Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Ping pong do 6, to szybkie pytania i równie szybkie odpowiedzi. Na pierwszy ogień – Rafał Dominik, którego wystawę w Kasia Michalski Gallery w Warszawie można oglądać już tylko do jutra (17 listopada) do godziny 19! Pytamy co go inspiruje, z kim najchętniej przeprowadziłby wywiad do ulubionego magazynu i o to, nad czym teraz pracuje.

1. Mateusz: Twoje zainteresowania oscylują wokół tematów, których próżno szukać w głównym nurcie polskiej sztuki (no i super!). Mówię tutaj oczywiście o estetyce początków internetu, centrach handlowych czy disco polo. WHY? JUST TELL ME WHY?! 

Wydaje mi się, że moje zainteresowania są tylko z pozoru dziwne, bo tak koniec końców to interesuje mnie świat i ludzie. Może najłatwiej mi zobaczyć te rzeczy w miejscach, gdzie manifestują się one w tak specyficznie skompresowanej formie.

2. Mateusz: Ostatnio brałeś udział w „Bogactwie” w Zachęcie, za chwilę zamyka się Twoja wystawa „After Humans, Before Robots” w Kasia Michalski Gallery a chwilę temu Twoje prace pojechały do Nowego Jorku. Nad czym teraz pracujesz? 

Obecnie, razem z Szymonem Żydkiem, Kamilą Bondar i Marysią Świerżewską, kończę pracę nad filmem na wystawę w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie. To będzie trzecia i ostatnia edycja wystawy „Sztuka w naszym wieku”, którą prawie rok temu otworzyliśmy w Zachęcie. Mam też trochę planów na przyszły rok, ale jeszcze nic pewnego, więc nie będę zapeszać.

Przeczytaj wywiad Mateusza Bzówki z Rafałem Dominikiem i Szymonem Żydkiem o wystawie "Sztuka w naszym wieku”!

3. Mateusz: Co pokazujesz na wystawie „Just What Is It” w Chamber Gallery w Nowym Jorku?

Na wystawę pojechały dwie prace z serii naściennych rysunków-płaskorzeźb: “Starodawny rysunek bardzo tajemniczej mocy” i “Martwa natura z krzywymi Beziera”. To takie prace z serii „rzeźb do domu”, i od samego początku pomyślane są jako ozdoba, przedmiot do przestrzeni mieszkalnej – mają wbudowane systemy do wieszania, ich wymiary i materiały dostosowane są do przeciętnych warunków, a ich tematyka jest “pamiątkowa” (mają o czymś przypominać, inspirować). Na samej wystawie będzie w ogóle raczej mało “dzieł sztuki” a raczej właśnie “przedmioty”. Jej kuratorka – Matylda Krzykowski, zajmuje się rzeczami z pogranicza designu i sztuki.

4. Marta: Z jakich mediów społecznościowych korzystasz?

Jeśli chodzi o nadawanie to używam Instagrama (@rafaldominik), a jeśli chodzi o pochłanianie to głównie YouTube, Instagram i trochę Snap.

5. Marta: Kto lub co jest Twoją największą inspiracją? 

Nie wiem czy można mieć jedno źródło inspiracji. Nie wiem też, czy w ogóle powinno się mieć jedno źródło do czegokolwiek – to może być dość ograniczające. Jeśli chodzi o mnie to raz jest to książka, raz gra, raz rozmowa z przyjacielem, a jeszcze innym razem właśnie brak bodźców, słynne NIC.

Już 24 listopada kolejny wernisaż w Kasia Michalski Gallery: Angelica Teuta | Forest Houses Tent Shelters Forest. Polecamy!

6. Marta: Gdyby Twój ulubiony magazyn poprosił Cię o przeprowadzenie wywiadu z dowolnie wybraną przez Ciebie osobą, to kto by to był?

Nie wiem, gdzieś tam głęboko wierzę, że muzyka i sztuka są do siebie bardzo podobne i że dogadałbym się z takim Mr.Oizo albo Zenonem Martyniukiem. Z drugiej strony chciałbym kiedyś poznać jakąś Tajemnicę albo Prawdę, ale w kontekście wywiadu dla magazynu to raczej słabo będzie z utrzymaniem jej w sekrecie.