Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Śmiałe, świadome i niezależne – takie są Entuzjastki. O tym, czym się zajmują i jak do nich dołączyć opowiada pomysłodawczyni i założycielka projektu: Aleksandra Hirszfeld. A już jutro poznamy pierwsze nazwiska współczesnych polskich Entuzjastek, czyli kolejne twarze i mózgi projektu!

Ruszyłaś z projektem Entuzjastki. Może na początku wyjaśnijmy skąd nazwa.

Szukałam nazwy, która połączyłaby trzy cechy: lekkość, sprawczość oraz nawiązywałaby w jakiś sposób do kobiecych ruchów. Nazwa pierwszej grupy feministycznej w Polsce, która powstała dzięki Narcyzie Żmichowskiej w okolicach połowy XIX wieku nosiła nazwę Entuzjastki. Narcyza była odważną, niezależną, wykształconą i śmiałą kobietą. Miała tupet być w tamtych czasach sobą, a jednocześnie zgromadziła wokół siebie grupę kobiet, które postanowiły działać przeciwko „poświęceniu rodu kobiecego na pastwę garnka i miotły”, czyli myślała też szerzej niż tylko o sobie. Pomyślałam, że to jest idealne określenie na ruch społeczny, który ma nieść i przekazywać energię do działania. Tego, czego nam w tym kraju najbardziej obecnie potrzeba, to jakiegoś takiego powiewu wiary w nasze siły sprawcze i tego, że można działać na rzecz wyższych wartości, niezależnie od poglądów politycznych. A entuzjazm ma w sobie tę lekkość i moc.

 Czym zajmują się współczesne Entuzjastki?

Mówiąc kolokwialnie i krótko– ratują świat, a w nieco bardziej rozwinięty sposób można powiedzieć, że wykorzystują swoje kompetencje i działanie, by pomagać innym realizować własny potencjał. Są uważne i skuteczne, potrafią krytycznie myśleć, obserwować i reagować na otoczenie. Czują się częścią czegoś więcej niż własnego ego i robią wszystko, by pospajać i udrożnić przepływy między światem ludzi, zwierząt, wspólnotami, ekosystemem. Entuzjastki to postaci mające rodzaj światła w sobie, który pozwala natchnąć innych optymizmem i energią do dalszego działania.

Jaki jest cel projektu?

Jest ich kilka. Między innymi spopularyzowanie tego typu postaw, uwrażliwienie ludzi na myślenie tymi kategoriami. Przede wszystkim jednak wypromowanie w przestrzeni publicznej współczesnych polskich autorytetek, które mają wpływ na budowanie świadomości społecznej i które mogą zainspirować innych do działania oraz przyczynić się do wzmocnienia poczucia solidarności i sprawczości wśród kobiet. Inny cel wiąże się z moim doświadczeniem z zeszłego roku, a konkretnie z wyjazdem na stypendium dziennikarskie w Waszyngtonie, gdzie poznałam lepiej teorie „solution journalism”. Chciałabym bardzo tym projektem również przyczynić się do wypromowania tego typu myślenia. W Polsce mamy tendencje zatrzymywać się na diagnostyce problemu. Większość debat, rozmów, artykułów zaczyna się od zdania: „problem polega na tym” i właściwie na wymienieniu argumentów tego problemu się kończy. Dobrze byłoby wypracować już na poziomie języka, który moim zdaniem ma ogromne znaczenie, bo nim myślimy i nim postrzegamy świat, potrzebę szukania i opisywania rozwiązań danego problemu, by wyjść właśnie poza samą diagnostykę. Chciałabym byśmy jako Polacy zaczęli być postrzegani jako ludzie, którzy myślą rozwiązaniami, nowymi pomysłami, byśmy zarażali świat swoim optymizmem. 

Jak przystąpić do grona Entuzjastek, czy każdy, kto wyraża taką chęć może dołączyć?

Absolutnie każdy! Zresztą taki jest wspomniany już wyżej jeden z kluczowych celów projektu, by pokazując wybrane przez Kapitułę Ekspercką kobiety charakteryzujące się tego typu postawą zachęcić nas wszystkich do poszukiwania w sobie i w innych tego entuzjastycznego pierwiastka. Każdy człowiek ma pewien zasób energetyczny i to w jak go sposób spożytkuje i w co go zainwestuje zależy tylko od niego samego. Możemy skoncentrować się na negacji świata i tego, co sobą reprezentuje, albo możemy pójść krok dalej i poszukać rozwiązania dla tego, co nas uwiera. Świat był, jest i będzie spolaryzowany na okrucieństwo i akty bezinteresownej miłości. I te zdarzenia mają zarówno miejsce w bardzo ekstremalnych miejscach, jak podczas wojen czy w obozach dla uchodźców, ale również w krajach wysokorozwiniętych w czasie pokoju. Tylko od danego człowieka zależy na czym chce skupić swoją uważność i ukierunkować własne działania, czy chce nauczyć się krytycznego argumentowania, czy chce działać etycznie i jakie wartości chce swoim postępowaniem promować. Nam zależy na tym, by właśnie każdy pomyślał przez moment o swoich możliwościach i poszukał swoich kompetencji i zastanowił się, czy może się z kimś nimi podzielić albo wymienić. To, co moim zdaniem ludzi bardzo mocno blokuje, to brak wiary we własne możliwości albo w możliwość zmiany na lepsze, a bez tego trudno jest ruszyć z miejsca. Każdy z nas ma w sobie potencjał i każdy z nas może uratować komuś życie, segregować śmieci, wpaść na pomysł, który zrewolucjonizuje energetykę w świecie, albo tak jak Patrycja Krzymińska  może uruchomić inicjatywę ”Zapełnijmy ostatnią Puszkę Pana Prezydenta WOŚP”, dzięki której zebrała po śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza w jego imieniu 16 mln złotych. Każdy z nas może zrobić coś naprawdę wspaniałego, nie trzeba do tego skończyć Harvardu.

Jak można wspierać projekt?

Można osobiście dołączyć do grona Entuzjastek, niezależnie od płci, jak również wspomóc nas na poziomie realizacyjnym. Szukamy sponsorów i osób zainteresowanych sfinansowaniem pojedynczego czy kilku odcinków. Docelowo ma powstać  100 wywiadów. Chcemy uruchomić rodzaj microfinansowania, aby włączyć we wsparcie „Entuzjastek” każdego, kto chciałby mieć wpływ na rozwój projektu. Myślimy też o rozpoczęciu kampanii crowdfunding-owej, by zebrać fundusze na postprodukcję, ale również jesteśmy otwarci na współprace, w sytuacji gdyby jakaś firma postprodukcyjna chciałaby dołączyć do grona firm wspierających Entuzjastki.

 Na czym technicznie będzie polegał projekt?

Projekt jest wielowymiarowy, ale jego trzon to zbudowanie w wirtualnej przestrzeni katalogu współczesnych polskich kobiet, których działania są warte tego, by mówić o nich głośno. Do tego celu zbudowaliśmy instalację w której będziemy nagrywać wywiady z wybranymi kobietami. Wspierają nas w tym galerie sztuki w 6 miastach Polski: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, WRO Center we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Centrum Spotkań Kultur w Lublinie, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Muzeum Żydów Częstochowian w Częstochowie. Do tych właśnie galerii zapraszamy nominowane kobiety na nagrania. Wywiady będą w formie kwestionariusza filozoficznego, który ma przede wszystkim wydobyć postawy życiowe tych kobiet. Każda z naszych bohaterek będzie miała ten sam zestaw pytań. Następnie po montażu,  każdy z wywiadów będziemy umieszczać na naszych portalach społecznościowych.

 Możesz zdradzić parę nazwisk współczesnych Entuzjastek?

Chwilowo jeszcze nie, ale już 4 lutego startujemy z nagraniami w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, a 8 marca planujemy publikować pierwsze nagrania, gdzie będziemy sukcesywnie odsłaniać nasze bohaterki na naszej stronie na facebooku i instagramie, także serdecznie zachęcam do śledzenia!

https://www.facebook.com/entuzjastki/

https://www.instagram.com/entuzjastki/

https://www.youtube.com/watch?v=q8U53cMAMY4

Zespół:

Autorka i dyrektorka projektu: dr Aleksandra Hirszfeld (na zdjęciu)

Producentka: Magda Sobolewska,

Researczerka: Nawojka Gurczyńska,

Operatorka kamery: Sonja Orlewicz-Zakrzewska

Asystentka: Żenia Aleksandrowa,

Opieka graficzna: Nikita Grekowicz,

Social Media Developer: Aleksandra Magryta,

Trailer: Kacper Zamarło,

Muzyka: Tomasz Waldowski i Anna Momo Ołdak

Logo: Yuri Kardashev

Instalacja: Paweł Paciorek „Ferwor”