Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Mamy wielką nadzieję, że ten gniew i frustracja, które buzują z nas wszystkich sprawią, że coś się wreszcie w Polsce zmieni. Jesteśmy za prawem wyboru. Jesteśmy feministkami. Każdy myślący człowiek jest feministką. Na jutrzejszy dzień wolny od pracy, dla tych co strajkują, nie pracują, a muszą lub chcą siedzieć w domach, mamy trzy polecenia kulturalne w sam raz na ten czas.

Pierwsza rzecz, jaką chcę Wam polecić to podcast Karoliny Domagalskiej, dziewczyny, którą podziwiam i której mocno kibicuję. Karolina przez długi czas pracowała jako dziennikarka Wysokich Obcasów. Może pamiętacie głośną okładkę WO, na której wystąpiły dziewczyny z Aborcyjnego Dream Teamu? I hasło “Aborcja jest ok”, które dwa lata temu wywołało w Polsce niemałą burzę, a dziś jest na ustach wszystkich? Wymyśliła je Karolina.

Z wykształcenia antropolożka i magister gender studies, obecnie studiuje bioetykę na UW. Reporterka zajmująca się sprawami kobiet. Jest też autorką książki “Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro” . Od jakiegoś czasu możecie słuchać jej podcastu, który jest pierwszym polskim podcastem o aborcji i nazywa się “Coś na A” . Karolina zaprasza do rozmów o aborcji kobiety, które miały aborcję, oswaja i normalizuje ten temat. I chwała jej za to.

tutaj posłuchasz podcastu COŚ na A

Jak już posłuchacie podcastu, możecie też wesprzeć kolejny projekt Karoliny, a mianowicie film dokumentalny o Aborcyjnym Dream Teamie, którego jest reżyserką.

Wesprzyj TUTAJ

 

Kolejna rzecz, którą polecam to lekki w odbiorze, ale mocny w przekazie komiks niemieckiej autorki Katji Klengel “Słuchajcie dziewczyny”. Nie bezpośrednio o aborcji, ale o tym, czemu boimy się rozmawiać na ważne dla nas, dziewczyn, tematy.

Katja Klengel jest rysowniczką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie i scenopisarstwa na Niemieckiej Akademii Filmu i Telewizji w Berlinie. Od czasu studiów prowadzi autobiograficzny pamiętnik komiksowy na blogu Blattonisch. Obecnie pracuje nad Vestą, innymi konceptami serialowymi oraz angażuje się jako współorganizatorka Reading Panels, publicznych czytań komiksów. Komiks “Słuchajcie, dziewczyny!” ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Marginesy w przekładzie Anny Kierejewskiej.

W autobiograficznej historii, w której pojawiają się wątki popkulturowe – m.in. “Harry Potter” i “Seks w wielkim mieście”  stawia ważne pytania: Dlaczego bardziej boimy się słowa srom niż Sauron? Czy naprawdę musimy wstydzić się owłosienia na ciele? Dlaczego dziecięce zabawy i zabawki tkwią głęboko w płciowych stereotypach lat 50.? Jak przyznała w wywiadzie, który dla Krytyki Politycznej przeprowadziła z nią Olga Wróbel, na jej styl rysowania miała wpływ oglądana w dzieciństwie pasjami “Czarodziejka z księżyca” oraz animacje studia Ghibli.

Możecie go zamówić TUTAJ

Po trzecie polecam film pt. “Unpregnant”, który jakiś czas temu obejrzałam w HBO. Jego polski asekuracyjny tytuł to “Test na przyjaźń”.

W jednym zdaniu nazwałabym ten film aborcyjną komedią drogi. Jest w tym filmie jeden bardzo adekwatny do polskiej sytuacji teraz motyw jakby pocztówka z wakacji Kai Godek, no ale nie będę spojlerować, jeśli nie widziałyście, ale na pewno się domyślcie o który moment mi chodzi, jak zobaczycie.

Uroniłam łezkę i pośmiałam się co nieco dzięki tym dwóm dziewczętom, przyjaciółkom z Missouri, jednej popularnej nastolatce, drugiej outsiderce, która bardzo przypominała mi okularnicę z Ghost World.

 

Film wyreżyserowała Rachel Lee Goldenberg, amerykańska reżyserka i scenarzystka, urodzona w Northborough w stanie Massachusetts. Potem przeniosła się do Los Angeles, gdzie pracowała nad serialami telewizyjnymi. Popularność przyniosło jej wyreżyserowanie czarnej komedii “A deadly adoption” w 2015 roku.