Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Polecamy od serca książki i komiksy. Dla dorosłych i dzieci. Na święta i nie tylko.

Rutu Modan, Tunele, wyd. Kultura Gniewu

Jeśli znasz wcześniejsze komiksy Rutu Modan (Jamilti, Rany wylotowe czy Zaduszki), to do sięgnięcia po jej najnowsze dzieło nie trzeba cię zachęcać. Jest to historia bardzo na czasie jeśli chodzi o to, co aktualnie dzieje się w polityce. W tle rozgrywają się dramaty rodzinne oraz konflikt palestyńsko-izraelski. Modan zastanawia się nad problemami wykorzystywania nauki do własnych celów, nad granicami mistyfikacji. A przy tym historia trzyma w napięciu i do tego jest zabawna.

Adrian Tomine, Samotność komiksiarza, wyd. Kultura Gniewu

Po pierwsze – to najpiękniej wydany komiks wszech czasów, serio. Po drugie – to opowieść nie tylko dla komiksiarzy. Jeśli masz cokolwiek wspólnego z twórczością, znasz samotność, która wiąże się z pracą artystyczną, będziesz się utożsamiać z tą autobiograficzną historią Tomine, dziś jednego z najbardziej znanych autorów komiksów. I może także pomyślisz: praca pracą, ale rodzina i zdrowie są najważniejsze.

Charles Burns, Ostatnie spojrzenie, tłum. Wojciech Góralczyk, wyd. Kultura Gniewu

Najnowszy komiks autora głośnego „Black hole” to mocna historia opowiedziana świetną kreską. Surrealistyczna podróż przez lęki, sny i wizje głównego bohatera. Jest miłość, jest sztuka, są wspomnienia z młodości i poszukiwania ekstremalnych przeżyć. Obrazy Burnsa na długo pozostają w pamięci, lepiej nie czytać przed snem.

Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90. pod redakcją Karoliny Puchały-Rojek, wyd. Muzeum Warszawy

„Błysk, mat, kolor” to książka towarzysząca wystawie o tym samym tytule. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Warszawy – jest gęsta i sentymentalna, o Warszawie i o fotografii. Książka i wystawy mają podobną strukturę – rozdziały i sale muzealne noszą kolejno tytuły: kolor, kontrast, narracje, fotografia amatorska… W książce przeczytasz fragmenty rozmów, teksty ekspertów i subiektywne wspomnienia z Warszawy lat 90.

Mroux, Zeszyt Kreatywny 2: Miasteczko Gdzieś

To książka i zeszyt do ćwiczeń wyobraźni i relaksu w jednym. Przepięknie wydany (oprawa płócienna!). „Zapraszam Was do spaceru po mieście – pisze Mroux – Ściślej: po miasteczku Gdzieś. Nie mogę powiedzieć zbyt wielu konkretów o tej miejscowości. Prawdopodobnie jest niewielka, na planie Rzymu lub Wenecji. W jej architekturze odnajdziecie budynki bliźniaczo podobne do opery paryskiej, amsterdamskich kamienic czy Warszawskiego Domu Technika – budynku, w którym się znajdujemy. Jeśli zdecydujecie się na spacer po Gdzieś, zabiorę Was na targ, do sali egipskiej, do kunstkammery. Wypijemy cappuccino w caffe’ Pianka, nocleg znajdziemy w przedwojennej willi państwa Myszoniów.”

Denis Johnson, Szczodrość Syreny, wyd. Karakter

Wybitne opowiadania wybitnego amerykańskiego pisarza. O tym jak świetne jest to tłumaczenie (Krzysztofa Majera) może świadczyć już sam tytuł: Szczodrość Syreny (oryginalna wersja: The Largesse of the Sea Maiden: Stories). To ostatni, wydany już pośmiertnie zbiór opowiadań Johnsona. Każde niemalże zdanie to literacka perła. A Karakter nie zawodzi też formą wydania – mała, ładna, poręczna książka.

Albert Judycki, Jacek Malarski, Lukullus. Nowe ciastkarstwo

Ta wielka księga to pierwszy w Polsce podręcznik ciastkarstwa. Panowie z Lukullusa, którzy już oficjalnie są najlepszymi polskimi cukiernikami zdradzają przepisy na lukullusowe słodycze. Bardzo eleganckie, oprawione w płótno wydanie to idealny prezent dla osób, które zaczynają zawodową drogę w cukiernictwie. W środku znajdziecie wiele odniesień do rzemiosła z prawdziwego zdarzenia, m.in. 10 przykazań cukiernika, piękne zdjęcia na kredowym papierze i zgrabne rysunki.

Waldemar Bawołek, Furtka przy dozorcy, wyd. Nisza

Niezwykła książka o zwykłym życiu. Waldemar Bawołek tym razem nie pisze o swoich Ciężkowicach, ale o krakowskich Azorach, gdzie pracował jak robotnik przy remontach bloku. W opisie poszczególnych remontowanych mieszkań na jednym osiedlu, znajdziemy aktualny opis Polski i Polaków.

Natalia Mętrak-Ruda, Warzywa zjedz, mięso zostaw, wyd. Poznańskie

Natalia Mętrak-Ruda, która na historii kulinariów zna się jak mało kto, opowiada historię wegetarianizmu i robi to ze swadą i dowcipem. Jakie motywacje stały kiedyś za niejedzeniem mięsa? Jaką drogę przebył wegetarianizm, kto przywiózł tofu z Azji, dla kogo wymyślono płatki kukurydziane? Kto uważał, że dieta bezmięsna była dobra już dla dawnych Słowian? Lektura obowiązkowa dla wegetarian i nie tylko.

Łukasz Barys, Jeśli przecięto cię na pół, wyd. Cyranka

Po świetnym debiucie Barys nie zawodzi. W Jeśli przecięto cię na pół, sacrum miesza się z profanum, poezja z wulgarną rzeczywistością, magia i przyziemnością. To co cenimy w Barysie, to bardzo trafne spostrzeżenia o współczesnym świecie zgrabnie zestawione z poetyckim odrealnieniem. Realizm magiczny. Autor uwodzi empatią i czułością wobec swoich bohaterów.

Katarzyna Zyskowska, Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wyd. Znak

Zyskowska zna się na Baczyńskim jak mało kto – to jej druga książka o warszawskim poecie. Tym razem rozpisana na trzy głosy: Baczyńskiego, jego matki i jego żony Basi. Poruszająca, napisana ładnym językiem. Duża dawka wiedzy o powstaniu warszawskim i środowisku pisarzy i poetów.

Sophie Guerrive, Drużyna przyjaciół, wyd. Kultura Gniewu

Dla najmłodszych dzieci na początek przygody z komiksem i na okres zawierania pierwszych przyjaźni idealnie nadaje się komiks Sophie Guerrive Drużyna przyjaciół – mądry, zabawny, urocza historia i niemniej urocza kreska.

Marta Lipczyńska-Gil, Syjamy mamy, wyd. Hokus-Pokus

Z książek wyliczanek-rymowanek dla dzieci, które lubią rymy i uczą się liczyć fajne są Syjamy mamy Marty Lipczyńskiej-Gil. To druga po Charcich harcach książka napisana przez szefową wydawnictwa Hokus-Pokus, a zilustrowana przez Nikę Jaworowską-Duchlińską.

Benjamin Renner, Trzeba ratować święta, wyd. Kultura Gniewu

Zwierzęta gospodarskie znane z Wielkiego złego lisa tym razem szykują się do zimy. A jak zima, to święta. Jak święta, to Święty Mikołaj. Wszystko przemyślane, jest tylko jeden problem… coś się stało z Mikołajem… Kupcie ten komiks dzieciom, będą Was bolały brzuchy – ze śmiechu.

Agata Królak, Maluj z Teo. Zeszyt do kolorowania, wyd. Hokus-Pokus

Myśli Teo i Piękno Teo to książki doskonałe pod każdym względem – tekst, ilustracje, przekaz – uczą myśleć i główki (duże i małe) pracują. Jak fajnie, że teraz można kolorować z Teo! Serio, nie ma wielu dobrych kolorowanek dla dzieci, Agata Królak zna się na rzeczy!

Ania Włodarkiewicz, Świąteczny kalendarz Gabrysi, wyd. Bis

Gabrysia, jak każde dziecko na Ziemi kocha święta i przedświąteczny czas. Ostatnio ma jednak wrażenie, że życie dostarcza jej więcej smutku niż radości. Mama źle znosi ciążę, tata pracuje jak szalony robot, a na dodatek szkolna przyjaźń okazuje się jednym wielkim rozczarowaniem. Cała nadzieja w grudniu i świętach, które przecież zawsze były rodzinne i radosne. Bardzo fajne dialogi. Super oddana atmosfera szkolnej rzeczywistości. Małe-wielkie dziecięce dramaty bez lukru. Problemy rodziców widziane z perspektywy dziecka, które czuje i pragnie magii świąt. Dla dzieci 7-12 lat.

Emmanuel Guibert, Marc Boutavant, Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami, wyd. Adamada

Przezabawna seria komiksów o przygodach osiołka i prosiaka – najlepszych kumpli z podstawówki. Nie lubią wstawać do szkoły, ciągle wyobrażają sobie, że są supebohaterami. Spotkasz tu też inne postaci – konia Stępaka, krówkę Petulę, muchę Scysję… Wydawca sugeruje grupę wiekową od ośmiu lat, ale spokojnie można i trzylatkom, uśmieją się po paszki tak jak ich rodzice. Jak dobrze, że ta francuska seria wyszła w Polsce już w dziewięciu tomach.