Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, adresowanego do studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych.

Konkurs stworzył możliwość zabrania głosu młodemu pokoleniu artystów w sprawie przyszłości Europy oraz potrzeb, oczekiwań i kierunków kształtowania jej wspólnej wizji.    Zadanie polegało na zaprojektowaniu plakatu na jeden z trzech tematów: Kryzys klimatyczny a przyszłość planety, Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka, Równość w świecie cyfrowym.

Laureatką konkursu i jednocześnie zwyciężczynią nagrody głównej w wysokości 8000 PLN została Pola Włodarczyk, która na co dzień mieszka i studiuje w Łodzi w PWSFTviT. 

– Pracę zrobiłam nawiązując do tematu „Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka”. Zastanawiałam się czym te wartości są, jak mają się one do rzeczywistości i czemu możemy mówić aktualnie o ich kryzysie. Pomyślałam o empatii, jako o wartości, która zdecydowanie za rzadko pojawia się w debacie publicznej i którą można odnieść do każdego z trzech zaproponowanych tematów. To ona stała się punktem wyjścia do stworzenia plakatu. – mówi o swoim pomyśle i inspiracjach tegoroczna laureatka. Bardzo lubię Polską Szkołę Plakatu i inspirują mnie zabiegi dla niej znane – prostota formy, metaforyczność, gra z odbiorcą. Jednoczenie miałam w głowie estetyczne założenia Bauhausu.

– Prawa człowieka, niestety mimo zapewnień, nie są nikomu dane raz na zawsze. Trzeba o nie stale zabiegać. Myślę, że w obecnej sytuacji, w której ich naruszenie jest codziennością, wartości demokratyczne musimy budować na nowo. Do nas, obywateli, należy zadawanie pytań: jakim prawem? gdzie jest granica człowieczeństwa? Te pytania należy zadawać nie tylko sobie samemu, ale również bardzo głośno publicznie – dodaje Pola Włodarczyk.

Zwycięski plakat zobaczymy w przestrzeni miejskiej w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. W konkursie przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Julia Skiepko i Mateusz Santus. Prace tych młodych artystów także pojawią się w listopadzie w przestrzeni miejskiej.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Joanna Mytkowska, Katarzyna Kasia, Joanna Rajkowska, Justyna Napiórkowska, Krzysztof Nalepa, Paweł Kastory i Marek Żołędziowski.

– Nowy Europejski Bauhaus to wizja nowej Europy, która opiera się na trójkątnej podstawie. Bokami tego trójkąta są zrównoważony rozwój, estetyka i dostępność dla społeczeństwa. Bardzo się cieszymy, że wszystkie te aspekty znalazły tak twórczy i oryginalny wyraz w pracach uczestników konkursu. Jesteśmy mile zaskoczeni pozytywnym odzewem ze strony młodych artystów i dużą liczbą nadesłanych prac. Mamy nadzieję, że ekspozycja prac konkursowych w przestrzeni publicznej stanie się skuteczną platformą promocji ich twórców. – tak o konkursie mówi Krzysztof Nalepa, juror i przedstawiciel organizatora, Komisja Europejska w Polsce.

Strona konkursu

Organizator: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Partnerzy: DDB, Group One, Polska Rada Biznesu

Reklama