Zwykłe Życie to magazyn o prostym życiu wśród ludzi, miejsc i rzeczy.

Niedzielnymi potyczkami redaktorów Przekroju i filozofów i filozofek z UW rozpoczął się Festiwal Myśli Abstrakcyjnej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak roztropnie korzystać z informacji albo gdzie się schronić przed nadmiarem wiedzy, wpadnij w tym tygodniu na Jazdów. Trzecią edycję tygodnia myśli uważamy za otwartą! 

W tym roku przewodnia myśl wydarzenia poświęconego myśleniu jest przewrotna. „Nie chcę wiedzieć” to odpowiedź na zalew informacji i nieustannego gromadzenia danych. Niewiedzenie to forma obrony i przejaw instynktu przetrwania. Wszyscy znamy ten dualizm: z jednej strony chętnie chodzimy na kursy i zdobywamy kolejne certyfikaty, z drugiej – w zderzeniu z prawdziwą wiedzą czujemy się malutcy i niedouczeni. Spanikowani chcemy się przed wiedzą schować. 

Festiwal Myśli Abstrakcyjnej pozwala zrozumieć, dlaczego tak jest. Drąży kult wiedzy, stawia pytania o sens ignorancji, a także o różne, pozaintelektualne źródła poznania – zmysły, intuicję, sny. Odkrywa wiedzę tajemną i demaskuje populizm. Jego patronką jest cebula – polski symbol niewiedzy. Jednak jak przekonują twórczynie festiwalu – Diana Gaik i Karolina Śmigiel, cebula znalazła się w jego herbie z zupełnie innego powodu. Program wydarzenia jest warstwowy, wielowątkowy i różnorodny. Nikt nie wyjdzie stąd z pustymi rękami! A kto powinien przyjść i na co? Oto nasz subiektywny przewodnik. 

Jeśli chcesz wiedzieć mniej:

– weź udział w „Ćwiczeniach z mniej“ i przekonaj się jak radzić sobie z FOMO (ang. Fear of missing out/  pol. Lęk przed tym, że coś nas ominie), jak wdrożyć w życie minimalizm i jak selekcjonować dane.

8 listopada, g. 18:00, Domek Bullerbyn (domek 5a/1)

– Zapisz się na „Ćwiczenia z ignorancji“, w trakcie których uczestnicy przekażą sobie nawzajem wiedzę, której nie posiadają. Spróbują poznać rzeczy, które są im nieznane i nauczyć się nawzajem umiejętności, których nie mają. A nawet jeśli się nie nauczą, czy będą żałować?

10 listopada, godz. 18:00, Osiem przez dwa (domek 8/2)

Jeśli chcesz mieć mądre ciało:

– zatańcz wspólnie z Wojtkiem Matejko, zajmującym się japońskim tańcem butoh. Tancerze tego nurtu poszukują inspiracji do swoich układów choreograficznych w zakamarkach podświadomości – tym, co wyparte i niechciane przez kulturę. Swoim tańcem wykraczają poza konceptualne ramy ludzkiego gestu, poza to co wiadome. 

7 listopada, g. 16:30, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

– zapisz się na spotkanie z Małgorzatą Wrzak, która udowodni, że jelita to nasz drugi mózg i opowie o psychobiotykach. Te niedawno odkryte bakterie jelitowe wpływają na nasze samopoczucie i pozwalają zrozumieć, czemu czasem odczuwamy lęk lub smutek. Przekonaj się, co myśli kiszka!

9 listopada, g. 18:30, Ambasada Muzyki Tradycyjnej (domek 3/20)

Jeśli chcesz mieć jędrny umysł: 

– znajdź sens nonsensu i spróbuj zrozumieć sztukę współczesną. Zwłaszcza jeśli należysz do ludzi, którzy uważają, że współczesne dzieła ostentacyjnie odmawiają widzom zrozumiałości. A co, jeśli artyści specjalnie komplikują przekaz? Przyjdź i pogłówkuj. 

10 listopada, g. 15:30, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

– stań w szranki z  tęgimi głowami i zapisz się na Rozgrywki retoryczne. Poznasz znaczenie autorytetu i retorycznych trików. To także warsztat dla tych, którzy chcą brylować na salonach opowiadając o książkach, których nie widzieli i filmach na których zasnęli a wiedzą, że nie wypada. 

10 listopada, godz. 17:00, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

Jeśli wątpisz, czy nauka to jedyne źródło poznania:

– powątpiewaj wspólnie z drem Bogdanem Dziobkowskim z Instytutu Filozofii UW, podczas spotkania „Czym jest myślenie naukowe“. Dowiesz się, jakie są granice tego sposobu myślenia i z którymi pytaniami nauka radzi sobie słabo, a na których poległa zupełnie. 

6 listopada, g. 18:00, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

W tym roku przewodnia myśl wydarzenia poświęconego myśleniu jest przewrotna. „Nie chcę wiedzieć” to odpowiedź na zalew informacji i nieustannego gromadzenia danych. Niewiedzenie to forma obrony i przejaw instynktu przetrwania. Wszyscy znamy ten dualizm: z jednej strony chętnie chodzimy na kursy i zdobywamy kolejne certyfikaty, z drugiej – w zderzeniu z prawdziwą wiedzą czujemy się malutcy i niedouczeni. Spanikowani chcemy się przed wiedzą schować. 

Festiwal Myśli Abstrakcyjnej pozwala zrozumieć, dlaczego tak jest. Drąży kult wiedzy, stawia pytania o sens ignorancji, a także o różne, pozaintelektualne źródła poznania – zmysły, intuicję, sny. Odkrywa wiedzę tajemną i demaskuje populizm. Jego patronką jest cebula – polski symbol niewiedzy. Jednak jak przekonują twórczynie festiwalu – Diana Gaik i Karolina Śmigiel, cebula znalazła się w jego herbie z zupełnie innego powodu. Program wydarzenia jest warstwowy, wielowątkowy i różnorodny. Nikt nie wyjdzie stąd z pustymi rękami! A kto powinien przyjść i na co? Oto nasz subiektywny przewodnik. 

Jeśli chcesz wiedzieć mniej:

– weź udział w „Ćwiczeniach z mniej“ i przekonaj się jak radzić sobie z FOMO (ang. Fear of missing out/  pol. Lęk przed tym, że coś nas ominie), jak wdrożyć w życie minimalizm i jak selekcjonować dane.

8 listopada, g. 18:00, Domek Bullerbyn (domek 5a/1)

– Zapisz się na „Ćwiczenia z ignorancji“, w trakcie których uczestnicy przekażą sobie nawzajem wiedzę, której nie posiadają. Spróbują poznać rzeczy, które są im nieznane i nauczyć się nawzajem umiejętności, których nie mają. A nawet jeśli się nie nauczą, czy będą żałować?

10 listopada, godz. 18:00, Osiem przez dwa (domek 8/2)

Jeśli chcesz mieć mądre ciało:

– zatańcz wspólnie z Wojtkiem Matejko, zajmującym się japońskim tańcem butoh. Tancerze tego nurtu poszukują inspiracji do swoich układów choreograficznych w zakamarkach podświadomości – tym, co wyparte i niechciane przez kulturę. Swoim tańcem wykraczają poza konceptualne ramy ludzkiego gestu, poza to co wiadome. 

7 listopada, g. 16:30, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

– zapisz się na spotkanie z Małgorzatą Wrzak, która udowodni, że jelita to nasz drugi mózg i opowie o psychobiotykach. Te niedawno odkryte bakterie jelitowe wpływają na nasze samopoczucie i pozwalają zrozumieć, czemu czasem odczuwamy lęk lub smutek. Przekonaj się, co myśli kiszka!

9 listopada, g. 18:30, Ambasada Muzyki Tradycyjnej (domek 3/20)

Jeśli chcesz mieć jędrny umysł: 

– znajdź sens nonsensu i spróbuj zrozumieć sztukę współczesną. Zwłaszcza jeśli należysz do ludzi, którzy uważają, że współczesne dzieła ostentacyjnie odmawiają widzom zrozumiałości. A co, jeśli artyści specjalnie komplikują przekaz? Przyjdź i pogłówkuj. 

10 listopada, g. 15:30, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6) 

– stań w szranki z  tęgimi głowami i zapisz się na Rozgrywki retoryczne. Poznasz znaczenie autorytetu i retorycznych trików. To także warsztat dla tych, którzy chcą brylować na salonach opowiadając o książkach, których nie widzieli i filmach na których zasnęli a wiedzą, że nie wypada. 

10 listopada, godz. 17:00, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

Jeśli wątpisz, czy nauka to jedyne źródło poznania:

– powątpiewaj wspólnie z drem Bogdanem Dziobkowskim z Instytutu Filozofii UW, podczas spotkania „Czym jest myślenie naukowe“. Dowiesz się, jakie są granice tego sposobu myślenia i z którymi pytaniami nauka radzi sobie słabo, a na których poległa zupełnie. 

6 listopada, g. 18:00, Otwarta Pracownia Jazdów (domek 3/6)

 

 

 

Szczegółowy program festiwalu TUTAJ