Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Balagan Studio przedstawia pierwszą w Polsce kolekcję wegańskich i biodegradowalnych butów wykonanych w 99% z oddychających materiałów, które pod koniec swojego życia mogą być kompostowane. Z troski o środowisko i z uwagi na cykl życia produktów powstała kolekcja Vegan Bio.

Nie jest łatwo z alternatywą dla skóry naturalnej. Praca nad jej znalezieniem trwała wiele miesięcy. W tym czasie zespół Balaganu zbadał wiele istniejących na rynku zamienników skóry naturalnej. Ważne było znalezienie takich materiałów, które będą wolne od plastiku i oddychające.

Prędkość i niski koszt masowej produkcji sprawiły, że dziś na świecie produkuje się 24 miliardy par butów rocznie. Uszycie buta jest dosyć skomplikowane, ze względu na konieczność połączenia ze sobą kilku komponentów: cholewki, podeszwy, wkładki. W dzisiejszym przemyśle obuwniczym, gdzie liczy się prędkość, ilość i niska cena, naturalne materiały zastępuje się syntetykami. Jeżeli każda pojedyncza część buta wykonana jest z innego tworzywa sztucznego, to obuwie, które spełniło już swoją funkcję lub rozpadło się z powodu niskiej jakości, staje się niemożliwym do przetworzenia odpadem. Miliardy par trafiają więc na wysypiska śmieci, gdzie przez setki lat będą powolnie uwalniać do gleb i wód gruntowych szkodliwe substancje i cząsteczki mikroplastiku.

Od dawna marzyłyśmy o przyjaznej środowisku alternatywie dla skór zwierzęcych. Ponad rok szukałyśmy i badałyśmy dostępne na rynku wegańskie „skóry”. Niestety wszystkie zbadane przez nas skóry: z jabłek, winogron, ananasa, kaktusa w dużym stopniu opierają się na syntetykach. – mówią Hanna Ferenc i Agata Matlak-Lutyk, właścicielki Balagan – Wbrew temu, co reklamują producenci, „eko skóry” nie zawsze są eko.

Tak powstała pierwsza w Polsce kolekcja wegańskich i biodegradowalnych butów Vegan Bio.

Podeszwy wegańskich modeli powstają z naturalnego lateksu z drzewa Lactae Brasilensis. Do jego produkcji nie ścina się drzew, ale delikatnie nacina ich korę, żeby pozyskać produkowane przez nie „mleko”. To bardzo zrównoważony i powolny proces, w którym pozyskiwanie płynu odpowiada naturalnemu cyklowi drzewa, który ciągle uzupełnia mleko i regeneruje się. Same podeszwy powstają w niewielkim zakładzie na południu Francji, który 40 lat temu wskrzesił dawno zapomniany proces przetwarzania kauczuku. W całym procesie wytwarzania nie używane są żadne składniki poza kauczukiem, dlatego zużyte podeszwy mogą być kompostowane.

Cholewki wegańskich modeli są wykonane z bawełny organicznej produkowanej w Europie z przędzy bawełny organicznej i bawełny z recyklingu.

Wkładki do butów powstają z włókna kokosowego zmieszanego z naturalnym lateksem, tym samym, który został użyty do produkcji podeszew. Dzięki połączeniu tych dwóch materiałów, wkładki są miękkie i sprężyste. Dodatkowo pokryte są cienką warstwą korka, który ma właściwości antyseptyczne.

Piękna kampania towarzysząca premierze kolekcji idealnie oddaje jedność z naturą. Z obrazów wybijają się poczucie bliskości, siły i energii. Kolekcja wegańska zaprojektowana została z myślą o świadomych konsumentkach, które chcą dokonywać etycznych wyborów – z czułością i uważnością na potrzeby planety.