Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Odzież, akcesoria i dodatki łódzkiej firmy Pan tu nie stał w trzech odsłonach: pierwsza powstała we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi, kolejna skupia się na modułowości elementów kolekcji, zaś trzecia czerpie z projektowania użytkowego.

WYCIECZKA DO MUZEUM, SERIA 1

Seria przygotowana ze współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi czerpie z dziedzictwa sztuki awangardowej oraz twórczości artystów XX i XXI wieku takich jak Bruno Jasieński, Kazimierz Malewicz, Karol Hiller oraz Jadwiga Sawicka czy Liam Gillick. Ideą współpracy jest wymiar edukacyjny, powiązanie mody z łódzką instytucją kulturalną oraz jej artystami i zainspirowanie się unikatowymi dziełami muzeum. W skład kolekcji damskiej
wchodzi dwustronna kurtka ze stójką, przypominająca krojem kimono, wypełniona certyfikowanym materiałem climashield o wyjątkowych cechach termicznych, legginsy z wysokim stanem w kolorystyce biało-czarno-chabrowej, sukienka umożliwiająca noszenie „tył na przód”, bluza o formie pudełkowej wyprodukowana w technice pikowania, koszulki z przeniesieniem dzieł artystów Jadwigi Sawickiej „Było nie było” oraz Bruna Jasieńskiego „Nuż w bżuhu”, a także biżuteria inspirowana zasobami sztuki awangardowej muzeum, a wyprodukowana przez łódzką firmę jubilerską, Animal Kingdom. Kolekcja męska to zbiór malarstwa pisanego przeniesionego na materiał. „Zwycięstwo Chaosu” Jadwigi Sawickiej czy „Nuż w bżuhu” Brunona Jasieńskiego znajdziemy na koszulkach i bluzach z bawełny. „Kompozycja heliograficzna (XXVIII)”
Karola Hillera, który eksperymentował w latach 1928-1930 w tej dziedzinie, zdobi koszulkę wykonaną w 100% z bawełny. Koszulki dziecięce z nadrukiem „Zwycięstwo Chaosu” Jadwigi Sawickiej wydają się być odpowiednim wyborem dla najmłodszych.

SKŁADAJ MNIE JAK CHCESZ, SERIA 2

Seria modułowa pokazuje nowoczesną stronę kolekcji PTNS PROJEKT. Futurystyczna forma utrzymana w odcieniach czerni, minimalistyczne proste cięcie podkreślające funkcjonalność oraz modułowa konstrukcja to charakterystyczne cechy kolekcji. System taśm zatrzaskowych użyty w serii został przystosowany do odpięcia każdego z modułów i przekształcania konstrukcji produktów np. płaszcza damskiego na krótką kurtkę, plecak/worek lub saszetkę na pasku. Podobne właściwości posiada torba i nerka modułowa oraz plecak z kieszenią modułową wykonany we współpracy z polską marką Pak-in z oryginalnego materiału CORDURA® charakteryzującego się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i bardzo dobrą odpornością na przetarcia.

Najciekawszym wyzwaniem był dla mnie temat modułowości. Projektując kurtkę damską wyobrażałam sobie użytkownika jako futurystycznego nomada, który do eksploracji przestrzeni miasta potrzebuje wielozadaniowego skafandra. Szukałam takich rozwiązań, które przy minimalizmie formy umożliwią maksimum funkcji. Inspiracji szukałam w książce Lema „Solaris”, wśród bohaterów filmu „Diuna” D. Lyncha czy kultowego „Mad Max”– wspomina projektantka serii modułowej, Paulina Połoz.

KU PRZYSZŁOŚCI, SERIA 3

Serii inspirowanej tematyką projektowania przewodzą takie motywy jak: kratka milimetrowa, cyrkiel, ekierka, nadruki typu „Przyszłość”, „Rzemiosło” czy plakat filmowy Wiktora Górki z 1973 roku „Odyseja Kosmiczna”. Charakterystycznym elementem kolekcji damskiej jest rockowa kurtka typu ramoneska przełamana miękkością tkaniny o krótkim skręconym włosiu imitującym owcze kędziory. Tkanina posiada certyfikat „Przyjazny dla zwierząt”. Przełamaniem kolorystycznym kurtki jest granatowa podszewka z niebieskim nadrukiem w kratkę milimetrową. Kolekcja męska zawiera głównie ciepłe bluzy z napisami RZEMIOSŁO, KONIEC, zaprojektowane przez Bartka Bojarczuka. Nadruk ekierek, kratki milimetrowej czy napis FOTOAMATOR znajdziemy w kolekcji dziecięcej. Wśród akcesoriów projektanci zadbali o ciepłe szale i skarpetki z nadrukiem linijki czy kratki technicznej.

Tutaj kupisz rzeczy od Pan tu nie stał bezpośrednio

CIEKAWOSTKA

Większość produktów serii PTNS PROJEKT to zakodowane źródła informacji o artyście, dzięki zewnętrznej metce z ciągiem cyfr. Odszyfrowanie ich jest możliwe za pomocą kartonowego dekodera dołączonego do zakupu z instrukcją obsługi wydrukowaną na kalce technicznej. Po wpisaniu kodu na dedykowanej platformie edukacyjnej www.projekt.ptns.eu pojawi się opis dzieła będącego inspiracją dla powstałego produktu. Film instruktażowy: https://vimeo.com/292710376