Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Oprawki Sirene nosimy w redakcji wszyscy. Marka weszła na rynek optyczny w Polsce trzy lata temu i prężnie działa, rozwija się na nowych polach. Rok temu otworzyli w Warszawie swój pierwszy salon optyczny. Cecha charakterystyczna: każdy wychodzi stamtąd zadowolony. Okularnicy! Spieszcie na Wilczą! O tym jak robi się w Polsce biznes okularowy rozmawiamy z współwłaścicielką i projektantką firmy Joanną Jurczak.

Jak długo istnieje marka SIRENE?

Marka komercyjnie działa na rynku od 2017 roku, ale początki firmy sięgają 2015 roku.

Macie sklep w Śródmieściu Warszawy. Co jeszcze zmieniło się od kiedy założyliście firmę?

Salon na Wilczej obchodził w czerwcu swoje pierwsze urodziny. Nasza firma od momentu powstania przeszła wiele zmian. Na początku byliśmy skupieni na produkcie jakim jest oprawa okularowa, obecnie koncentrujemy się na kompleksowej usłudze. Dobór okularów to wielowątkowy proces związany z doborem właściwej oprawy, soczewek korekcyjnych. Realizacja tego procesu wymaga przede wszystkim zrozumienia potrzeb przyszłego użytkownika, zapoznania się z tym w jaki sposób nosi okulary, jaki tryb pracy i aktywności prowadzi.

W ostatnim roku dużo czasu poświęciliśmy na zbudowanie oferty soczewek w Sirene. Współpracujemy obecnie z trzema wiodącymi markami tj. Hoya, Essilor i Zeiss. Dużą wagę przykładamy do właściwego doboru szkieł korekcyjnych. W Sirene zatrudniamy specjalistów, którzy potrafią doradzić w wyborze odpowiedniego produktu.

W 2018 roku zmieniliśmy rodzaj oferowanych bezpłatnych szkieł podstawowych. Teraz są to soczewki z antyrefleksem i powłoką oleofobową, która ułatwia czyszczenie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru.

To co się nie zmieniło to to, że w naszych okularach, soczewki wstawiane są przez tego samego optyka z wieloletnim doświadczeniem.

Na początku istnienia marki oprawy były produkowane pod Wrocławiem. Gdzie obecnie produkowane są oprawy Sirene?

Obecnie oprawy produkujemy w wielu miejscach na świecie m.in. w Chinach i Grecji. Współpracujemy z fabrykami specjalizującymi się w produkcji opraw z konkretnych materiałów. Każdy materiał wymaga innych technologii produkcji. Współpraca ze specjalistami od konkretnych materiałów np. tytanu, czy acetatu pozytywnie wpływa na jakość oferowanych przez nas produktów. Taka współpraca i możliwość korzystania z doświadczenia inżynierów z poszczególnych fabryk dużo nas uczy i dostarcza nam wielu inspiracji. Ważne jest dla nas, aby oprawy sygnowane marką Sirene były wysokiej jakości i służyły użytkownikom jak najdłużej.

Co wpływa na trwałość opraw?

Materiał z jakiego są wykonane i jakość użytych materiałów. Dlatego nasze oprawy produkowane są m.in. z acetatu Mazzucchelli lub tytanu.

W Sirene jakość ma dla nas bardzo duże znaczenie. Zanim jakaś oprawa trafi do naszej kolekcji jest przez nas testowana w obszarze trwałości i jakości montażu poszczególnych elementów. W tej chwili prowadzimy testy nad nowym materiałem, z którego mogłyby być produkowane oprawy.

W Sirene staramy się zapewniać możliwość serwisu okularów. Naprawy w czasie dwuletniej gwarancji są nieodpłatne. Klienci mają również możliwość nieodpłatnej usługi odświeżenia opraw w ultradźwiękowej myjce, co pozwala na doczyszczenie trudno dostępnych miejsc i odświeżenie elementów metalowych.

Okulary są potrzebnym sprzętem, czy odczuliście spadek zamówień podczas pandemii? Coś się zmieniło?

W Sirene zajmujemy się przede wszystkim oprawami korekcyjnymi, które można nabyć w cenie z soczewkami. Osoby wymagające korekcji wzroku nie mogą normalnie funkcjonować bez okularów. Nawet podczas pandemii klienci składali na nie zamówienia. Znaczna część klientów skorzystała z

dostępnych rozwiązań on-line jak domowa przymierzalnia, za pomocą której można przymierzyć oprawy w domu. Wiele osób dzwoniło też do nas w celu uzyskania porady na temat doboru okularów.

Jakie macie plany na przyszłość?

Mam nadzieję, że wróci do nas wielu zadowolonych klientów. W najbliższym czasie planujemy przedłużyć współpracę z grecką manufakturą

okularów. Pracujemy też nad kolejnymi wzorami opraw. Testujemy nowe rozwiązania materiałowe. Pracujemy też nad rozwiązaniami digitalnymi, które pomogą naszym klientom w doborze okularów w internecie.

Zobacz wszystkie oprawy Sirene