Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Niespełna trzy lata temu w Warszawie powstał pierwszy Bazar Miejski – sklep w duchu zero waste, w którym każdy może coś wystawić na sprzedaż. Już w najbliższą sobotę, w sąsiedztwie ikonicznego „Merkurego” na Żoliborzu, otwarcie nowej filii Bazaru. Poszukiwacze skarbów z drugiej ręki, czas: START!

Wszystko zaczęło się przy ulicy Oleandrów, rzut beretem od Placu Zbawiciela. Właśnie w tej okolicy w 2017 roku Tomasz Gałkowski otworzył pierwszy Bazar Miejski. Pomysł wykiełkował z zamiłowania do idei zero waste i gospodarki cyrkularnej. Chodziło o stworzenie miejsca, do którego każdy może przynieść używane przedmioty i wystawić je na sprzedaż, jednocześnie nie poświęcając na to dużo czasu i energii. Udało się na to wymyślić bardzo prosty sposób. Regały w Bazarze Miejskim można wynająć przez internet, potem trzeba tylko dostarczyć rzeczy, a żeby sprawdzić czy się sprzedały wystarczy zalogować się na stronie www sklepu. 

Bazar Miejski szybko zaczął zyskiwać na popularności, regały się zapełniły, a goście sklepu przekazywali dalej informację, że na Oleandrów można wyszukać wiele skarbów. Tak jest do dzisiaj – ubrania, kosmetyki, zabawki, narzędzia a nawet kilkunastoletni GameBoy. Odwiedzając sklep oparty na zamkniętym obiegu przedmiotów, praktycznie zawsze można wyszperać coś zaskakującego. Jeszcze częściej coś, co po prostu nam się przyda, a kupując w Bazarze Miejskim, nie mnożymy odpadów, jak i nie przykładamy ręki do nadprodukcji towarów.

Klimat Bazaru Miejskiego, ale i sama idea utrzymywania przedmiotów we wtórnym obiegu, stały się na tyle popularne, że w Warszawie zostanie otwarty drugi lokal – przy ulicy Słowackiego 12. Żoliborz jest znany ze współpracy sąsiedzkiej i licznych oddolnych inicjatyw, był więc naturalnym wyborem na lokalizację nowego butiku. W końcu zamknięty obieg przedmiotów, to jednocześnie otwarty obieg dla nowych relacji i wzmacniania społecznych więzi. Rozpoczęcie działania planowane było pierwotnie na kwiecień, ale rozwój pandemii wstrzymał ten, jak i wiele innych planów. Skończyło się szczęśliwie jedynie na przesunięciu daty otwarcia.

Marzy ci się własny ciuchland? z Bazarem Miejskim to banalnie proste!

W pawilonie przy ulicy Słowackiego 12, w sąsiedztwie architektonicznej ikony Żoliborza – Domu Handlowego „Merkury” projektu Jacka Nowickiego – Bazar zacznie działać już 30 maja, w sobotę. Z tej okazji pierwsi wystawcy, którzy zarejestrują się na stronie internetowej sklepu, będą mogli wynająć regał na tydzień w promocyjnej cenie 20 złotych. Otwarcie przybierze formę garażówki, ale nietypowej – wszystkie rzeczy będzie można po prostu zostawić w Bazarze, sprzedaż zostawiając ekipie sklepu. Całe wydarzenie zostało obmyślone tak, żeby było pięknie, ale i bezpiecznie – zgodnie z aktualnymi wytycznymi w związku z pandemią. Bazar Miejski można odwiedzać ze spokojem, ale i ekscytacją towarzyszącą poszukiwaniu skarbów. My już szykujemy swój wieszak na Żoli, do czego i Was serdecznie zachęcamy!