Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Ostre dowcipy, prześmiewcze grafiki, aktywistyczne interwencje, ironiczne memy. Jak humor zmieniał się na przestrzeni ostatnich dekad? Wystawa Żarty żartami, którą oglądać możecie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przygotowana przez kolektyw artystyczny Slavs and Tatars, poświęcona jest satyrze – jej sile i słabościom.

Jeśli, tak jak my, staraliście się spędzać lato z dala od miasta, czas nadrobić kulturalne zaległości. Polecamy Wam bardzo aktualną wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – “Żarty żartami” kuratorowaną przez Slavs and Tatars.

Satyra jest równie moralizująca, co krytyczna: niszczy i działa wywrotowo. Może drwić albo terroryzować. Humor zmienia się wraz z politycznymi przesileniami i rozwojem technologii. Komediowa ekspresja rozkwita szczególnie w czasie autorytarnych rządów – jak w komunistycznej Europie Środkowej i Wschodniej czy w wielu krajach Bliskiego Wschodu. Satyra, nawet jeśli potrafi obnażać mechanizmy władzy, może być także narzędziem ideologii, a w czasach postprawdy staje się papierkiem lakmusowym nastrojów społecznych.

Na wystawie Żarty żartami znalazły się zarówno dzieła historyczne, jak i współczesne: interwencje aktywistyczne, satyryczne czasopisma, opracowania naukowe. Slavs and Tatars nie redukują grafiki do roli jedynie medium, ale nadają mu cechy sprawczości. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski prezentują szeroki przekrój prac artystów ze Słowenii, Ukrainy, Gruzji, Bułgarii, z Chin, Iranu, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pośród polskich autorów i autorek znaleźli się m.in. Bolesław Chromry, Rafał Dominik, Jana Shostak i Jacqueline Sobiszewski.

Żarty żartami

19/06/2020–11/10/2020

Kuratorzy

Slavs and Tatars

Współpraca kuratorska

Michał Grzegorzek

Artyści

Lawrence Abu Hamdan, Hamja Ahsan, Pablo Bronstein,  Cevdet Erek, Arthur Fournier i Raphael Koenig, Martine Gutierrez, Flaka Haliti, Stane Jagodič, Zhanna Kadyrova, Sachiko Kazama, Dozie Kanu, KRIWET, Ella Kruglanskaya, Tala Madani, Marlie Mul, Woody de Othello, Alenka Pirman i KULA, Amanda Ross-Ho, Lin May Saeed, Top lista nadrealista, Endre Tot, Anna Uddenberg, Martina Vacheva, Nicole Wermers, Giorgi Xaniashvili, XIYADIE, Honza Zamojski
oraz
Bolesław Chromry, Rafał Dominik, Łukasz Kozak, Maria Magdalena Kozłowska, Lubomir Grzelak
, Jana Shostak i Jakub Jasiukiewicz, Mikołaj Sobczak, Jacqueline Sobiszewski, Justyna Stasiowska, Ewa Tatar i Andrzej Szpindler