Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

16 października 2020 r. na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Promocja diety opartej na sezonowych warzywach, produkowanych w polskich gospodarstwach to jeden z głównych celów kampanii „Moc Polskich Warzyw”. Z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw twórcy kampanii przypominają, że sezonowe produkty lokalne to gwarancja najwyższej jakości, zdrowia i smaku w najlepszych cenach. My się pod tym podpisujemy wszystkimi redakcyjnymi rękami.

Jedzenie sezonowe to koncepcja znana od zawsze. Zanim nastąpił rozwój rolnictwa i transportu dieta sezonowa była sprawą oczywistą. Żywienie oparte było na produktach, które spożywa się w ich naturalnym okresie występowania. Warzywa i owoce są najlepszym przykładem produktów, które możemy wybierać kierując się kalendarzem sezonowym. Współczesny świat daje nam jednak nieograniczone możliwości – możemy jeść to co chcemy i kiedy chcemy. Kampania „Moc Polskich Warzyw” chce zwrócić uwagę Polaków na ideę sezonowego wybierania świeżych warzyw od polskich plantatorów. Sezonowe, polskie, świeże warzywa to najlepszy wybór smaku, jakości, bogactwo witamin i właściwości odżywczych w przystępnych cenach. Przekonujemy konsumentów, że dzięki wybieraniu sezonowych produktów mogą cieszyć się urozmaiconą dietą przez cały rok, wspierając przy tym polskie rolnictwo. Ponadto przetwory, kiszonki, czy mrożonki to idealny sposób na spożywanie lokalnych, sezonowych warzyw przez cały rok – mówi Mirosław Łuska, Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.

Dlaczego warto jeść sezonowo?

Sezonowe, lokalne warzywa to nieograniczone możliwości kulinarne. Taka dieta nie może się znudzić! Korzystając z sezonowych warzyw otrzymujemy dania różnorodne, aktualne, i o najlepszym smaku. Jednak plusy wynikające ze stosowania diety sezonowej wykraczają poza walory smakowe – warzywa sezonowe są po prostu tańsze, no i wspieramy polski rynek <3

A oto kalendarz – ściąga, w jakich miesiącach polskie warzywa są najświeższe i najtańsze:

Zdrowie
Sezonowe warzywa to prosty sposób na zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę. Wybierając świeże warzywa naturalnie występujące w naszym klimacie, w danym sezonie, mamy pewność, że jemy produkty o największej wartości odżywczej. W piramidzie żywieniowej warzywa są na samym dole. To znaczy, że powinniśmy ich jeść najwięcej. My to w ogóle zachęcamy Was do rezygnowania z mięsa.

Różnorodność
Idea sezonowości w kuchni gwarantuje urozmaicone i pyszne potrawy. Soczyste, letnie pomidory? Chrupiąca fasolka szparagowa w lipcu? Różne kolory sierpniowej papryki? Jesienna dynia? Sami wiecie, że nie ma lepiej.

Korzyści finansowe
Jedzenie sezonowe to także łatwo dostępne produkty w przystępnych cenach. Warzywa produkowane przez polskich plantatorów kupowane w sezonie osiągają najlepsze ceny. Dla nas oznacza to, że otrzymujemy produkty najlepszej jakości w najkorzystniejszej cenie. Szczyt sezonu na dane warzywo to najlepszy czas na przygotowywanie przetworów, czy kiszonek, które w doskonały sposób zachowują właściwości zdrowotne i odżywcze warzyw i pozwalają cieszyć się nimi poza sezonem.

Patriotyzm konsumencki

Do niego namawiamy od kiedy istnieje ZŻ. Wybieranie sezonowych warzyw od polskich rolników to niewątpliwie duże wsparcie krajowej gospodarki. Jedząc produkty lokalne, pochodzące z Polski, wspieramy polskich producentów, a także stawiamy na produkty najlepszej jakości – ograniczamy długi czas transportu, a co za tym ślad węglowy!