Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Już w najbliższą sobotę odbędzie się super wydarzenie – Rozkwit: Synergia w Krzakach dla Puszczy. O tym co oznacza kolektywna praca, o programie wydarzenia i czekających na odwiedzających Ogród Botaniczny UW i Ogródki na Jazdowie niespodziankach, rozmawiamy z Zuzią Derlacz, Matyldą Dobrowolską, Elizą Chojnacką i Olgą Roszkowską ze Spółdzielni „Krzak” oraz Kasią Korytowską i Ignacym Hryniewiczem z kolektywu Synergia. Spotkajmy się przy kompoście!

Mateusz Bzówka: Plan Rozkwitu jest przebogaty, a idea szczytna – wydarzenie jest benefitem na rzecz Obozu dla Puszczy.

Krzaki + Synergia: Tak, Rozkwit jest benefitem dla Obozu dla Puszczy, działającego od maja zeszłego roku w Puszczy Białowieskiej jako przestrzeń dla ludzi chcących bezpośrednio zaangażować się w ochronę tego wyjątkowego miejsca przed dewastacją. Przez Obóz w ciągu roku przewinęło się około dwóch tysięcy osób, którzy przyjeżdżali odwiedzić Puszczę i dowiedzieć się więcej o zaistniałej tam sytuacji, ale też wziąć udział w akcjach bezpośrednich. I mimo, że w kwietniu tego roku wycinka w Puszczy Białowieskiej została uznana za nielegalną przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to przeciwstawiający się łamaniu prawa obrońcy Puszczy mają w sądach około 400 spraw karnych, cywilnych i wykroczeniowych. Dlatego zorganizowaliśmy ten benefit – nie chcemy pozwolić, by obrońcy puszczy zostali sami z opłatami za pomoc prawną, bo przecież działali na rzecz naszego wspólnego dobra. Zresztą Obóz dla Puszczy nadal działa, przede wszystkim prowadząc działalność edukacyjną i informacyjną, ale też wciąż monitorując sytuację w terenie.

MB: Rozkwit to wydarzenie bardzo interdyscyplinarne, zarówno dla ciała jak i dla ducha. Zaczynacie od śniadania i co potem?

K+S: Zaczynamy o 11:00 w ogrodzie Spółdzielni Krzak (ul. Jazdów 10/6) śniadaniem z Foodsharingiem Warszawa, podczas którego zjemy śniadanie z produktów uratowanych poprzedniego dnia z warszawskich piekarni i kawiarni. Podczas śniadania, porozmawiamy nie tylko o Puszczy, ale też o idei jadłodzielni i dążeniu do minimalizacji marnowania jedzenia. Po 13 rozpoczną się otwarte warsztaty kompostowe, podczas których przemieścimy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie już od 10 do 17 w szklarniach rozbrzmiewać będą specjalnie skomponowane na to wydarzenie utwory, a od 12 czekać będą sety i live acty przy Świątyni oraz rozmieszczone po Ogrodzie instalacje artystyczne, wybrane przez nas i Ogród Botaniczny z open calla. Od 13 będzie także można wspomóc aktywistów z Puszczy kupnem roślinki po przejściach z bazarowej leżanki w ramach „Groszowych spraw” z Krzakiem. O 17 zapraszamy na Rozmowy w Rozkwicie. Synergia w Krzakach dla Puszczy, czyli dyskusję o oddolnych ruchach ekologicznych z udziałem Obozu dla Puszczy, Inicjatywy Dzikie Karpaty, Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, ROD Siekierki (Reclaim the Fields Polska) oraz Obozu dla Klimatu. W międzyczasie odbędą się spacery i warsztaty aktywizujące różne zmysły – na te jednak zapisy już się zakończyły. Po 21 czeka nas ostatni live, łotewskiej artystki Sign Libry, po którym zostaniemy wyprowadzeni z Ogrodu nocnym spacerem po jego zakamarkach.

Warto również dodać, że podczas Rozkwitu wejście do Ogrodu Botanicznego będzie dla wszystkich wyjątkowo ulgowe, czyli płatne tylko 6 złotych, więc zaoszczędzoną nadwyżkę zachęcamy do wrzucania do puszek na Obóz dla Puszczy ustawionych przy wejściach do Ogrodu.

MB: Na większość wydarzeń wejście jest otwarte. Szczególnie ciekawie zapowiada się program muzyczny.

K+S: Tego dnia czeka nas coś niezwykłego – przy fundamentach Świątyni Opatrzności rozkwitnie scena, na której usłyszymy dziesięć występów różnorodnych muzycznych organizmów. Od 12 do 22 Ogród wypełnią dźwięki organicznego ambientu, kojących syntezatorów, rytualnych śpiewów, odgłosów dżungli, eksperymentalnych dziwności i rozmaitych sonicznych pejzaży. Dodatkowo pięcioro zaproszonych przez nas artystów – Sign Libra, Lutto Lento, Mozaika, Izabela Smelczyńska i Bartosz Kruczyński – specjalnie na tą okazję skomponowało po utworze inspirowanym naturą i jej odczuwaniem, które usłyszeć będzie można w tropikalnej i subtropikalnej szklarni od 10 do 17. Spodziewajcie się niespodziewanego.

MB: A spacery i warsztaty? Te drugie cieszyły się ponoć szalonym zainteresowaniem!

K+S: Jeśli chodzi o warsztaty, w których wciąż można wziąć udział, to zapraszamy na otwarte warsztaty kompostowe, które rozpoczniemy około 13 po śniadaniu w ogrodzie Spółdzielni “Krzak” i podczas których przejdziemy się szlakiem jazdowskich kompostowników aż do Ogrodu Botanicznego, gdzie dokończymy budowę kompostownika edukacyjnego i porozmawiamy więcej o czarnym złocie ogrodników. Poza tym czeka na nas spacer dźwiękowy z Edką Jarząb, spacer mapujący zapachy Ogrodu Botanicznego z Elizą Chojnacką i Kasią Korytowską, spacer po Jazdowie z Kubą Skrzypkiem i Sebastianem Kulisem z Roślinnych Porad, a także warsztaty o owadzich zmysłach i sposobie widzenia świata przez owady, który poprowadzą Krystyna Jędrzejewska-Szmek i Katarzyna Roguz. A pod koniec dnia, odbędzie się wspomniany już wcześniej spacer wyprowadzający z Ogrodu w ciemnościach z Iwą Kołodziejską.

MB: Wasze wydarzenie jest inicjatywą całkowicie oddolną. Opowiedzcie proszę, kto stoi za organizacją Rozkwitu?

K+S: Głównymi organizatorami jest Spółdzielnia “Krzak” i kolektyw Synergia. Jako Krzak działamy w jednym z domków i ogrodów na warszawskim Osiedlu Jazdów, wyjątkowym zielonym miejscu w środku miasta. Wszystko zaczęło się od działań ogrodniczych przy jednym z domków, których podjęliśmy się dwa lata temu jako grupa znajomych, w większości rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. To wciąż bardzo ważna część naszej działalności, która jest pretekstem do spotkań w ogrodzie. Nie jesteśmy jednak w tej dziedzinie ekspertami i wciąż eksperymentujemy, ale nasza działalność wykracza daleko poza ogrodnictwo. Organizujemy wystawy, koncerty, sety dj’skie i warsztaty, a przede wszystkim spędzamy wspólnie czas w ogrodzie. Wśród odwiedzających nasz ogród chcemy szerzyć świadomość ekologiczną – z jednej strony poprzez organizację warsztatów i spotkań, ale też poprzez promocję drobnych działań i dobrych praktyk, dlatego wszystko w naszym ogrodzie, od narzędzi, przez materiały budowlane, aż po naczynia i meble do domku, zdobywamy „z drugiej ręki”, unikamy też jednorazowych opakowań i namawiamy do wspólnego kompostowania.

Natomiast Synergia, zajmuje się aktywizacją różnych bytów, które razem mogą i chcą stworzyć coś więcej, niż w pojedynkę. Jesteśmy niezależną inicjatywą, a naszym celem jest organizowanie wielowymiarowych wydarzeń muzycznych, podczas których zbieramy środki na rzecz potrzebujących. Za pomocą tych funduszy wspieramy wybrane inicjatywy niosące pomoc. Za każdym razem Synergia odbywa się pod innym hasłem i odpowiada na potrzeby innej grupy — dotychczas na rzecz podopiecznych Polskiego Forum Migracyjnego, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, PLUS1, Centrum Praw Kobiet. Promujemy ideę pokojowej koegzystencji i zaangażowania społecznego, bo głęboko wierzymy, że dzięki kolektywnemu działaniu możemy kształtować rzeczywistość. Pragniemy jednoczyć ludzi poprzez muzykę.

MB: Musze przyznać, żę to co kojarzy mi się zarówno z Synergią jak i ze Spółdzielnią „Krzak” to praca kolektywna, choć odbywająca się na trochę innych poziomach.

K+S: Łączenie sił, wchodzenie w kolaboracje i inspirowanie siebie nawzajem do podejmowania działania to cele jakie przyświecają projektowi Synergia od samego początku. Nawiązywanie relacji z kolejnymi zaangażowanymi osobami czy inicjatywami to proces, który wyniknął organicznie. Czasem bywa wymagający lecz zawsze tego wart a efekty tej kolektywnej i interdyscyplinarnej pracy będzie można zobaczyć już w sobotę. Zapraszamy!

MB: To jednorazowa akcja gdy Krzak łączy siły z Synergią?

K+S: Propozycja zorganizowania czegoś razem w Ogrodzie Botanicznym wyszła od Synergii, kiedy spotkaliśmy się w tym roku podczas pierwszych rozsad w Krzaku. Tak powstał pomysł na Rozkwit. Wcześniej nie organizowaliśmy nic razem, choć Kasia i Ignacy z Synergii przychodzili do nas do ogrodu na Jazdowie. Niewykluczone, że jeszcze kiedyś połączymy siły podczas kolejnego wspólnego rozkwitu!

Dołącz do Rozkwitu!

MB: Przy Rozkwicie współdziałacie także z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz z Ogrodem Botanicznym UW. Jak przebiegała współpraca z tak dużymi instytucjami?

K+S: To wydarzenie może odbyć się dzięki dotacji na działalność kulturalną studentów, którą jako parę osób ze Spółdzielni “Krzak” otrzymaliśmy od Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mamy duże wsparcie z Akademickiego Biura Karier ASP. Natomiast co do Ogrodu Botanicznego UW, jesteśmy zaskoczeni otwartością tej instytucji i energią pracujących tam ludzi. Od początku byli bardzo pozytywnie nastawieni do naszego pomysłu i świetnie się nam z nimi współpracuje. Oczywiście zarówno Akademia, jak i Ogród, to duże instytucje, więc niektóre rzeczy zajmują tam czas, a my jesteśmy przyzwyczajeni do spontanicznego działania i chcielibyśmy wszystko na „teraz zaraz”, więc też uczymy się jak dostosować się do obowiązujących w tych instytucjach procedur. Jednak dzięki temu, że wszędzie było dużo chęci do działania i przede wszystkim chęci, by to wydarzenie jak najlepiej się udało, procedury te nie były szczególnie uciążliwe i wszystko idzie sprawnie!

MB: No dobra, to ostatnie pytanie: co rozkwitnie w najbliższą sobotę w Krzaku?

K+S: Pewnie jak zwykle rukola, nasz ulubiony ogrodowy „chwast”.