Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Festiwal Otwarte Mieszkania w Krakowie to unikatowe wydarzenie podczas, którego organizatorzy udostępniają do zwiedzania wspólnie z właścicielami wyjątkowe przestrzenie, umożliwiają poznanie ich mieszkańców oraz projektantów. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy: 12-13 oraz 19-20 maja, więc szykujcie wygodne buty!

Jeśli jeszcze nie wiecie na czym polega FOM, spieszymy z wyjaśnieniami. Większość udostępnianych podczas festiwalowych weekendów wnętrz to niedostępne na co dzień miejsca. Wśród otwieranych miejsc znajdą się: prywatne mieszkania i domy, pracownie artystyczne czy ciekawie zaprojektowane lokale użytkowe. Udostępniane przestrzenie mogą stanowić bogate źródło inspiracji, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, sposób w jaki zostały zaprojektowane, architekturę czy design.

Obserwuj FOM na instagramie...

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy udostępnią około dwudziestu lokalizacji, w tym między innymi dom malarki Bettiny Bereś, pracownie rzeźbiarskie należące do niezwykłego kompleksu pracowni artystycznych przy ulicy Emaus, czy imponujące mieszkanie Mory Korytowskiej oraz Jurka Markowicza, które powstało z gruzowiska w jednej z krakowskich kamienic. Po każdym z wnętrz zwiedzających oprowadzi jego właściciel lub projektant, dzięki czemu centralnym punktem Festiwalu staje się spotkanie, bo FOM to wydarzenie, które otwiera nie tylko wnętrza, ale i ludzi na siebie nawzajem.

...i Facebooku!

Jednak FOM to jeszcze więcej niż zwiedzanie miejsc – to także liczne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie uroczyste otwarcie Festiwalu – śniadanie inaugurujące, które odbędzie się w jednym z prywatnych mieszkań z widokiem na trzy strony świata (i Krakowa). Oprócz tego odbędą się także między innymi: warsztaty dla dzieci z projektowania domków w pudełkach, spacery architektoniczne, koncerty w prywatnych wnętrzach, impreza pofestiwalowa, a także specjalistyczne wydarzenia z dziedzin: projektowania, wystroju wnętrz czy konserwacji zabytków.

//

Udział w Festiwalu jest całkowicie bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. W przypadku większości lokalizacji oraz wydarzeń towarzyszących obowiązywać będzie rejestracja. Szczegółowego programu wydarzenia szukaj tutaj.