Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Surowe skały płaskowyżu Kekexili, buddyjska metaforyka i rockowy wizerunek głównego bohatera: “Jinpa” to nie jest typowy obrazek magicznego Tybetu, który znamy z mainstreamowego kina. 

Autorem filmu jest Pema Tseden, pisarz i pierwszy reżyser pochodzenia tybetańskiego, który ukończył prestiżową Pekińską Akademię Filmową i realizuje filmy we własnym języku, zdobywając nagrody na całym świecie. Jego unikalna wizja pozwala połączyć literacką wrażliwość z fascynującym wglądem w rzeczywistość współczesnego Tybetu – z jego chropowatą codziennością, unikalną kulturą i wyrazistymi postaciami żyjących w trudnych warunkach mieszkańców.

“Jinpa” łączy estetykę westernu, elementy buddyjskiej filozofii i narracje lokalnej kultury, której ważnym elementem jest dziedziczona pokoleniami zemsta o charakterze wendetty. Drapieżna estetyka filmu i stoickie poczucie humoru przywodziły krytykom na myśl skojarzenia z kinem Jarmuscha czy Kaurismakiego, jednak Tseden to autor osobny i doskonale operujący filmowym językiem, balansujący między kulturami, nawiązujący obrazem zarówno do estetyki regionu, klasyki kina, jak i tradycji europejskiego malarstwa. Producentami tego urzekającego wizualnie filmu są Wong Kar Wai i jego stała producentka Jacky Pang.

Z okazji długo wyczekiwanej premiery “Jinpy” w kinach, platforma VOD Pięć Smaków w Domu prezentuje przegląd trzech ostatnich filmów wybitnego autora, pozwalający szerzej poznać jego twórczość. W cyklu, obok “Jinpy”, znajdzie się “Tharlo”, wzruszająca, świetnie napisana historia współczesnego pasterza, który nieoczekiwanie poznaje miłość swojego życia. Zobaczymy także “Balon”, subtelny i wielowarstwowy dramat, pokazujący jak chińska polityka demograficzna kładzie się cieniem na życiu zwykłych rodzin, zwłaszcza kobiet, których prawo do decydowania o własnym ciele ogranicza z jednej strony prawo, z drugiej – religijne instytucje. 

więcej informacji

Reklama