Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Jako stały bywalec OFFa i innych letnich festiwali muzycznych, to na co zwracam uwagę, to nie tylko muzyka, ale również organizacja i zarządzanie – czasem, przestrzenią czy rozwiązaniami proekologicznymi. I z polskich festiwali, OFF nie ma sobie równych – zdobył uznanie kapituły przyznającej międzynarodową nagrodę Green’n’Clean oraz nominację do tytułu Najbardziej Ekologicznego Festiwalu w Europie. W tym roku, jak zapowiadają organizatorzy – idą jeszcze dalej: festiwalowa brama stanie się centrum recyklingu, w strefie gastronomicznej dominować będą potrawy wegańskie i wegetariańskie, a na samą imprezę łatwo dotrzecie rowerem.

Brama wejściowa

Od samego wejścia na OFF Festival będzie prowokował do dyskusji. Jak? Często fotografowana i pojawiająca się na social-mediach brama wejściowa na OFFa zamieni się w miejsce, w którym będą gromadzone plastikowe odpady. Po co? Aby pokazać skalę ich produkcji i zużycia. Twórcami bramy i pomysłodawcami są Kasia i Wojtek Sokołowscy, rodzeństwo prowadzące z sukcesami międzynarodową̨ firmę projektową SOKKA, którzy od lat współpracują z OFF Festivalem, z uwagi na łączącą festiwal i projektantów wrażliwość na otaczający świat.

Doświadczenie rodzeństwa Sokołowskich z Gliwic w projektowaniu doprowadziło ich do gorzkiej refleksji nad ogromnym wpływem przemysłu i branży projektowej na środowisko. Świadomość, że każda projektowana rzecz kiedyś stanie się odpadem sprawiła, że zdecydowali się na radykalną zmianę swojego sposobu działania, bo jak mówią: „Chcemy po sobie pozostawić nie kolejne nowe rzeczy, ani nagrody, ale czystą planetę”. Zamiast projektować kolejne przedmioty czy maszyny postanowili wykorzystać swoje know-how na temat projektowania, procesów produkcyjnych oraz cyklu życia produktów i poświęcić się działaniom związanym z ochroną środowiska. Przykład?

W 2018 roku Sokołowscy rozpoczęli wygaszanie działalności projektowej w ramach SOKKA, by poświęcić się pracy nad startupem Trashstock.com, którego celem jest budowa globalnej, zrównoważonej społeczności (global sustainable community). Trashstock ma stać się narzędziem, które da ludziom wiedzę oraz realny wpływ na oczyszczenie środowiska. Opowiedzieli o tym pomyśle Rojkowi i, jak się można było spodziewać, natychmiast znaleźli OFF Festivalu partnera, po czym do akcji włączyła się również marka Cisowianka Perlage, główny sponsor festiwalu, biorąc pełną odpowiedzialność za swój produkt, doprowadzając go do momentu recyklingu oraz Miasto Katowice.

Strefa gastro

Wegetariańska i wegańska rewolucja, która ogrania powoli całą Polskę (a przynajmniej większe miasta) wydarzy się również w Offowej Strefie Gastronomicznej. Nawet gastronomowie znani dobrze z mięsnych potraw, w tym roku zdecydowali się zmodyfikować swoje menu. W ofercie stoisk dominować będą różnorodne dania wegetariańskie i wegańskie (stanowić będą aż 80% oferty!), będzie między innymi okazja do spróbowania zupy z konopii na bazie średniowiecznej receptury. Natomiast sprzedawane na festiwalu mięso będzie certyfikowane: QAFP (Quality Assurance for Food Products dla drobiu i wieprzowiny) i QMP (Quality Meat Program dla wołowiny). Obydwa systemy są restrykcyjne w kategorii choćby pasz (brak GMO, antybiotyków, mączki rybnej itp.), genetyki (wykluczenie niektórych krzyżówek), hodowli, uboju, transportu i obróbki (brak glutaminianu) mięsa.

Szoruj po bilet na OFFa, kliknij tutaj!

Te paskudne śmieci

Odkąd pamiętam, OFF dba o segregowanie śmieci – wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu, napoje i jedzenie podawane są w kubkach i naczyniach biodegradowalnych, kubki na piwko są wielorazowego użytku (to już absolutny standard, ucz się Openerze!) a ekipy sprzątające pracują na festiwalu praktycznie cały czas. Włączmy się razem do bycia OFFa bardziej eko – razem z organizatorami liczymy na waszą współpracę i wrzucanie odpadów do odpowiednio oznaczonych pojemników, segregacja śmieci to nie rocket science! I choć czasem zdarzają się im małe potknięcia, jak mówią ogrnizatorzy OFFa: „Cały czas się uczymy i wyciągamy wnioski, ale wierzymy, że tylko razem możemy zmienić świat.”

OFF Festival Katowice 2019 odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie  400 zł możecie już kupić w OFF Sklepie. W sprzedaży są już również bilety na pole namiotowe, w cenie 80 zł.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią: Foals, Suede, Jarvis Cocker introducing JARV IS…, Stereolab, Neneh Cherry, Aldous Harding, Superorganism, Hania Rani, Perfect Son, Electric Wizard, The Gaslamp Killer, The Comet is Coming, Juan Wauters, Daughters, Dr. Rubinstein, Lotic: Endless Power, The Body, Dezerter gra “Underground Out of Poland”, slowthai, Black Midi, VTSS, Trio Jazzowe Marcina Maseckiego, OM, SAMA‘, Jakuzi, Phum Viphurit, Tentent, Durand Jones & The Indications, Lebanon Hanover, Honey Dijon, Loyle Carner, Tęskno, Pablopavo i Ludziki z Naprawdę Dużym Zespołem, Dynasonic, Cudowne Lata, The Real Gone Tones, Emerald, Octavian, EABS feat. Tenderlonious, Tuzza, Babu Król i Smutne Piosenki, Kapela Maliszów, Ammar 808, Tirzah, Soccer Mommy, Trupa Trupa, P.Unity, Veronica Vasicka, Polmuz, Santabarbara, Wczasy, Entropia, Boogarins, Jan-rapowanie, Bamba Pana & Makaveli, Niemoc, oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk“.