Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Jak reagować na wojnę? Jak radzić sobie ze strachem? Jak przetrwać niepewność? Jak tworzyć w czasach, kiedy wszystko jest niszczone? Jak przestać pytać, gdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi? To pytania, które w ciągu ostatnich dni zadają sobie nie tylko artyści

„Wydarzenia mające miejsce w Ukrainie wstrząsnęły nami wszystkimi. Wojny nie spodziewał się nikt. My również. Jeszcze nie tak dawno temu rozmawialiśmy w grupie o programie kolejnych wystaw indywidualnych. Dziś w obliczu tragedii,  jaka ma miejsce tuż obok naszego domu, nie możemy pozostać obojętni. Pomysł wystawy „Slava Ukrajini!” narodził się spontanicznie, jako akt solidarności i dobroci. Jak mówił poeta: „Dobroci nie trzeba siły, Dobroć sama jest siłą. Dobroć nie musi zwyciężać. Dobroć jest nieśmiertelna”.” – piszą artyści z Galerii Czwartek.

 

Do udziału w wystawie zaprosili ponad 20 artystek i artystów z Ukrainy. Większość z nich jest teraz na wojnie, pozostali myślą o niej bezustannie. Temat pracy nie został zasugerowany. Fotografki i fotografowie mieli wolność wyboru, bo cieżko stawiać się teraz w roli kuratorów kompetentnych, by mówić albo podsumowywać cokolwiek. Polscy artyści czują się jednak na siłach, by wyrażać solidarność. 

Sasha Kurmaz, zwycięzca FOAM Talents wysyłał swoje prace kryjąc się w Kijowskim schronie. Daniel Kosoy podzielił się z nami fotografią przyjaciela, którego rosyjska agresja doprowadziła do samobójstwa. Do wystawy dołączył uwielbiany przez branżę modową duet Synchrodogs, który na co dzień zajmuje się fotografią artystyczną. W wystawie ponadto biorą udział m.in: Yan Wasiuchnik, Genia Volkov, Max Dutka, Daria Svertilova, Lesha Berezovskiy, Yuliia Frolova, Valentine Bo, Kristina Podobed, Maksim Finogeev, Kris Vóitkiv, Elena Subach, Daniel Kotliar, Yulia Krivich, Borys Slobodianiuk, Vova Vorotniov, Anton Shebetko, Mishka Bochkaryov, Lisa Vlasenko, Nikita Sereda, Julie Poly, Victoria Pidust i inni.  

Podczas wystawy i później online będzie można zakupić prace w limitowanej edycji 100 sztuk w cenie 300 zł. Zebrana kwota przeznaczona zostanie w całości na cele wspierające pomoc humanitarną ofiar wojny w Ukrainie.  

Partnerami projektu są Banda Printshop i FOMEI Polska

 

Galeria Czwartek

Reklama