Polecamy: WYOBRAŹNIA w Goethe-Institut
Goethe-Institut rozpoczyna kolejny cykl tematyczny, tym razem wspólnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie. W ramach programu – pt. Wyobraźnia i Laboratorium Wyobraźni – artyści, kuratorzy i badacze zmierzą się podczas otwartych debat z wyzwaniami jakie stawiają rzeczywistość społeczna i współczesna kultura w trakcie epokowej przemiany. Skąd pomysł na podjęcie takiego tematu?
– Wkroczyliśmy w antropocen – epokę człowieka. Świat jaki znaliśmy skończył się, musimy wytężyć wyobraźnię, by zrozumieć świat, który nadchodzi. Pomogą w tym uczestnicy dyskusji prowadzonych w siedzibie Goethe-Institut oraz w przestrzeni Sceny DAS Teatru Powszechnego – mówi Edwin Bendyk, kurator projektu.
W Instytucie Goethego odbędzie się łącznie siedem wydarzeń. Tematyka spotkań dotyczy definicji antropocenu, powiązań ekologii i polityki, roli artystów w dyskursie o przyszłości Ziemi, perspektywy feministycznej w języku, pionierskich technologii w muzealnictwie i w filmie. Klamrą spinającą wszystkie spotkania jest pojęcie wyobraźnia jako narzędzie do zrozumienia zachodzących zmian.
Wyobraźnia, o jaką nam chodzi, jest zdolnością reagowania na wyzwania współczesności z całą precyzją imaginacji wybiegającej w przyszłość – techniki, sztuki, społeczeństwa. W erze antropocenu – epoce człowieka i wywołanych przez niego zmian klimatycznych, potrzebujemy wyobraźni, która byłaby zarazem śmiała i pragmatyczna – dodaje Christoph Bartmann, dyrektor Goethe-Institut w Warszawie.
Cykl trwa do końca maja, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.