Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Znakomici polscy portreciści: Magda Hueckel, Jacek Poremba, Filip Ćwik i Andrzej Świetlik. Cztery sesje fotograficzne, których każdy może być bohaterem. Cztery spotkania z publicznością zakończone dyskusją. I wreszcie – na zakończenie – wystawa wszystkich portretów i premiera czterech filmów o portrecistach. W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”.

Projekt balansuje na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego “ja”.

“Portret osobisty…” jest nową propozycją w ramach znanego i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach wykonywania niezliczonej ilości popularnych „selfie” organizatorzy, a redakcja ZŻ wraz z nimi,  zachęcamy do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź co widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Magdę Hueckel, Filipa Ćwika, Jacka Porembę i Andrzeja Świetlika – uznanych polskich mistrzów portretu. Każdy z fotografów spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. W efekcie spędzonego czasu powstaną zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w Teatrze Studio każdy z czterech fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Pytania przygotuje i rozmowę poprowadzi twórca ze świata teatru, który w roli w prowadzącego będzie łączył dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych. Będą one stanowiły artystyczną wartość projektu i pozostaną jako unikalna opowieść o sztuce portretowania.

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” powstanie wystawa fotografii pt. „Portret osobisty”. Wszystkie wydarzenia będą się odbywały w przestrzeniach warszawskiego Teatru Studio.

Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:

Jacek Poremba:

rekrutacja do sesji: 8-25 maja

sesje fotograficzne – 04.06.2017

spotkanie w Teatrze Studio – 11.06.2017 (niedziela) o godz. 19:00

Magda Hueckel:

rekrutacja do sesji: 18 maja – 4 czerwca

sesje fotograficzne – 18.06.2017

spotkanie w barze Studio 26.06.2017 (poniedziałek) o godz. 19:00

Andrzej Świetlik:

rekrutacja do sesji: 15 czerwca – 9 lipca

sesje fotograficzne – 15.07.2017

spotkanie w Teatrze Studio – 23.07.2017 (niedziela) o godz. 19:00

Filip Ćwik:

rekrutacja do sesji: 9 sierpnia – 26 sierpnia

sesje fotograficzne – 09.09.2017

spotkanie w Teatrze Studio – 17.09.2017 (niedziela) o godz. 19:00

Więcej informacji znajdziesz na stronie organizatora! Nie czekaj, zgłoś się!

Zasady udziału w sesjach fotograficznych:

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Wszystkie zgłoszenia muszą być oznaczone hasłem „portret osobisty”. Na początek zapraszamy do udziału w sesji z Jackiem Porembą. Rekrutacja rozpocznie się 8 maja i potrwa do 25 maja. Prosimy o przesłanie własnego zdjęcia – PORTRETU OSOBISTEGO wraz z krótkim tekstem – uzasadnieniem chęci udziału w sesji albo wyjaśnieniem, czym jest dla kandydata portret osobisty.

Zgłaszać się można na kilka sposobów:

– wysyłając maila ze zdjęciem (zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: info@wszyscyjestesmyfotografami.pl) z tytułem „portret osobisty” oraz imieniem i nazwiskiem fotografa, do którego trwa właśnie nabór

– „w realu” – w barze Studio można zostawiać odbitki swoich zdjęć

– na Instagramie – dodając do zdjęcia #portretosobisty

Reklama