Jabłkowe święta
Za oknem coraz chłodniej, a święta coraz bliżej. Bracia Sadownicy wspólnie z Elizą Mórawską-Kmitą przychodzą więc z nowym pomysłem na przepis bazujący na jabłkach, w ramach kampanii “Jabłka na talerzu”. W grudniu dzielą się inspiracją na ciasto, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Piernik, bo o nim mowa, to obowiązkowa deserowa pozycja. Tym razem nie będzie to jednak tradycyjny przepis. WhitePlate uzupełniła korzenny smak słodyczą świeżych jabłek oraz “Grzanego Jabłka” Braci Sadowników. Już nam ślinka cieknie!
Święta w nowej odsłonie
“Grzane Jabłko” to odpowiedź na jesienno-zimowy sezon. Z dodatkiem żurawiny i kardamonu czy cynamonu i goździków będzie idealnym wyborem na smaczny, wieczorny relaks pod kocem lub rozgrzanie po zimowych aktywnościach np. łyżwach. Choć można je pić na zimno, to najlepiej spożywać, jak sama nazwa wskazuje, podgrzane. Będzie zdrową, a do tego pyszną alternatywą dla alkoholowego grzańca. Przepis na piernik to już druga autorska propozycja Elizy Mórawskiej-Kmity, powstała w ramach kampanii “Jabłka na talerzu”. W jej trakcie, Bracia Sadownicy i WhitePlate będą udowadniać, że uwielbiane przez nich jabłka to owoce, które można wykorzystać na wiele, często nieoczywistych sposobów.
Piernik z nutą jabłek
Szczypta cynamonu, imbiru, trochę miodu, a do tego śmiłowickie jabłka. Takie niespotykane połączenie to idealny sposób na urozmaicenie corocznego świątecznego menu. Aromatyczny, korzenny i pachnący sadem piernik zniknie ze stołu w oka mgnieniu. Można podawać go samego, z lodami bądź odrobiną bitej śmietany lub w towarzystwie kubka “Grzanego Jabłka”. W końcu jabłek nigdy za wiele.
Składniki na jabłka:
2 łyżki masła
3 łyżki brązowego cukru
2 duże jabłka, obrane i pokrojone najpierw na ćwiartki, a następnie na ósemki
Piernik:
140 g miękkiego masła
100 g brązowego cukru
1 jajko
100 – 150 ml „Grzanego Jabłka” od Braci Sadowników
2 łyżki miodu
250 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka mielonego imbiru
2-3 łyżeczki przyprawy do piernika
1/4 łyżeczki soli
To ciasto możemy zrobić na dwa sposoby: tradycyjnie z jabłkami na górze, wówczas na przygotowanej i wlanej do formy masie układamy jabłka lub jako ciasto odwracane – wówczas możemy je przygotować na żaroodpornej patelni.
Jeśli używamy patelni, powinna być stalowa lub żeliwna – zwracamy uwagę, żeby nie miała plastikowych elementów, które mogłyby stopić się w piekarniku.
Sposób przygotowania – ciasto pieczone “do góry nogami”:
Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy cukier i pozwalamy, żeby masa się
skarmelizowała. Układamy jabłka i smażymy jeszcze 2-3 minuty. Odstawiamy patelnię.
Piekarnik rozgrzewamy do 180 st C.
W misie miksera umieszczamy masło i cukier. Miksujemy, aż masa będzie puszysta.
Następnie dodajemy jajko i miksujemy jeszcze przez chwilę.
W osobnej miseczce mieszamy suche składniki: mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, imbir, przyprawę do piernika i sól.
Cały czas miksując, dodajemy na zmianę suche składniki oraz „Grzane Jabłko” wymieszane z miodem.
Masa powinna konsystencją przypominać gęstą śmietanę, dlatego płynne składniki dodajemy stopniowo.
Masę wlewamy na jabłka na patelni i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy około 40 minut (lub nieco dłużej – czas pieczenia zależy między innymi od tego, jak bardzo soczyste są jabłka, jakiego rodzaju patelni używamy itp). Jeśli nie mamy patelni, przygotowane wcześniej
jabłka możemy przełożyć do tortownicy o średnicy 22-25 cm i na to wlać ciasto.
Możemy też wlać ciasto do tortownicy, a na wierzchu ułożyć plasterki jabłek (bez wcześniejszego karmelizowania ich), posypać je cukrem, cynamonem i ułożyć kilka plasterków masła.
Po upieczeniu (jeśli korzystamy z patelni), ciasto należy odstawić na 5-10 minut, a następnie ułożyć na patelni talerz i jednym ruchem odwrócić piernik „do góry nogami”.
Smacznego!