Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Zapraszamy na weekend obchodów jubileuszu magazynu Zwykłe Życie i do wzięcia udziału w warsztatach. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w sobotę 15 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym i w niedzielę 16 października w Hotelu Puro Warszawa znane i lubiane artystki i rzemieślniczki wprowadzą was w tajniki ich metod i technik twórczych.

Kasia Korzeniecka, artystka reprezentowana przez Gunia Nowik Gallery, poprowadzi dla Was warsztaty z ebru. W Turcji – ebru, w Ameryce marbling, w Japonii – suminagashi, w Polsce – marmoryzowanie papieru. To wszystko techniki zdobienia papieru, których cechą wspólną jest wykorzystanie fizycznych właściwości napięcia powierzchniowego wody. Efemeryczny charakter sztuki najlepiej oddaje tureckie słowo “ebru”- oznaczające chmurę.

Turecka technika ebru, wpisana jest na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. Mistrzowie wykorzystują naturalne, ręcznie robione farby nanoszone w niewielkich ilościach na powierzchnię wody. Krople tworzą obraz, który przenoszony jest na papier w formie jednorazowej odbitki. Wzory powstające na wodzie swoim wyglądem często przypominają powierzchnię marmuru.

W trakcie warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonują papiery marmurkowe, poznają techniki i materiały służące wykonaniu wzorów charakterystycznych dla techniki ebru.

 

link do zapisów

Małgorzata Kęska, twórczyni Secretkraftz poprowadzi 15.10  warsztaty dla wszystkich początkujących, którzy chcą się nauczyć podstaw haftu w technice punch needle.

Haft puch needle to inaczej haft pętelkowy. Technika tkacka polegająca na tworzeniu wełnianych wzorów przy użyciu specjalnej igły. Można z jej pomocą wykonać dywan, miękką poduchę, obraz tekstylny albo małą aplikację do ozdoby odzieży lub wnętrza.

W trakcie warsztatu nauczysz się jak nawlekać igłę do punch needle, jak rozpocząć i jak zakończyć haft. A także, jak sprawnie naprawiać ewentualne błędy. Poznasz najważniejsze zasady pracy igłą i tworzenia kompozycji, wykonasz własny projekt, a swoją pracę zabierzesz ze sobą do domu.

Prowadząca, Małgorzata Kęska, twórczyni Secretcraftz, przygotuje dla każdej i każdego z uczestniczek i uczestników ramkę o rozmiarze 24×24 cm i wszystkie niezbędne narzędzia i materiały.

link do zapisów

Podczas warsztatów Marta Cylwik, które odbędą się 15.10 absolwentka wzornictwa i założycielka pracowni SOIL, wykonacie razem z prowadzącą ceramiczną figurkę w postaci pieska.  Wykorzystując glinę stworzycie wybrane przez was zwierzaki. Poznacie dwie metody tworzenia ceramicznych rzeźb.  Na warsztaty można zabrać zdjęcia swoich pupili lub zainspirować się już powstałymi pracami prowadzącej.

Wykonane prace po wyschnięciu zostaną wypalone oraz poszkliwione przez prowadzącą. Odbiór prac będzie możliwy w pracowni przy ul. Ząbkowskiej 3.  A jeśli spodoba Wam się początkowy proces pracy z gliną, będziecie mogli poznać kolejne etapy powstawania ceramicznych rzeczy!

 

link do zapisów

Zapraszamy na warsztat kreatywny, który przygotowała marka Medicine. Będzie to zamknięty w trzech modułach kompletny proces tworzenia personalizowanych T-shirtów. Uczestnicy doświadczą całego cyklu twórczego, od koncepcji projektowej do wykonania własnego, autorskiego nadruku. A wszystko to pod okiem ilustratora i rysownika Alka Morawskiego (Lis Kula) i grafików pracujących w Medicine.
Wykorzystując farby i pisaki do tkanin oraz używając szablonów, każdy z uczestników będzie mógł przygotować swój wymarzony T-shirt. W trakcie spotkania uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez proces projektowania nadruku na papierowym wykrojniku, by następnie przenieść swoją wizję na tkaninę.

Symboliczną kwotę za zarezerwowanie miejsca w całości przekazujemy na Fundację Kundelek

link do zapisów

Zapraszamy na warsztaty kolażowe ze studiem Hekla, które poprowadzi Monika Proniewska. Na warsztat weźmiemy technikę kolażu, w której dziewczyny z Hekli wykonują większość swoich ilustracji. Podczas warsztatów będziemy ilustrować grzyby. Świat tych dziwnych organizmów stanie się pretekstem do eksperymentowania z kształtem, fakturą i kompozycją. Elementy do kolażu będziemy wycinać ze starych książek z rycinami botanicznymi, vintage zdjęć oraz z papierów-marmurków. Kolorowe papiery posłużą nam do stworzenia własnych, autorskich faktur i plam, które zostaną następnie wykorzystane do zaprojektowania kolażu.

Zapewniamy wszystkie materiały i narzędzia do pracy.

link do zapisów

Karolina Merska to twórczyni, ale przede wszystkim propagatorka tradycyjnych pająków. Pająki ze słomy i papieru to ozdoby, których historia sięga XIX wieku. Ich widok od razu przywołuje na myśl staropolskie chaty ozdabiane na wiosnę, ale te Karoliny Merskiej mają bardziej nowoczesny charakter. Dzięki niej ludowe dekoracje przeżywają od kilku lat drugie życie. Pająki Karoliny pokochała cała Europa, a przede wszystkim Londyn, w którym na codzień mieszka artystka.

Podczas 5-godzinnych warsztatów 16.10 pod okiem Karoliny stworzycie własnego pająka, którego zabierzecie do domu. Wszystkie materiały będą zapewnione.

link do zapisów