Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Ekologiczny, przyjazny dla alergików, nietestowany na zwierzętach, a do tego pali się znacznie dłużej niż parafina. O zaletach wosku sojowego przyjemnie jest przekonać się własnym nosem! Jak się do tego zabrać? Wykonanie świec sojowych warto rozpocząć od przygotowania miejsca i części składowych. Cały proces zajmie Ci około pół godziny. Roztopiony wosk dosyć szybko stygnie i osadza się na ściankach naczynia, dlatego warto żebyś miał wtedy wszystko w zasięgu ręki. Ale zacznijmy od początku.

1. Do wykonania świecy potrzebujesz: wosk sojowy, olejki eteryczne, knoty bawełniane, szklane naczynia (my wybraliśmy słoiki o pojemności 120 ml), szklane naczynie w którym będziesz topić wosk, mieszadło oraz przedmioty które przytrzymają knoty w pionie do czasu zastygnięcia wosku. Przyda się też strzykawka do odmierzenia właściwej ilości olejków.

 

2. Wosk topi się w kąpieli wodnej. W dużym garnku zagotuj wodę. 250 ml wosku wsyp do szklanego naczynia, a następnie zanurz je w gotującej się wodzie. Wosk pod wpływem temperatury zacznie się topić. Mieszanie go przyspieszy proces. Roztopiony stanie się przezroczysty, mieszaj go do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Odstaw wosk do przestygnięcia.

3. W tym czasie strzykawką odmierz po 8 ml olejku pomarańczowego i rozmarynowego, wlej do wspólnego naczynia i wymieszaj.

 

4. Teraz zanurz metalową blaszkę na końcu knota w roztopionym wosku i przyklej go na dnie słoika. Unikniesz dzięki temu przesunięcia się knota podczas wlewania wosku. Kiedy knot się przyklei zabezpiecz go by był w pionie. Możesz to zrobić za pomocą tektury z otworem po środku, drewienka czy spinacza do bielizny.

5. Kiedy zauważysz pojawienie się białego nalotu na ściankach naczynia z roztopionym woskiem to czas na dodanie olejków eterycznych. Wlej wcześniej zmieszane olejki i wymieszaj całość. Nie należy dodawać ich wcześniej kiedy wosk jest jeszcze gorący bo tracą swoje właściwości.

 

6. Po zmieszaniu składników znajdź miejsce gdzie świece będą stygnąć. Przesuwanie ich czy przenoszenie może spowodować, że powierzchnia zastygniętej świecy nie będzie gładka. Ostatnim krokiem jest przelanie wosku do słoików. Po około ośmiu godzinach śmiało możesz zapalić swoje dzieło!

 

//

Poradnik opublikowany pierwotnie w 14 numerze magazynu Zwykłe Życie #ojczyzna. Do kupienia w promocyjnej cenie TUTAJ.