Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Spokojne i uważne wysłuchanie drugiego człowieka bywa trudne. Zwłaszcza, gdy ma inne poglądy, gdy nie należy do naszej “bańki”. Czy potrafimy uczciwie i z szacunkiem porozmawiać z innym? “Wielka rozmowa bez podziałów” może być okazją, by to sprawdzić. Wydarzenie organizowane jest przez Goethe-Institut oraz Fundację Panoptykon, a tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w różnych kontekstach i wymiarach.

To jak definiujemy “bezpieczeństwo” wpływa na kształt wspólnoty – kto jest jej członkiem, kogo akceptujemy i darzymy zaufaniem, kogo uznajemy za zagrożenie, czyje potrzeby ignorujemy. Te wybory determinują to, jak funkcjonujemy jako społeczeństwo: wpływają na naszą umiejętność współpracy z innymi, rozumienie odmiennych punktów widzenia i negocjowania wspólnych standardów.

Nasza koncepcja bezpieczeństwa wpływa na cały szereg decyzji politycznych, które podejmujemy jako wspólnota. Począwszy od projektowania przestrzeni miejskiej, przez zasady organizacji transportu publicznego, stosunek do migracji, oczekiwania wobec kultury, po uprawnienia, które przyznajemy organom ścigania. Uważamy, że pytanie “czym dla ciebie jest bezpieczeństwo?” jest bardzo ważne. Stąd wybór tego zagadnienia na temat „Wielkiej rozmowy bez podziałów” – mówi Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

Celem spotkania nie jest wypracowanie wspólnego stanowiska, tezy pro lub kontra. Format, który proponujemy oznacza, że można przyjść i przez 3 godziny słuchać, rozmawiać, ale i z nikim się nie zgodzić. Nasz eksperyment polega na sprawdzeniu, czy umiemy uważnie wysłuchać innego i przedstawić swój punkt widzenia bez przekonywania do swoich racji – wyjaśnia Christoph Bartmann, dyrektor warszawskiego Goethe-Institut.

Moderatorzy-eksperci należący do różnych środowisk intelektualnych i politycznych, z różnym doświadczeniem życiowym, poprowadzą szereg symultanicznie odbywających się debat o różnych aspektach bezpieczeństwa: co ok. 40 minut będzie można zmienić krąg rozmówców i poznać inny punkt widzenia na wybrane zagadnienie bezpieczeństwa.

Wśród moderatorów i moderatorek znaleźli się m.in.: Yga Kostrzewa, LAMBDA (wokół tematu LGBT+), Beata Siemieniako, Ruchy lokatorskie (wokół tematu wykluczenia), Łukasz Warzecha, „Do Rzeczy” (wokół tematu granic), Paweł Cywiński, Uchodźcy.info (wokół tematu uchodźców), Dominik Mazur, członek zarządu Fundacji Republikańskiej (wokół tematu bezpieczeństwa energetycznego), Eva De Baerdemaeker z brukselskiej organizacji CULTUREGHEM (wokół tematu bezpieczeństwa dzieci), Aleksandra Kardaś z portalu naukaoklimacie.pl (wokół tematu zmian klimatycznych), a także Katarzyna Szymielewicz, Fundacja Panoptykon (wokół tematu zachowań w sieci).

Rejestracja jest bezpłatna

„Wielka rozmowa bez podziałów”
23 lutego 2019, godz. 17:00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa

Dołącz do wydarzenia na FB