Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Robaki, miód i więcej niż możemy zjeść – w Służewskim Domu Kultury rusza 2. edycja cyklu filmów dokumentalnych o tematyce ekologicznej. Przeglądamy program serii „Oko na naturę”.

Poprzednia edycja cyklu „Oko na naturę”, połączona była z debatami przygotowanymi przez Greenpeace  i WWF. Z jednej strony serwowano dokumentalne delicje, bo w programie znalazły się filmy z ostatnich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, z drugiej – poważne debaty ze specjalistami. W tym roku uczta kinomana trwa dalej, bo znów będziemy oglądać najlepsze produkcje z warszawskiego festiwalu dokumentalnego. Podobnie jak rok temu, w tej edycji, Służewski Dom Kultury co miesiąc będą odwiedzać ludzie, którzy naturę traktują jak partnera: rolnicy, aktywiści, eksperci.

Cykl rozpocznie się z przytupem. Pierwszym filmem, jaki zobaczymy będą „Dni, na które czekamy”. To opowieść o właścicielu jednego z najsłynniejszych duńskich gospodarstw ekologicznych. Niels Stockholm od 1975 roku uprawia ziemię z poszanowaniem praw natury i traktuje ją jak partnera, a nie podwładnego. 

Najdroższa ziemio i słońce. Wdzięczni za wasze dary, prosimy, pobłogosławcie nasze pokarmy.

Taką modlitwę Niels odmawia przed każdym posiłkiem. Towarzysząca mu przez rok reżyserka filmu, Phie Ambo stworzyła nie tylko interesujący portret niezwykłego człowieka, ale także uchwyciła fascynującą orkiestrę natury w różnych odsłonach. Po filmie spotkamy się z Ewą Smuk-Stratenwerth i Peterem Stratenwerthem – założycielami Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie. Opowiedzą o rolnictwie alternatywnym w Polsce i co zrobić, by wesprzeć ekologicznym rolników.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj!

W kolejnych miesiącach nadal będziemy orbitować wokół tematu jedzenia. Na 20 lutego zaplanowany jest pokaz filmu „Zjadanie zwierząt” Christophera Quinna oraz rozmowa z zaproszonym gościem. 6 marca zobaczymy „Robaki” Andreasa Johnsen, a 17 kwietnia pokaz filmu „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoofa. Po filmie – rozmowa o losie pszczół i miejskim miodzie.

Ręce na pokład, oczy na naturę! Odwiedzajcie Służewski Dom Kultury – oglądajcie, dyskutujcie i spierajcie się w trosce o przyrodę.