Design międzypokoleniowy
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe
Dobiegła właśnie końca pierwsza odsłona konkursu Generations, współorganizowanego przez serwis Pakamera.pl i School of Form w ramach programu „Zaprojektuj produkt dla Pakamery”. Zadaniem studentów School of Form było stworzenie produktu łączącego pokolenia, takiego którego będą mogli używać zarówno rodzice jak i dziadkowie czy młodsze rodzeństwo. Zaprojektowany produkt miał budować wspólne relacje, zachęcać do wspólnego spędzania czasu. Mógł również być swego rodzaju pamiątką, pocztówką opowiadającą o pokoleniach i o ich odrębnych światach. Ważna była również ponadczasowość produktu, to jak będzie się zachowywał, zmieniając swój wygląd i funkcje w przyszłości.
Zadanie postawione studentom wpisuje się w nowatorski system kształcenia realizowany w School of Form, który łączy elementy edukacji projektowej i humanistycznej. – Chcemy umożliwić naszym studentom i absolwentom szybki start w zawodzie. Program daje możliwość poznania pełnego procesu wdrożenia: od projektu po gotowy produkt.
Zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi projektami, które już niebawem będzie można zakupić na Pakamera.pl.
Projekt PUF! – Olgierd Jaskulski, Jadwiga Pańczyniak, Valerie Riabko
Więzi między pokoleniami można budować́ na wielu płaszczyznach. Wspólne tworzenie, majsterkowanie czy budowa namiotu z koców i chust, to doskonałe okazje by spędzić czas z babcią, dziadkiem czy rodzicami. Dlaczego więc stołek? Jest mały i niewidoczny, ale zawsze gdzieś́ pod ręką. Idealny gdy babcia obiera warzywa na zupę lub gdy wnuczek z dziadkiem naprawiają coś w kuchni. Podręczny i wygodny PUF dzięki swej lekkości jest łatwy do przeniesienia zarówno dla osoby starszej jak i najmłodszych członków rodziny.
Kubek Warm – Irina Grishina
Idealnie dopasowujący się do kształtu i rozgrzewający zmarznięte dłonie porcelanowy kubek przenosi nas do domu – miejsca gdzie czujemy się zrelaksowani i bezpieczni. Złapane między palcami nasiona symbolizują rodzinę. Kubek ma przypomnieć jak ważne są relacje, ich ochrona i ciepło.
AM! – Olga Zelenska, Viktoria Hornanova
Tradycyjne przepisy i smaki dzieciństwa to elementy scalające rodzinę i łączące pokolenia. Tak powstał AM! – mała książeczka magazynująca najważniejsze kulinarne wspomnienia i przepisy. Seria przygotowanych pytań przywołuje smaki i historie z nimi związane. Właściciel AM! może wypełnić ją samemu albo poszukać odpowiedzi wśród najbliższych. Wypełniona książeczka stanie się niczym innym jak kulinarną esencją domu. Notatnik jest zapakowany w bawełniany woreczek, w którym znajdziemy również miękki ołówek oraz zestaw 10 pocztówek z autorską grafiką, która umożliwi podzielenie się sekretnymi przepisami z przyjaciółmi bądź dalszymi członkami rodziny.
Czasownik – Kamila Iżykowicz, Irina Grishina, Tomasz Jakubowski
Czasownik jest próbą uprzedmiotowienia czasu. Jest to nic innego jak półka, która magazynuje i uporządkowuje przestrzeń zabieganego człowieka. Została ona stworzona z myślą o zastosowaniu jej w sypialni, miejscu gdzie styka się czas oraz sen, ale równie dobrze odnajdzie swoje zastosowanie w innych pomieszczeniach domu lub biura. Co istotne, konstrukcja meblo-zegara zbudowana jest na zasadach Złotego Podziału.
TRX.90.210 – Błażej Teliński, Kinga Korbalewska
Do wykonania skórzanych akcesoriów użyto ponadczasowego materiału – skóry. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość i plastyczność. Skóra z czasem się zmienia, ale od czasów prehistorii wciąż jest jednym z najpopularniejszych i najtrwalszych oraz najszlachetniejszych materiałów. W kolekcji dodatków zaprojektowanych na potrzebę konkursu znaleźć można nowoczesne paski nawiązujące do dawnych rzemyków, skórzany brelok oraz bransoletkę.
Szydłaki – Agnieszka Gawrysiak
Projektantka zachęca do stworzenia rodziny Szydłaków. Uczy jak w prosty sposób wyszydełkować jednego ze stworów. Czytelny instruktarz i niezbędne komponenty zamknięte w pudełku pozwolą odkryć na nowo magię szydełka. Wspólna zabawa, prezent dla najbliższej osoby i niekończąca się pula możliwości pozwolą cieszyć się zestawem przez długi czas. Szydełko to dla części z nas wspomnienie z dzieciństwa kojarzące się bezpośrednio ze sposobem spędzania wolnego czasu przez nasze babcie. Szydełkowanie nie tylko pozwala się zrelaksować i poprawia ruchomość stawów, ale również silnie oddziałuje na prawą półkulę mózgu i ośrodki odpowiedzialne za kreatywne myślenie.
Buk Powszedni – Magda Majnusz
Stół to element łączący ludzi wokół rytuałów. Jednym z nich jest wspólne przygotowywanie przypraw. Tak powstała bukowa deska z drewnianym moździerzem do scalenia soli i pieprzu – dwóch podstawowych elementów smaku. W tej mieszance możemy znaleźć alegorię emocji, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Wykorzystany w projekcie buk jest twardym, spoistym i wytrzymałym drewnem, w starożytności uważanym za symbol szczęścia, miłości, płodności i cierpliwości. Jest trwałym i często spotykanym drewnem z długą tradycją. Bukowa deska doskonale nadaje się do łączenia również innych ziół czy przypraw, jak również podawania przystawek czy przygotowywania takich potraw jak tatar.
KoLo – Anna Pawlewska
KoLo to z pozoru jedynie kolejny elegancki i prosty drewniany element dekoracyjny doskonale wpisujący się w przestrzeń gabinetu bądź mieszkania. Jednak statyczny, w rękach dorosłego, przedmiot w otoczeniu dziecka szybko może zmienić się w dwa samochodziki wypełniając czas zabawą. W złożonej figurce aut wypatrzeć można uśmiechniętą buzię, co skłania malca do odłożenia przedmiotu na miejsce. Faktura drewna i jego niepowtarzalny zapach od zawsze fascynuje pokolenia, z niego powstają przedmioty dekoracyjne i użytkowe. KoLo jest kolejnym.