Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe
Znak to jeden z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak sylaby czy litery graficznego systemu językowego, w którym jak w soczewce odbija się historia danego społeczeństwa, czy kraju. Od końca lat 60-tych w Polsce nie powstała żadna wystawa ani publikacja podejmująca próbę całościowego pokazania historii znaków graficznych oraz identyfikacji wizualnych.
Na wystawie zaprezentowane zostaną przekrojowo polskie znaki oraz systemy komunikacji wizualnej. Ekspozycja przypomni ikoniczne projekty z lat 1945-1969, przybliży historię polskiej grafiki użytkowej, a także pozwoli skonfrontować dokonania nestorów projektowania z najnowszymi dokonaniami w dziedzinie projektowania graficznego.
Pierwsza część ekspozycji jest odtworzeniem legendarnej Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych z 1969 roku – na wystawie odbywającej się w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie, pokazano 335 projektów – m. in. znak Pekao, Mody Polskiej, CPN-u, Unitry, Domu Handlowego „Telimena”, czy inne dziś ikoniczne znaki graficzne takich twórców jak: Ryszard Bojar, Roman Duszek, Jan Hollender, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański. Nawiązując do tamtego wydarzenia, druga część ekspozycji przedstawi 335 najnowszych znaków powstałych w latach 2000–2015, wybranych przez Radę Konsultantów i Komisarzy wystawy spośród prawie trzech tysięcy zgłoszeń.
W 2015 roku wystawa zostanie pokazana w Centrum Designu Gdynia i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2016 roku ekspozycja będzie przeniesiona do Galerii BWA Dizajn w Wrocławiu, Zamku Cieszyn oraz do kolejnych galerii i muzeów i instytucji kultury w Polsce. Wernisażom towarzyszyć będą wykłady, warsztaty i spotkania.
——
Komisarze wystawy: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz.
Kalendarz wernisaży:
04.09.2015, godz. 19:00, Gdynia (PPNT Gdynia – Centrum Designu Gdynia, wystawa czynna do 23.10.2015)
13.11.2015, Warszawa (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wystawa czynna do 31.12.2015)