Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Celem wystawy jest przybliżenie twórczości Joanny Concejo w interaktywny, niecodzienny sposób. Oddanie autorskiej stylistyki artystki zarówno przez interaktywne instalacje oparte na motywach z książek Joanny Concejo, jak i pokazanie jej twórczości. Przestrzeń wystawy pomyślana zostanie połączenie czterech stref: interaktywnego placu zabaw, czytelni, pracowni artystki i chronologicznie pokazanej twórczości Joanny Concejo. Wystawa rozpoczyna się 24 kwietnia w katowickim Rondzie Sztuki. Potrwa do 5 czerwca.

Jak o autorce pisze Culture.pl „Ołówek traktuje jako przedłużenie swoich myśli. W słowach szuka emocji i wspomnień, które zatrzymuje w obrazach. Książki z jej ilustracjami ukazują się regularnie we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Polsce” Ilustracje Joanny Concejo nasączone są melancholią i tajemnicą dzieciństwa. Tworzy unikatowy świat pełen niedopowiedzeń i zostawia miejsce na wyobraźnię odbiorcy. Delikatnakreska ołówka, wyszywanki, pastelowe kolaże łączące w sobie ulotność chwili z konkretnymi opowieściami. Styl Concejo jest osobny, niepodrabialny i pełen „realizmu magicznego”, nie
dziwi więc fakt, że jej ilustracjami zachwyciła się Olga Tokarczuk. Concejo wraz z polską noblistką wydały razem książkę „Zagubiona dusza”, a także jej ilustracje ozdabiają okładki książek Tokarczuk wydawanych w Wydawnictwie Literackim.

Joanna Concejo

Urodziła się w 1971 roku w Słupsku. Dzieciństwo spędza na wsi grzecznie chodząc do szkoły i i pomagając w pracach domowych. Wyjeżdża do miasta w wieku 15-tu lat żeby podjąć naukę w koszalińskim liceum plastycznym. Jest sumienną i pracowitą uczennicą.

Po maturze dostaje się na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na wydział grafiki.

Po pierwszym roku wyjeżdża do Francji na „malą przerwę”, która okazuje się dwuletnia i wzbogaca ją o męża i córkę.

Wraca do Polski skończyć studia i w 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiada na stale we Francji, gdzie miedzy narodzinami syna, praniem i gotowaniem stara się znaleźć swoje miejsce w świecie sztuki.

Zaczyna być zauważana dzięki instalacjom w 2002, kiedy to zostaje zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazuje swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (Francja). Następne lata dają jej jeszcze kilka możliwości wystaw (galeria „Plattform” w Berlinie, galeria „Public” w Paryżu), ale powoli, czy to z woli losu, czy przez własne niezdecydowanie, jej zapał gaśnie, nadgryziony prozą życia. Przez parę lat jedynie „trochę rysuje”.

W 2004 roku wysyła swoje rysunki na Bologna Children’s Book Fair i zostaje zakwalifikowana na wystawę ilustratorów; to początek jej pracy w dziedzinie ilustracji książkowej.

Od tej pory uczestniczy w wielu wystawach zbiorowych: The Emperors New Illustration/ Bologna w 2005, Figures Futures/ Montreuil – Francja, Blue Book/ Iran, Le imagini della fantasia/ Sarmede – Wlochy 2008, 2010, 2015), Tea with Alice w Oxfordzie w 2012; w 2015 It’s always the tea time w Estonian Children’s Literatur Center w Tallinie / Estonia, oraz L’illustration des contes w Centre André François w Margny-les-Compiègne / Francja, i Czerwony kapturek i inni w Bibliotece Miejskiej w Eragny / Francja, w 2017, Czerwony Kapturek w Centre Una Volta w Bastii na Korsyce / Francja w 2017, L’œil intérieur w Galerii Serpent Vert w Paryżu w 2019.

Kilka indywidualnych wystaw poświęconych jej ilustracjom: Attorno al giardino w Hamelin w Bolonii / Wlochy 2008, wystawa ilustracji w Bibliotece w Saint-Herblain (Francja) w 2011 r., Un pas à la fois w Nei rami w Bolonii, w 2014 Les visages du lointain w Musée Beurnier-Rossel w Montbéliard/ Francja, w 2015 Dans l’atelier de Joanna Concejo w galerii Angle w Saint Paul Trois Châteaux / Francja, i Historie osobne w galerii Arttrakt we Wroclawiu, w 2017 La Fabrique des images de Joanna Concejo w Nougaterie Soubayran Montélimar / Francja, i The picture garden in winter w Albus Gallery w Seulu/ Korea , Histoires fragiles w Galerii Robillard w Paryżu w 2018, Zgubiona dusza – jestem, rysuję w Domu Slow / Lublin W 2018, Concetto w Galerii UA / Poznan 2018, wystawa w ramach Biennale des Illustrateurs (Biennale Ilustratorów) w Moulins / Francja 2019

Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika), oraz ze szkołami ilustracji Ars In Fabula- Macerata i Scuola Internazionale del’Illustrazione Stepan Zavrel –Sarmede / Wlochy, oraz z pracownią La Petite Galerie w Reims / Francja i galeria Robillard w Paryżu.

Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce, Korei, Rumunii, Meksyku.

Współpracowała także z magazynami: DPI/ Taiwan, Tiny Pencils/ Wielka Brytania, Influencia / Francja, Kukbuk/ Polska, i innymi.

W 2017 roku uczestniczyła w IKEA Art Event, zaproszona wraz z 9 innymi artystami do stworzenia rysunku oryginalnego na te okazje.

Współpracuje z Wydawnictwem Literackim jako ilustratorka okładek do książek Olgi Tokarczuk.

Autorzy instalacji multimedialnych na wystawie: tajny_projekt

Kreatywne studio projektowe specjalizujące się w instalacjach multimedialnych. Realizacje tajnego projektu opierają się na użyciu nowoczesnych technologii w służbie sztuki i designu. Za pomocą czujnika kinect, hologramu, animacji 2,5 D, programowania lub autorskich rozwiązań sprawiają, że każdy pomysł znajdzie najbardziej optymalną formę.

Aranżacja wystawy: WZORRO DESIGN

Wzorro Design – grupa projektowa, która zawiązała się w wyniku wspólnej pasji i przyjaźni. Współtworzą ją Marcin Krater, Kasia Pełka oraz Natalia Jakóbiec – absolwenci ASP w Katowicach. W designie poszukują rozwiązań nieoczywistych i zaskakujących, a jednocześnie funkcjonalnych. Inspiracją jest dla nich kultura, historia i tradycja Śląska, architektura industrialna i rzemiosło. Korzystając z historii, tworzą współczesne w formie przedmioty. Elementy tradycji przetwarzają na autorskie cytaty, które określają charakter i oddają ducha regionu. W projektach mają na uwadze aspekty ekologiczne i społeczne. Na swoim koncie mają udział w kampanii Guck mal! Schlesien w Dusseldorfie, podczas której odpowiadali za wystrój polskich pawilonów. stworzyli mobilny ogród dla biura Europejska Stolica Kultury dla Katowic 2016. Stale współpracują z firmą produkującą odzież i sprzęt outdoorowy Hi-Mountain. Współtworzą kolektyw Haja (haja.com.pl). Strona: wzorro.com.