawniczą, jak i wszyscy miłośnicy książek, które wartościową treść łączą z dopracowaną, oryginalną formą. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci – z okazji Targów Spotlight Kids i Muzeum Drukarstwa Warszawskiego przygotowały warsztaty popularyzujące czytelnictwo i projektowanie graficzne. Gospodarzem Targów jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które na potrzebę wydarzenia udostępni audytorium popularnego wśród Warszawiaków pawilonu Emilia.
——
PROGRAM I EDYCJI WARSZAWSKICH TARGÓW KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ:
SOBOTA (28XI)
12.00 – POMIĘDZY KSIĄŻKĄ KULINARNĄ A ARTBOOKIEM
Panel dyskusyjny poświęcony książkom kulinarnym, które ze względu na swoją formę coraz bardziej przypominają książki artystyczne. Jak oddać smak na papierze i jaką rolę w tworzeniu książki kulinarnej odgrywają projekt graficzny czy rodzaj papieru? W jaki sposób wraz z biegiem czasu zmienia się estetyka książek kulinarnych? Goście – Aleksander Baron, Krzysztof Kozanowski, Małgorzata Minta. Prowadzenie – Monika Brzywczy.
13.30 – BOLESŁAW CHROMRY
Spotkanie z Bolesławem Chromrym, autorem opowieści graficznej Renata. Prowadzenie – Paulina Januszewska.
15.00 – MAGENTA MAG
Michał Grochowiak i Dawid Misiorny. Artysta-redaktor. Artbook-magazyn. Nowa anatomia, czyli kilka słów o współczesnych tendencjach.
16.00 – KOLEKCJA WRZESIŃSKA
Spotkanie z kuratorem Karolem Szymkowiakiem i projektantem książek Tomaszem Wojciechowskim. Rezultatem projektu Kolekcja Wrzesińska jest artystyczne archiwum fotograficzne Wrześni, co roku publikowane w postaci książki autorstwa innego fotografa. Do tej pory książki opublikowali: Bogdan Konopka, Andrzej Jerzy Lech, Mariusz Forecki, Nicolas Grospierre, Zbigniew Tomaszczuk i Katarzyna Majak.
17.30 – SPUTNIK PHOTOS
Spotkanie z fotografami Sputnik Photos – Rafałem Milachem i Janem Brykczyńskim oraz współpracującymi z kolektywem Anną Nałęcką i Pawłem Szypulskim, którzy opowiedzą o projekcie Stracone Terytoria. Podsumowuje on działania Sputnik Photos na obszarze byłych republik ZSRR – Europy Środkowo-Wschodniej, Krajów Nadbałtyckich, Kaukazu i Azji Centralnej. Podczas spotkania będzie można otrzymać specjalną gazetę poświęconą projektowi.
18.30 – HOW TO MAKE A BOOK WITH… PRESTEL
Spotkanie z Andrew Hansenem, dyrektorem zarządzającym wydawnictwa Prestel Publishing, które jest jednym z najważniejszych na świecie wydawnictw zajmujących się sztuką, architekturą, fotografią i designem. Powstało w 1924 roku i aktualnie ma w swojej ofercie ponad 500 książek. O swojej pracy dla Prestel Publishing opowie Andrew Hansen, który od 15 lat decyduje o zawartości katalogu wydawnictwa oraz odpowiada za rozwój marki w ponad 50 różnych krajach w Europie, Azji i obu Amerykach.
NIEDZIELA 29XI
12.00 – EKSPLOZJA NIEZALEŻNYCH MAGAZYNÓW
Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni przez magazyn Contemporary Lynx goście będą rozmawiać o powrocie magazynów drukowanych. Co sprawia, że internetowe pokolenie wraca do „staroświeckiej” prasy drukowanej? Czy jest to tylko tymczasowa moda, czy nostalgia za estetyką papierowych magazynów o ekskluzywnych treściach? Jak powinna wyglądać równowaga między drukiem a treściami online?
13.00 – PATRYK KARBOWSKI
Spotkanie z Patrykiem Karbowskim, autorem książki Halfway. Prowadzenie – Krzysztof Pijarski.
14.00 – MACIEJ JEZIOREK
Spotkanie z Maciejem Jeziorkiem, autorem książki 317 dni do Marsa. Prowadzenie – Joanna Kinowska.
15.30 – KSIĄŻKA WOBEC TRAUMY
Spotkanie z Pawłem Szypulskim, autorem książki Pozdrowienia z Auschwitz.
16.30 – OSKAR DAWICKI
Spotkanie z Oskarem Dawickim, podczas którego zaprezentowana zostanie książka I’M SORRY – pierwsze albumowe opracowanie twórczości artysty. Oprócz fotograficznej dokumentacji prac i performansów, książka prezentuje fotosy z planu Performera – całość w efektownej, albumowej formie z wieloma całostronnicowymi i dwustronnicowymi zdjęciami, których szczegółowe opisy wprowadzają za kulisy twórczości Dawickiego. Spotkanie poprowadzi Łukasz Gorczyca.
17.30 – MAGDA BUCZEK
Spotkanie z Magdą Buczek, autorką książek JUSTINA&CO.UK i Random selection oraz Emilią Obrzut, projektantką, z którą artystka współpracuje.
——
WARSZTATY DLA DZIECI:
PIĄTEK (27XI)
16:00 – 19:00 – DŁUTKIEM, PIÓRKIEM, RYSIKIEM – ILUSTRACJA DLA DZIECI
Zaprasza Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.
Podczas warsztatów dzieci będą mogły nie tylko zapoznać się z techniką grafiki artystycznej – linorytem, ale również wykonać w tej technice własną ilustrację. Gotową ilustrację będzie można własnoręcznie wytłoczyć na zabytkowej prasie korektorskiej. Inspiracją do stworzenia ilustracji będą książki wyselekcjonowane spośród klasyki literatury dla dzieci, ilustrowane przez wybitnych grafików.
Warsztaty dla dzieci w wieku powyżej 9 lat (dorosłe dzieci nie będą wypraszane). Do warsztatów można dołączyć w dowolnym momencie. Nie obowiązują zapisy.
SOBOTA (28XI)
12:30 – 14:30 – MIASTO WYOBRAŻONE SOBIE
Zaprasza SPOTLIGHT KIDS.
Podczas warsztatów zostanie wykorzystany materiał obrazkowy z dostępnych na Targach książek dla dzieci. Posługując się metodami fotomontażu i kolażu dzieci stworzą książkę o kształcie miasta – przestrzenny, kolorowy kolaż z elementami chaosu. Czy to jeszcze książka, czy już miasto?
Warsztaty dla dzieci w wieku powyżej 5 lat. Liczba miejsc ograniczona – zapisy pod adresem: contact@artbookfair.pl.
15:00 – 17:00 – DOTYKOWE HISTORIE
Dzieci widzą przedmioty, a zaraz potem chcą ich dotknąć. A gdyby tak uruchomić wyobraźnię poprzez skupienie się na samym dotyku? Podczas warsztatów dzieci będą pracować nad stworzeniem książek o nietypowych właściwościach dotykowych, które można czytać również wtedy, gdy ma się zamknięte oczy. Odkryją świat form, kształtów i faktur, które budzą w nas określone skojarzenia, a tym samym stanowią źródło nowych historii. Warsztaty inspirowane są działalnością pedagogiczną wybitnego artysty i projektanta Brunona Munariego, który szczególną uwagę poświęcał zmysłowi dotyku, a podczas warsztatów dla dzieci często wykorzystywał medium książki.
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Liczba miejsc ograniczona – zapisy pod adresem: contact@artbookfair.pl.
NIEDZIELA (29XI)
12:30 – 14:30 – ATLAS PRZEDMIOTÓW: ZABAWA W DESIGNERÓW
Podczas warsztatów powstanie atlas przedmiotów inspirowanych surrealizmem. Warsztaty będą nawiązywały do albumów o designie ukazujących świat rzeczy pięknych i funkcjonalnych, a jednocześnie do prac artystów, którzy się tymi rzeczami inspirują i poddają je procesom twórczym. Niemożliwe, absurdalne rzeczy i ich fikcyjne otoczenie zostaną wykonane techniką kolażu. Będą cięcia i przeróbki, szalone zestawienia i nowe, nieznane funkcje przedmiotów!
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat. Liczba miejsc ograniczona – zapisy pod adresem: contact@artbookfair.pl.
15:00 – 17:00 – BYŁ SOBIE KONIK A MOŻE
Warsztaty inspirowane są „przypadkową” poezją pisaną przez Dadaistów. Wzorując się na Tristanie Tzarze, poecie i jednym z twórców ruchu Dada, dzieci stworzą własną poezję metodą działania przypadkowego – polegając na chaotycznym ruchu ręki, przypadkowym geście, danej chwili. Powstaną wiersze złożone z fragmentów gazet, książek i albumów – zupełnie nowe obrazy i znaczenia, które będą dowodem na to, że każdy potrafi pisać wiersze.
Warsztaty dla dzieci w wieku powyżej 7 lat. Liczba miejsc ograniczona – zapisy pod adresem: contact@artbookfair.pl. Zaprasza SPOTLIGHT KIDS.
//
Z okazji rozpoczęcia pierwszej edycji Warszawskich Targów Książki Artystycznej Mamy, wspólnie z organizatorami mamy dla Was konkurs. Nagrodą jest wspaniale wydana książka od wydawnictwa Gestalten, The Craft and the Makers o współczesnych wytwórcach (więcej info TUTAJ). Pytanie konkursowe brzmi: podaj trzech rzemieślników starej daty, którzy byli bohaterami artykułów opublikowanych na łamach Zwykłego Życia. Czekamy na poprawne odpowiedzi pod adresem: mateusz@zwyklezycie.pl
//
Warszawskie Targi Książki Artystycznej
27-29 listopada 2015, 12.00 – 20.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3
www.artbookfair.pl