Śląsk – kultura i zabytki
Tekst i zdjęcia: Patrycja Kycia
Chociaż Katowicom nie udało się zdobyć tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, niezaprzeczalnym faktem jest, że to miasto, w którym kultura ma się bardzo dobrze. Urząd miasta wkłada wiele wysiłku, aby wypełnić je sztuką. Dzięki odważnej walce udało im się sprowadzić OFF Festival do Katowic i zachować wydarzenie tak ważne dla Śląska. Dzisiaj rusza 10 edycja tej imprezy, dlatego chcielibyśmy przedstawić 10 miejsc, które przy tej okazji warto zobaczyć!
1. Nowe Muzeum Śląskie
Otwarte w czerwcu Nowe Muzeum Śląskie, znajdujące się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego, robi ogromne wrażenie. Jest to obecnie najnowocześniejsze Muzeum na Śląsku. W Galerii Sztuki Polskiej możemy zobaczyć dzieła takich artystów jak: Chełmoński, Malczewski czy Wyspiański, a nurt polskiej sztuki po 1945 reprezentują m.in Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor, Zdzisław Beksiński czy grupa Łódź Kaliska. Redakcja Zwykłego Życia poleca wystawę Światło Historii. Górny Śląsk na przełomie dziejów, która pomoże nam zrozumieć i poznać historię regionu oraz jego mieszkańców.
2. Nikiszowiec
Tego miejsca nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Osiedle górnicze zaprojektowane przez braci Georga i Emila Zilmannów zostało wybudowane dla pracowników kopalni „Giesche“. Wpisany do rejestru zabytków symbol Górnego Śląska pozwala poczuć prawdziwy klimat regionu i stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc na Śląsku. Zjecie tutaj wodzionkę i utniecie pogawędkę z mieszkańcami, którzy mają do opowiedzenia historie, jakich nie znajdziecie w żadnym przewodniku.
3. Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido.
Kopalnia założona przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck jest jedynym miejscem w Europie, gdzie na własne oczy przekonacie się, jak wygląda praca górników. Kopalnia składa się z dwóch poziomów: pierwszy (170 m p.p.m.) pełni funkcję muzeum, w którym możemy zapoznać się historycznymi sposobami wydobywania węgla, drugi (320 m p.p.m.) posiada 2,5 km górniczym szlak, który przybliża nam pracę górników
4. Park Śląski
Jedno z ulubionych miejsc Ślązaków. Nie ma chyba mieszkańca, który nie byłby w śląskim Zoo czy nie przejechał się słynną kolejką linową Elka. Znajduje się tam planetarium oraz wesołe miasteczko, a charakterystyczna rzeźba żyrafy stała się jednym z symboli tego regionu. Zielone płuca Śląska, bo tak mieszańcy nazywają park, będą doskonałym miejscem na odpoczynek podczas weekendowej fali upałów.
5. Kolonia Robotnicza Ficinus
Tak, jak Nikiszowiec, osiedle Ficinus było zbudowane dla pracowników kopalni, ale w niczym nie przypomina typowych śląskich zabudowań. Charakterystyka osiedla polega na tym, że głównym budulcem był piaskowiec wydobywany z pobliskiego kamieniołomu. Osiedle było przeznaczone dla górników, którzy byli również rolnikami i uprawiali pola, znajdujące się za swoimi budynkami.
6. Radiostacja w Gliwicach
Obecnie jest największą drewnianą konstrukcją w Europie, a przy dobrej pogodzie można z jej szczytu zobaczyć nawet Tatry. Przez mieszkańców pieszczotliwie nazywaną „Wieżą Eiffla“ w przeszłości była miejscem, gdzie odbyła się słynna „prowokacja gliwicka“, której celem było doprowadzenie do II Wojny Światowej na terenach południowych.
7. Palmiarnia w Gliwicach
Jedna z największych atrakcji Gliwic. Powstała w 1924 r. palmiarnia posiada ponad 5600 roślin, na powierzchni 2000 m2. Władze palmiarni ciągle dbają o jej rozwój i w 2013 roku otworzyli nowy pawilon, w którym możemy podziwiać ryby i rośliny słodkowodne ze środowisk Amazonii, Tanganiki, rzek Polski i Azji Południowo-Wschodniej.
8. Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu
Chociaż elektrociepłownia ciągle działa, nie przeszkadza to w tym, by stała jednym z głównych punktów kulturalnych na mapie Śląska. Na jej terenie odbywały się m.in Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego, Gala Mozartowska, czy Festiwal Sztuki Wysokiej. Obecnie trwa wycofywanie produkcji z zakładu, by przerobić to miejsce w centrum kultury. Będzie to na pewno ważne wydarzenie, które pozwoli zmienić wizerunek Bytomia na bardziej pozytywny.
9. Sala koncertowa NOSPR w Katowicach
Kolejny symbol przemiany Górnego Śląska. Sąsiadująca z Nowym Muzeum Śląskim i Spodkiem jest obecnie najnowocześniejszą salą koncertową w Europie. Zaprojektowana przez Tomasza Koniora wraz z Nagata Acoustics stała się wizytówką Śląska i sprowadza do siebie melomanów z całej Polski.
10. Superjednostka
Jeden z największych bloków mieszkaniowych w Polsce usytuowany w samym centrum Katowic. Budynek ma własne zasilanie w wodę i prąd, a winda zatrzymuje się, co trzecie piętro. Od 1994 roku blok posiada status osiedla. Jego fenomenem zajęła się Teresa Czepiec i w swoim filmie „Superjednostka“ pokazała codzienne życie mieszkańców i sposób funkcjonowania w tak wielkiej, betonowej konstrukcji.